ورزش ایران / شناسه خبر: 74545 / تاریخ انتشار : 1396/1/25 16:49
|

آغاز بحرانی 96 با شکست و 4 دوپینگی / حال جودو خوب نمی‌شود

جودو ایران شاید نزدیک به یک دهه است که نتوانسته روی خوش به خود ببیند.

ایران ورزشی آنلاین / ظاهرا قرار نیست جودو ایران روز خوش را به روی خودش ببیند. توقع بود با شروع سال جدید اتفاقات جدیدی برای این رشته رقم بخورد اما متاسفانه با شروع سال 96 هم همچنان مانند گذشته جودو ایران روی نوار ناکامی و شکست گام برمی‌دارد و ظاهرا قرار نیست که تغییر رویه بدهد. شروع سال با چند شکست در مسابقات بین‌المللی از باکو و هلند گرفته تا گرجستان و آلمان همراه بود که این آخری در رده نوجوانان و جوانان بود و حالا هم که دوپینگ چهار جودوکا نشان از شروع بد در سال 96 دارد. این شروع بد شاید همه امیدهای به وجود آمده برای دیدن یک جودو درخشان را به یاس و ناامیدی تبدیل کند.


جودو ایران شاید نزدیک به یک دهه است که نتوانسته روی خوش به خود ببیند. خداحافظی ستاره‌های این رشته در یک دهه قبل از این باعث شد تا علاقه مندان به این رشته در ایران هم با اندک موفقیت‌های رشته جودو خداحافظی کنند. گرفتن مدال در مسابقات مهم و معتبر بین‌المللی به یک آرزو تبدیل شد. نهایت حضور جودوکاهای ایران روی تاتامی رقابت‌های بین‌المللی به 20 یا 30 ثانیه می‌رسید. این ناکامی‌ها و شکست‌های پی در پی باعث شد تا همه با خستگی و درماندگی خواهان تغییر در راس مدیریت این فدراسیون باشند اما برخی از فدراسیون‌های ورزشی در ایران وضعیتشان به نحوی است که وقتی می‌خواهند رییس را تغییر بدهند اولین سوالی که مطرح می‌کنند این است که اگر رییس فعلی نباشد چه کسی به جای او بیاید؟ همین سوال هم باعث شده تا سال‌ها امثال ناطق نوری و محمود مشحون رییس فدراسیون باقی بمانند. در جودو اما داستان متفاوت بود. آنها یک نفر را داشتند که همه فکر می‌کردند و فکر می‌کنند که حضورش می‌تواند جودو را از این وضعیت خارج کند و آن کسی نبود جز محمد درخشان. به همین دلیل هم خیلی از اهالی جودو بازگشت محمد درخشان به این رشته را به فال نیک گرفتند. محمد درخشان نقش مهمی در اندک روزهای خوب و موفقیت‌های جودو داشت و به همین دلیل همیشه از او در این فدراسیون به نیکی یاد شد. چند روز دیگر 7 ماه از بازگشت درخشان به جودو خواهد گذشت اما در این هفت ماه چه اتفاقی در این رشته رخ داده است؟
اگر بخواهیم بدون اغراق درباره جودو تحلیل کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که در این هفت ماه اتفاق خاصی در این رشته رخ نداده است. نه اینکه حالا چون چهار نفر دوپینگی شده اند، بتوان همه فدراسیون را زیر سوال برد؛ که البته این از نکات مثبت فدراسیون است که می‌خواهد فضای رقابت را سالم کند. وقتی در رشته‌ای آزمایش دوپینگ گرفته نشده و ‌فرد دوپینگی معرفی نمی‌شود، نمی‌توان گفت که این رشته، دوپینگی ندارد. هر چقدر گرفتن آزمایش‌های دوپینگ افزایش پیدا کند این رشته بیشتر سالم خواهد ماند. هر چند شاید این امر هم باعث شود که بخشی از پشتوانه‌های جودو کنار بروند اما فضای سالم رقابت می‌تواند همه این مشکلات را رفع کند.
به خاطر ناکامی در چند مسابقه بین‌المللی هم نمی‌توان گفت این فدراسیون ضعیف بوده و یا مدعی شد که نسبت به گذشته تغییر نداشته. اتفاقا در این بخش هم باید از فدراسیون تعریف کرد که توانسته تیم‌های مختلف را در رده‌های نوجوانان و جوانان و بزرگسالان به مسابقات‌ مختلف اعزام کند. نوجوانان جودو ایران بعد از آن هواپیمایی که سقوط کرد و یک تیم را به کام مرگ فرستاد هرگز دیگر دیده نشدند و همین مسابقات‌ می‌تواند به بازسازی دوباره نوجوانان و جوانان کمک کند.
به نظر می‌رسد باید دلیل اینکه گفته می‌شود جودو همانند گذشته رفتار می‌کند را در نبود ثبات در تصمیمات جست‌وجو کرد. جایی که هنوز تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص نیست. مجید زارعیان به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد اما در این مدت که سرمربی تیم ملی بوده در خانه نشسته و در مسابقات‌ افراد دیگری حضور دارند. اینکه می‌توان این مدیریت را با قبلی‌ها قیاس کرد به خاطر این است که ابتدا سرمربی انتخاب کردیم و بعد دنبال چهره‌های مطرح دنیا رفتیم و هر روز از یک نفر به عنوان مربی خارجی و یا مشاور خارجی نام بردیم که هیچ کدام از آنها حاضر به همکاری با کادر فعلی نشدند. این نداشتن ثبات در تصمیمات است که جودو ایران را به این روز انداخته است. بنابراین مدیریت فعلی باید از این وضعیت رهایی پیدا کند.
یک روز فدراسیون جودو اعلام کرد که جواد محجوب باید از بین کشتی پهلوانی و جودو یکی را انتخاب کند اما محجوب هم در کشتی پهلوانی به میدان رفت و هم در کشتی با چوخه و حالا هم که باید عضو تیم ملی جودو باشد.

 

درخشان: برای مقابله با دوپینگ جدی هستیم

رییس فدراسیون جودو نسبت به ماجرای دوپینگ چهار ملی‌پوش واکنش نشان داد و از برخورد با مساله دوپینگ خبر داد. محمد درخشان رییس فدراسیون جودو با اشاره به مبارزه با دوپینگ در فدراسیون جودو گفت: «متاسفانه در طول سال‌های گذشته مساله دوپینگ در این رشته ریشه کرده و ما از همان ابتدا نیز به دنبال ریشه‌کن کردن این مساله بودیم. در ادامه راه نیز با عزمی جزم شده در این راه حرکت می‌کنیم و مطمئن باشید حتی یک قدم هم عقب نمی‌کشیم.» درخشان ادامه داد: «از همان ابتدا به دنبال گرفتن آزمایش در رقابت‌های انتخابی و دیگر رویدادها بودیم و به طور کلی گرفتن آزمایش به درخواست خود ما انجام شده و در ادامه نیز انجام خواهد شد.»
رییس فدراسیون جودو همچنین گفت: «در این راه تمام تلاشمان را اعمال می‌کنیم تا به امید خدا در آینده‌ای نه چندان دور شاهد پاکسازی کلی این رشته از این موضوع باشیم. البته در کنار برنامه گرفتن آزمایش در تیم‌های ملی و در بخش‌های مختلف، برنامه‌های آموزشی نیز در این راستا خواهیم داشت. بسیاری از نفراتی که درگیر این موضوع می‌شوند به خاطر عدم اطلاع دقیق از موضوع و آشنایی با مواد نیرو زا است.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر