یادداشت / شناسه خبر: 74665 / تاریخ انتشار : 1396/2/3 17:01
|

تفاوت آمار دفاعی پرسپولیس در ایران و آسیا

آرمن ساروخانیان / شاید بهتر بود برانکو برای بازی در لیگ قهرمانان آسیا آرایش محتاطانه‌تری را به زمین می‌فرستاد تا تعادل میان حمله و دفاع برقرار شود.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / در آستانه حساس‌ترین بازی پرسپولیس در لیگ قهرمانان، غیبت دو مدافع میانی بزرگترین نگرانی هواداران است. حسینی مصدوم و انصاری محروم است تا پرسپولیس مجبور شود در بازی مرگ و زندگی مقابل الهلال از دو بازیکن غیرتخصصی در قلب دفاع استفاده کند. برانکو چند بار در لیگ برتر هم با مشکل مشابهی روبه‌رو شد، ولی با جا‌به‌جا کردن مهره‌ها توانست این خلا را پر کند. با این حال لیگ قهرمانان آسیا با لیگ برتر قابل مقایسه نیست و بازیکنان غیرتخصصی برای چنین بازی سختی مطمئن نیستند.

آمار دفاعی پرسپولیس هم تفاوت سطح این مسابقات را نشان می‌دهد. خط دفاع پرسپولیس در لیگ برتر بهترین عملکرد را دارد و در 28 بازی تنها 10 گل خورده است. کمتر از یک گل در هر دو بازی ولی همین تیم در لیگ قهرمانان آسیا بدترین آمار را در میان تیم‌های ایرانی دارد و در 4 بازی قبلی 6 گل خورده است، در حالی که استقلال تهران و خوزستان 3 گل و ذوب‌آهن 4 گل خورده دارند. این آمار ضعیف در آستانه بازی با الهلال کاملا نگران‌کننده است. دفاع پرسپولیس که با بازیکنان اصلی‌اش در هر بازی بیش از یک گل خورده، مقابل قهرمان عربستان بدون دو مدافع میانی چه عملکردی خواهد داشت؟
آمار متناقض دفاعی پرسپولیس در ایران و آسیا ممکن است به سبک بازی این تیم برگردد. برانکو تیمش را با آرایش 2-4-4 و سه هافبک تهاجمی به زمین می‌فرستد. مهم‌ترین برنامه دفاعی پرسپولیس پرس سنگینی است که راه بازیسازی حریف را می‌بندد و فشار روی خط دفاع را به حداقل می‌رساند. این روش هرچند در لیگ برتر کارساز بود، در لیگ قهرمانان جواب نداده و حریفان آسیایی که بازیکنان باکیفیتی دارند، موفق شده‌اند از پرس خارج شوند و خط دفاع این تیم را به چالش بکشند. استفاده از چهار مدافع و یک هافبک دفاعی در 4 بازی قبلی برای مقابله با حملات حریفان کارآمد نبوده و تعداد گل‌های خورده هم این را نشان می‌دهد. تنها مسابقه‌ای که دروازه پرسپولیس بسته ماند بازی چهارم مقابل الریان در ورزشگاه آزادی بود ولی در همین بازی هم مهاجمان حریف چند بار با بیرانوند تک به تک شدند.
شاید بهتر بود برانکو برای بازی در لیگ قهرمانان آسیا آرایش محتاطانه‌تری را به زمین می‌فرستاد تا تعادل میان حمله و دفاع برقرار شود. سرمربی پرسپولیس اگر برای بازی فردا شب هم بخواهد با چیدمان همیشگی بازی کند، احتمالا در غیاب دو مدافع اصلی ساختار دفاعی تیم شکننده‌تر از قبل خواهد بود. راه حل محافظه‌کارانه‌تر می‌تواند اضافه کردن مهره‌های دفاعی برای جبران نبود جلال حسینی و انصاری باشد. مثلا استفاده از دو هافبک دفاعی و کم کردن یکی از مهاجمان، ساختار دفاعی تیم را تقویت خواهد کرد. برانکو تا امروز ترجیح داده به برنامه همیشگی‌ پایبند بماند ولی در غیاب دو مدافع اصلی می‌تواند آرایش محتاطانه‌تری انتخاب کند. منطقی‌تر است که در این شرایط خاص پرسپولیس مقابل الهلال اول به فکر دفع خطر و بعد ضربه زدن به حریف باشد.
 

 

کلیدواژه
پرسپولیس
captcha
تازه ها
بیشتر