فوتبال ایران / شناسه خبر: 74662 / تاریخ انتشار : 1396/2/3 15:06
|

انگار نفت آبادان شیفته‌ی دغدغه‌ است!

حوادث پرتضاد این فصل باید برای صنعت نفت درسی بوده باشد تا از این پس بنا و روال کاری بهتری را برای خود برگزیند و پردوام‌تر و کم‌اشتباه‌تر باشد زیرا تعداد دفعات سقوط آبادانی‌ها به «لیگ یک» اندک نبوده.

ایران ورزشی آنلاین / ابقای صنعت نفت در لیگ برتر فوتبال کشور که قبل از هفته بیست و هشتم این مسابقات هم نزدیک به یقین نشان می‌داد، با پیروزی صفر بر 2 این تیم برابر سایپا در تهران حتمی و از هر تردیدی دور شد.

 بنابراین بدون توجه به هر نتیجه‌ای که برای نفتی‌های آبادان در دو هفته باقی مانده از این رقابت‌ها به دست می‌آید، سران این باشگاه باید از حالا به فکر حضوری عقلایی و پرثمرتر در لیگ هفدهم باشند تا به مشکلاتی دچار نشوند که در لیگ رو به پایان شانزدهم با آن مواجه بوده‌اند.

در عصر کمبود نیروهای بومی
در عصر و زمانه‌ای که تیم‌های خوزستان نیز به جز چند مورد خاص سرشار از مهره‌های غیر بومی شده و تکیه صرف بر نیروهای مستعد محلی به اصلی فراموش شده تبدیل گشته، محکوم و سرزنش کردن صنعت نفت بابت اتخاذ سیاست جذب خارجی‌ها و تعدادی بازیکن از سایر استان‌ها نشانه کم‌لطفی است اما در مورد مدیریت‌های متضاد در این باشگاه و فقدان هدایت بلندمدت متکی بر علم و تجربه و انصاف می‌توان به نفتی‌ها ایرادات فراوانی را وارد دانست و خرده‌های متعددی به آنها گرفت. نفت زمانی به لیگ برتر بازگشت که پس از چند بار تغییر در کادر فنی خود از اواسط فصل پیش به نادر دست‌نشان روی آورد و سرمربی سابق نساجی قائمشهر به لطف اطلاعات زیادش از لیگ دسته اول و آشنایی با ملزومات صعود از آن زردهای آبادانی را به آرامی در جدول بالا کشید تا آنجا که با پیروزی در مرحله پلی‌آف به صحنه لیگ برتر بازگرداند.

با صبری اندک
صبر سران نفت در قبال برخی نتایج این تیم در نیم فصل اول مسابقات فصل جاری لیگ برتر اندک بود و درست است که دست‌نشان از هفته‌های هفتم و هشتم به بعد در قیاس با هفته‌های قبلی نتایج ضعیف‌تری گرفت اما شاید جا داشت که مسوولان نفت پای او بایستند و فرصت بیشتری به او بدهند.
وقتی این چنین نشد و دست‌نشان سر از «خونه به خونه» در «لیگ یک» درآورد، سران نفت چاره کار را در رویکرد به فیروز کریمی دانستند که مثل دست‌نشان کارنامه طولانی و موفقی در کار کردن با تیم‌های «لیگ یک» دارد.
با هدایت او بال‌های پرواز طلایی‌ها که هواداران‌شان هنوز هم آنها را «آبادان – برزیلته» صدا می‌زنند کارسازتر شد و نفت با هدایت سرمربی اسبق پاس و استقلال اهواز بیشتر از سه شکست را متحمل نشد و چند برد حساس و تساوی‌های میلیمتری سبب شد به نقطه امن جدول برسد و ماندگار گردد.

راه یک توفیق ماندگار
اما این امنیت درازمدت است که صنعت نفت به آن احتیاج دارد و نه فقط نجات در واپسین روزها و این استمرار در داشتن خط مشی‌های موثر طولانی‌مدت و تشکیلات ماندگار است که طلایی‌ها را از کش و قوس‌های دوران مصون نگه می‌دارد.
سرمایه انسانی و بازیکنان صنعت نفت اندک نیستند و برخی از آنها در این فصل نمره قبولی گرفته‌اند و علی عبدا...زاده، عزیز معبودی، محمدزبیر نیک‌نفس و حکیم نصاری از آن قبیل‌اند و این تیم حتی از رضا نورمحمدی کاپیتان پیشین پرسپولیس هم در ترکیب خود در نیم فصل دوم لیگ برخوردار بود و بهادر عبدی پرتجربه‌ نیز بهره‌هایی را به نفت رساند اما برای تیمی که می‌خواهد حضوری مطمئن در لیگ داشته باشد، این نفرات کافی نیستند و قرار نیست همیشه با عملیات نجاتی که این بار توسط کریمی به اجرا درآمد، بتوان راه‌های طولانی نجات و ابقا را مکررا طی کرد و هرگز به «لیگ یک» بازنگشت.

روی آرامش
حوادث پرتضاد این فصل باید برای صنعت نفت درسی بوده باشد تا از این پس بنا و روال کاری بهتری را برای خود برگزیند و پردوام‌تر و کم‌اشتباه‌تر باشد زیرا تعداد دفعات سقوط آبادانی‌ها به «لیگ یک» اندک نبوده و این تیم در برزخی که برخاسته از تصمیم‌گیری‌های کوتاه مدت و نداشتن خط مشی‌های مشخص و قوی بوده، قرار داشته و روی آرامش موقتی را فقط در زمان‌های پرهیز از سقوط به دسته‌ای پایین‌تر دیده است.
روزها و مواردی که معمولا به سرعت سپری شد و ماندگاری نداشته و جای خود را به دلهره‌های بعدی داده‌اند، به شکلی که انگار خودشان برای این امر مقدمه‌سازی کرده‌اند و اصرار بر حفظ این روال بی‌ثبات دارند.

 

کلیدواژه
نفت آبادان
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74662
captcha
تازه ها
بیشتر