ورزش بین الملل / شناسه خبر: 74601 / تاریخ انتشار : 1396/1/29 18:22
|

دردسرهای لایپزیگ برای بازی در لیگ قهرمانان/ دو ردبول در اقلیم اروپا

تیم تازه‌‌وارد لایپزیگ این هفته موفق شد یکی از سهمیه‌های بوندس‌لیگا در لیگ قهرمانان را به دست آورد، با این حال ممکن است محدودیت‌های قانونی راه این تیم را ببندد.

ایران ورزشی آنلاین / کیت هولدن / روز شنبه در گاوداری باز شد و در حالی که درهای گیت ورودی روی لولاهایش تاب می‌خورد، گاو وحشی که در چند سال اخیر فوتبال آلمان را به جنون کشیده است، بیرون آمد تا پا را از مرزهای آلمان فراتر بگذارد و به سمت اروپا حمله کند.
با پیروزی 4 بر صفرش برابر فرایبورگ، راسن‌بال‌اشپورت لایپزیگ ماندنش در میان 4 تیم بالای جدول بوندس لیگا تا پایان فصل را قطعی کرد و یکی از 4 نماینده آلمان در لیگ قهرمانان فصل آینده شد. 6 امتیاز از پنج بازی بعد هم کافی است که این تیم مستقیماً به مرحله گروهی لیگ قهرمانان برود و نه حتی پلی‌آف. این هم رسماً یک فصل دیگر از پیشرفت نجومی تیم شهر لاپیزیگ است که به پشتوانه سرمایه‌گذاری گردن کلفت مانند شرکت نوشابه‌سازی ردبول قد علم کرد. سال 2013 این تیم هنوز در دسته چهارم بود و 4 سال بعد حالا خودش را برای رفتن به مهم‌ترین مسابقات فوتبال باشگاهی دنیا آماده می‌کند اما آیا این اتفاق رخ می‌دهد؟ اکنون ماه‌هاست که علامت سوالی روی صعود لایپزیگ به لیگ قهرمانان وجود دارد. سوالاتی درباره نقش حامی مالی اصلی این باشگاه، ردبول و رابطه آنها با باشگاه برادر یعنی ردبول سالزبورگ اتریش که باعث می‌شود یکی از آنها طبق قوانین یوفا نتواند در یک مسابقات تحت مدیریت اتحادیه اروپا حاضر باشند. در بدترین حالت لایپزیگ ممکن است فرصت حضور در لیگ قهرمانان را از دست بدهد یا با تحریم‌های ورزشی مجازات شود. شاید برخلاف رقبای لایپزیگ که نتوانستند مانع از شگفتی‌سازی این تیم در اولین فصل حضورش در بوندس‌لیگا شوند، قانونگذاران یوفا بتوانند ترمز این تیم را برای نرسیدن به لیگ قهرمانان اروپا بکشند اما احتمال رخ دادن این اتفاق چقدر است؟ و چرا لایپزیگ اصلاً ممکن است به دردسر بیفتد؟

مشکل لایپزیگ این است که عملاً تحت مالکیت همان شرکتی محسوب می‌شود که مالک سالزبورگ ردبول است. لایپزیگ یکی از چند باشگاهی است که ردبول مجوز آن را خریده است و با سرمایه‌گذاری‌های کلانش، آنها را احیا کرده است. در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا این احتمال وجود دارد که لایپزیگ و سالزبورگ با هم در لیگ قهرمانان اروپا روبه‌رو شوند بخصوص که سالزبورگ اکنون در صدر جدول رده‌بندی بوندس‌لیگای اتریش است و می‌تواند به لیگ قهرمانان صعود کند. قوانین یوفا اما می‌گوید که دو باشگاه تحت مالکیت یک شخص یا شرکت نمی‌توانند در آن واحد در یک مسابقات این قاره شرکت کنند و دلیلش هم این است که از شکل گرفتن شائبه‌هایی مانند تبانی کردن این دو باشگاه به سود یکدیگر جلوگیری کند. به این ترتیب اگر هر دو باشگاه امسال به لیگ قهرمانان اروپا صعود کنند، آن وقت باشگاه با جایگاه پایین‌تر در رده‌بندی باشگاه‌های یوفا اجازه شرکت در این رقابت‌ها را نخواهد داشت و در مورد لایپزیگ و سالزبورگ، این تیم آلمانی است که باید قربانی برادر اتریشی‌اش شود.

طبق گزارش هفته پیش نشریه بیلد آلمان، ساختار مالی باشگاه سالزبورگ دارای تخلفاتی است که ممکن است این تیم را به دردسر بیندازد. طبق بند 5 آیین‌نامه یوفا، هیچ سرمایه‌گذاری در یک باشگاه نمی‌تواند تأثیرسرنوشت‌ساز روی مدیریت یک باشگاه داشته باشد. از نظر مالی، معنای این بند آن می‌شود که یک سرمایه‌گذار نباید مسوول شکل گرفتن بیش از 30 درصد از کل درآمدی باشد که یک باشگاه در طول سال دارد. لایپزیگ تابستان سال گذشته 51 میلیون پوند خرج کرد در حالی که سالزبورگ در بازار نقل‌و‌انتقالات سود کرد. در حالی که ردبول و مالک اشتراکی آن، دیتریخ ماته‌شیتز، سرمایه‌گذار اصلی هر دو باشگاه است، قدرت مالی سالزبورگ بدان معناست که آنها کمتراز لایپزیگ به سرمایه ردبول وابسته هستند و بنابراین کمتر از 30 درصد درآمدشان را از این شرکت دارند.

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74601
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر