یادداشت / شناسه خبر: 74595 / تاریخ انتشار : 1396/1/29 13:17
|

جستجو در ادعاهای قرمز / رویاپردازی یا واقعیت در پرسپولیس

حکومت‌های 5 ساله و 10 ساله در فوتبال کار تشکیلاتی قوی و افکار غنی ماندگار و پایداری به معنای واقعی کلمه را می‌طلبد. آیا پرسپولیس برای تامین واقعی چیزهایی که از آن حرف می‌زند، مهیاست؟

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / پرسپولیس پس از حتمی کردن یکی از قاطعانه‌ترین قهرمانی‌ها در تاریخ 50 ساله برپایی لیگ‌های فوتبال ایران به پایه‌ریزی حکومتی طولانی مدت فکر می‌کند.  حکومتی که سرخ‌ها را به کسب چندین و چند عنوان دیگر نایل کند و قهرمانی فصول بعدی لیگ را نیز به «ملک طلق» سرخ‌ها تبدیل سازد.

حتی در این ارتباط جملات و اهداف شعارگونه‌ای مانند تمدید مدت قرارداد برانکو ایوانکوویچ به مدت 5 و 10 سال شنیده می‌شود و سرخ‌ها به این نتیجه بدیهی و قابل فهم رسیده‌اند که اگر کل تشکیلات فنی خویش را به این مربی 63 ساله کروات بسپرند، وی می‌تواند در طرح‌های درازمدتی که برای این تیم می‌ریزد اصل و اساس تمامی تیم‌های رده‌های سنی مختلف را در پرسپولیس استوار کند، به طوری که پرسپولیس بیشتر نفرات بعدی و جدیدش را از درون تیم‌های پایه خویش جست‌وجو کند و فقط در مواردی دست به خرید ساخته‌های دیگران بزند که مشابه آن را در نزد خود نبیند و در تشکیلات آموزشی خود افرادی شبیه را پرورش نداده باشد.
اینها قسمت‌های خوب و شیرین قضیه است و سختی‌ها از آنجا آغاز می‌شود که در نظر بگیریم برای چنین دستاوردها و موفقیت‌هایی به کدام ساز و کارها نیاز است و آیا آن وسایل و تمهیدات را می‌توان به خدمت گرفت و بها و قیمتی که برای آن پرداخت می‌شود به چه میزان می‌رسد. اگر صحبت از «قیمت» می‌شود فقط از نظر اقتصادی نیست و بهای «اعتبار کار» مدنظر است و اگر بخواهیم صریح‌تر بگوییم باید بپرسیم پرسپولیس در عین اعتقاد داشتن به سرمربی منتخبش تا کی و به چه قیمتی پای او می‌ایستد.
اکبر طاهری فصل پیش از این نظر نمره قبولی گرفت؛ وقتی برانکو ایوانکوویچ در 10 هفته اول آن فصل نتایج بسیار ضعیفی گرفت او را رد نکرد و در دامان باشگاه نگه داشت تا این مربی نیز با به وجود آوردن یک نوار بی‌شکستی 21 هفته‌ای پرسپولیس را از قعر به صدر جدول برساند و مقام قهرمانی را فقط با تفاضل گل و به سبب کاستی‌های دفاعی و به ویژه کوتاهی‌های چشمگیر دروازه‌بان ثابت آن ایامش – سوشا مکانی – از دست بدهد. مشخص نیست قصور بعدی و دوره بد آتی پرسپولیس که به هر حال برای هر تیم بزرگی شکل می‌گیرد، کی از راه می‌رسد اما سرخ‌ها و مدیرانش باید برای تحمل آن و حل مشکلات برخاسته از چنین نزولی از حالا برنامه داشته باشند. سیر شدن هر تیم تشنه‌ای بعد از فرو نشستن عطش‌های پیروزی‌اش که انگیزه‌ها را برای رسیدن به اهداف بعدی کاهش می‌دهد، مساله‌ای است که طبعا سرخ‌های تهرانی را هم دیر یا زود هدف خواهد گرفت و مجموعه مدیریت سرخ‌ها باید از هم‌اکنون برای مهار و خنثی‌سازی آن برنامه داشته باشد.
حتی اگر یک دوره 3 ساله را برای ادامه اقامت ایوانکوویچ در پرسپولیس مد نظر داشته باشیم، برای همین دوران نیز باید برنامه‌ریزی و هدف داشت و از هیچ چیز غافل نماند. رو آمدن جوانان مستعدی مثل صادق محرمی در این فصل و جا افتادن سریع محسن ربیع‌خواه و جواب دادن سیستم بازی فردی فرشاد احمدزاده و محسن مسلمان در سیستم بازی گروهی پرسپولیس و تبدیل شدن سریع سروش رفیعی به عنصر هافبک وسط بازیساز و رو به جلوی قرمزها همه و همه مسائلی بوده‌اند که کمک کرد پرسپولیس امسال حکومت مقتدرانه‌ای بر لیگ داشته باشد و اگر از استحکام فوق‌العاده خط دفاعی این تیم بگذریم، هافبک‌های آنان نیز همیشه فعال و برای رقبا خطرساز بودند و وقتی خط دفاع بسیار به ندرت گل می‌خورد، می‌توانید با تک گل‌های مهدی طارمی نیز پیروز
و قهرمان شوید.
در عین حال جواب ندادن این تدابیر در لیگ قهرمانان آسیا و حذف زودهنگام در جام حذفی ایران به دست حریفی گمنام نشان داد که این راه و کارها کامل نیست و پرسپولیس حتی در فصلی که در لیگ جولان داده، در سایر مسابقات آب در هاون کوبیده است. پیدا کردن این نقاط ضعف و ترمیم آنها سخت و نشدنی نیست و آنچه دشوارتر است، ادامه دادن به حکومت تازه‌ شکل گرفته قرمزها است که به افکار و تدوین برنامه‌هایی نیاز دارد که معمولا در فوتبال ما مرسوم نیست. آنچه طاهری و برانکو باید انجام بدهند تعیین ساختاری است که اجازه بدهد پرسپولیس حداقل دو تیم همسطح در چارچوب تیم الف خود داشته باشد، یک تیم «ب» قدرتمند برای پشتوانه‌سازی تشکیل بدهد و تیم‌های رده‌های سنی پایه خود را واقعا تقویت کند و همه آنها را اجزا و مهره‌های یک زنجیره تیم‌سازی قرار بدهد که هر یک دیگری را تغذیه و حمایت کنند و باشگاه تبدیل به تشکیلاتی قوی شود که تمام هم و غم خود را روی تیم الف خود نگذارد و همان 20، 25 نفر آشنا را مرکز توجه خود قرار ندهد.
حکومت‌های 5 ساله و 10 ساله در فوتبال کار تشکیلاتی قوی و افکار غنی ماندگار و پایداری به معنای واقعی کلمه را می‌طلبد. آیا پرسپولیس برای تامین واقعی چیزهایی که از آن حرف می‌زند، مهیاست؟ فقط گذشت زمان جواب این سوال ویژه و سرنوشت‌ساز را می‌دهد.

 

 

کلیدواژه
پرسپولیس
captcha
تازه ها
بیشتر