ورزش بین الملل / شناسه خبر: 74602 / تاریخ انتشار : 1396/1/29 19:25
|

دفاع سه نفره، آخرین امید ونگر برای نجات آرسنال

دفاع سه نفره کمک کرد شکست‌های خارج از خانه آرسنال به پایان برسد، ولی این تغییر می‌تواند برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان کافی باشد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان/ بازی آرسنال مقابل میدلزبورو با یک غافلگیری بزرگ از سوی ونگر شروع شد. آرسنال برای اولین بار در 20 سال گذشته با خط دفاعی سه نفره بازی می‌کرد. آخرین بار که ونگر تصمیم گرفته بود از چنین آرایشی استفاده کند، آلکس ایووبی، هافبک این تیم هنوز به دنیا نیامده بود.

دلیل این تصمیم کم‌سابقه، یک رکورد بی‌سابقه بود. آرسنال هفته گذشته برای اولین بار تحت هدایت ونگر در چهار بازی متوالی خارج از خانه لیگ برتر شکست خورد. آرسنال در هر یک از این شکست‌ها سه گل خورد تا ونگر به شکنندگی دفاعش اعتراف کند.

آرایش 3-4-3 موثر بود و آرسنال توانست این بازی را 2 بر یک ببرد. البته کارشناسان درباره این تغییر رویکرد واکنش محتاطانه‌ای نشان دادند. اکثر آنها معتقدند که بوروی قعر جدولی سنگ محک خوبی نیست و باید ترکیب جدید آرسنال را در مقابل حریفان قوی‌تر سنجید. یکی از این حریفان قوی منچسترسیتی است که یکشنبه در نیمه‌نهایی جام حذفی منتظر آرسنال خواهد بود. از طرف دیگر بازیکنان برای تطبیق با این سبک جدید نیاز به زمان دارند، همانطور که در شروع این بازی کمی سردرگم بودند و به تدریج با نقش جدیدشان کنار آمدند. خط دفاع آرسنال در این بازی شامل کوچیلنی، گابریل و راب هولدینگ بود، ولی با بازگشت موستافی مصدوم او احتمالا به ترکیب اصلی برمی‌گردد.

آرسنال در سال‌های اولیه شروع کار ونگر تیم مستحکمی بود که توانست یک قهرمانی بدون شکست در کارنامه‌اش ثبت کند، ولی با کنار رفتن مهره‌هایی مثل سول کمپبل و پاتریک ویرا و بدون جانشین ماندن آنها، آرسنال در سال‌های اخیر تیمی شکننده بوده است. یکی از دلایل ناکامی‌ این سال‌های آرسنال را باید در وسواس ونگر برای ترکیب‌های تهاجمی دانست.

سابقه نشان می‌دهد او تا وقتی تحت فشار نباشد حاضر به استفاده از ترکیب‌های دفاعی نیست. تحول تاکتیکی دوشنبه شب آرسنال یادآور سال 2015 است که او برای خروج از بحران مقابل منچسرسیتی از دو هافبک دفاعی استفاده کرد. حضور کوکلن در ترکیب اصلی در آن زمان همه را شگفت زده کرد و همین بازیکن بود که توانست تعادل دفاعی را به تیم برگرداند و کلید پیروزی شود. ونگر حالا امیدوار است که تغییر جدید هم کارکرد مشابهی داشته باشد و آرسنال بتواند مثل سال‌های قبل سهمیه لیگ قهرمانان را به دست آورد.

خط دفاع سه نفره تا چند سال پیش در فوتبال انگلیس به ندرت دیده می‌شد و تیم‌ها به طور سنتی تمایل داشتند با دفاع چهار نفره بازی کنند، ولی موجی که در فوتبال اروپا و بخصوص ایتالیا به‌وجود آمد مدتی است به انگلیس هم رسیده.

در میان تیم‌های بالای جدول تاتنهام با دفاع سه نفره بازی می‌کند، مورینیو در بازی‌های زیادی سه مدافع به زمین فرستاده، گواردیولا در ادامه فوتبالی که در بارسا و بایرن پیاده می‌کرد در سیتی هم بارها از سه دفاع میانی استفاده کرده و مهم‌تر از همه چلسی که صدرنشینی‌ را مدیون همین آرایش است.

جرقه این تغییر بعد از شکست 3 بر صفر مقابل آرسنال در دور رفت زده شد. کونته که در یوونتوس و تیم ملی ایتالیا هم با دفاع سه نفره نتایج خوبی گرفته بود، تصمیم گرفت این روش را در چلسی هم بیازماید و نه تنها توانست تیمش را از بحران نجات دهد که با 13 برد متوالی مقتدرانه به صدر جدول رفت.

دفاع سه نفره می‌تواند در آرسنال هم چنین اثر معجزه‌آسایی داشته باشد و این تیم به مربع بالای جدول برگردد؟ مارتین کئون، مدافع سابق این تیم درباره موفقیت این روش جدید کمی بدبین است و می‌گوید: «اگر می‌خواهید با دفاع سه نفره بازی کنید، باید این سیستم را کاملا بشناسید و چیزی نیست که تیم یک شبه به آن عادت کند. دفاع آرسنال با سیستم جدید هم مشکلاتی داشت و هنگام گل تساوی نگردو هم این دیده شد.»

او در مقایسه آرایش چلسی و آرسنال اضافه می‌کند: «مشکل دیگر تیم این بود که آرون رمزی و گرانیت ژاکا حمایت کافی از دفاع سه نفره تیم نداشتند. اگر آرسنال با تیم‌های قوی‌تری روبه‌رو شود، هافبک‌های میانی باید سپر محکمی مقابل خط دفاع بسازند، درست مثل کاری که کانته و ماتیچ در چلسی انجام می‌دهند.»

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74602
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر