ورزش ایران / شناسه خبر: 74481 / تاریخ انتشار : 1396/1/20 17:30
|
رده پایین وزنه‌برداری در جذب بودجه

مشکلاتی که پولاد سرد را خم می کند / اول در مدال، آخر در بودجه

سوال اساسی که این روزها مطرح است اینکه چرا باید فدراسیون وزنه برداری تا این حد اسیر مشکلات مالی باشد؟ فدراسیونی مهم با قهرمانانی قابل احترام.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / فدراسیون وزنه برداری سال 96 را با دغدغه و مشکلات مالی فراوانی آغاز کرد. البته سال 95 را هم به همین شکل تمام کرده بود. مشکلات مالی کار را به جاهای سخت و دشواری رسانده بود و باعث شده بود تا حتی کارمندان فدراسیون هم برای حقوق‌های عقب افتاده خود با دشواریهای زیادی روبه‌رو شوند. به هر شکلی بود فدراسیون مدیریت کرد تا جیب کارکنان و عوامل فدراسیون در شب عید خالی نماند اما با شروع سال 96 باز هم این مشکلات افزایش پیدا کرد و کار را به جایی رساند که برخی از قهرمانان این رشته مجبور به ترک اردوی تیم ملی شدند. اتفاقی ناخوشایند که تا قبل از این شاهد آن نبودیم و البته بهانه‌ای شد برای اینکه بخواهیم امروز به وضعیت بودجه این فدراسیون بپردازیم.

مشکلات مالی در این فدراسیون به جایی رسیده است که همین امروز و فرداست صدای اعتراض آژانس‌های هواپیمایی هم در بیاید و آنها هم با حالت قهر به همکاری با فدراسیون وزنه‌برداری خاتمه بدهند. اتفاقی ناخوشایند که شایسته فدراسیون وزنه برداری نیست. این فدراسیون در بازی‌های المپیک شاگرد اول ورزش ایران بود و با دو مدال طلای خود جور ورزش ایران را کشید اما بعد از این بازی‌ها مشکلات مالی این فدراسیون به اوج خود رسیده است.
سوال اساسی که این روزها مطرح است اینکه چرا باید فدراسیون وزنه برداری تا این حد اسیر مشکلات مالی باشد؟ فدراسیونی مهم با قهرمانانی قابل احترام که همیشه در طول تاریخ برای ورزش ایران موفقیت‌های زیادی را به وجود آورده‌اند و بخش اعظمی از موفقیت‌های ورزش ایران در بازی‌های آسیایی و المپیک متعلق به این رشته بوده اما حالا باید در آماده سازی خود برای حضور در مسابقات مهم جهانی آمریکا و قبل از آن قهرمانی آسیا و بازی‌های کشورهای اسلامی با مشکلات زیاد مالی روبه‌رو باشد. شاید بتوان این مشکلات را در دو بخش جست‌وجو کرد. یک بخش به خود فدراسیون برمی‌گردد که در جذب حامی مالی نتوانسته به موفقیت چشمگیری برسد اما حتما بخش عمده‌ای از مشکلات امروز به وزارت ورزش و جوانان برمی‌گردد. وزارتخانه‌ای که به نظر می‌رسد مدیریت قبلی دقت عمل را در سال گذشته برای تصویب بودجه فدراسیون‌ها به کار نگرفته است. در سال 95 بودجه فدراسیون وزنه‌برداری 3 میلیارد و 200 میلیون تومان بود که در میان فدراسیون‌های ورزشی کشور در رده هشتم قرار گرفت! رشته اول ایران در بازی‌های المپیک به دلیل مدال‌آوری در تخصیص بودجه از سوی وزارت ورزش و جوانان بر چه اساسی در رده هشتم قرار گرفته بود، سوالی است که پاسخی برای آن وجود ندارد.
در ماه‌های پایانی سال 95 بود که تغییراتی در مجموعه وزارت ورزش و جوانان به وجود آمد و مسعود سلطانی‌فر به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان انتخاب شد. طبیعتا در بودجه سال گذشته مدیریت قبلی تصمیم گیرنده بوده اما برای بودجه سال 96 مسعود سلطانی‌فر و همکارانش باید تصمیم گیرنده باشند و حتما این افراد ملاحظاتی در این باره خواهند داشت اما کاش آقای گودرزی وزیر سابق وزارت ورزش و جوانان و البته آقای سجادی معاون سابق ورزش حرفه‌ای و قهرمانی به این سوالات پاسخ می‌دادند که چرا فدراسیون وزنه‌برداری با آن دو طلای ناب ریو باید در تخصیص بودجه بعد از فدراسیون‌های تیراندازی، تکواندو و حتی قایقرانی و چند فدراسیون دیگر باشد که غالبا در بازی‌های ریو هم ناکام بوده اند. آیا نباید تفاوتی بین فدراسیون موفق و فدراسیون ناکام وجود داشته باشد؟

 

مرادی: برخی‌ها به اندازه بودجه وزنه‌برداری عیدی گرفتند


رییس فدراسیون وزنه‌برداری معتقد است که اعتراض سهراب مرادی منطقی بوده و حرف او حرف دل تمام خانواده وزنه‌برداری است و باید نگاه نسبت به وزنه‌برداری تغییر کند. علی مرادی با اشاره به نیامدن سهراب مرادی به اردوی تیم ملی و اعتراض او به امکانات نامناسب اردوی این تیم گفت: «این واقعیتی است که قهرمانان المپیکی طرح موضوع کرده‌اند. این موضوع را حتی به مسوولان ارشد ورزش ایران به صورت مکتوب و شفاهی اعلام کرده‌ایم که نیاز است به وزنه‌برداری بهتر از گذشته رسیدگی کنند.»
مرادی با اشاره به بودجه این فدراسیون در سال 95 ادامه داد: « بودجه ما سال قبل از المپیک ۲ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان بود اما کمیته ملی المپیک یک میلیارد و نیم پرداخت کرده است در حالی که ما فقط ۲ میلیارد هزینه مکمل‌های غذایی را دادیم. دوستان ما در کمیته ملی المپیک مشکلات خاص خود را دارند و می‌گویند تا کنون ۶۸ درصد بودجه به آنها پرداخت شده اما به نظرم همین مقدار را می‌توان مدیریت کرد. اردوهای ما در تمام رده‌های سنی برگزار شد. برای هر نفر نزدیک ۳۰۰هزار تومان در اردوی تیم ملی هزینه شده که در کل ۵-۶ میلیارد هزینه اسکان و تغذیه اردو‌های تیم ملی شده است.» مرادی همچنین گفت: «بودجه مصوب ما در وزارت ورزش ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده اما ۸۸ درصد آن را پرداخت کرده‌اند. ورزش ایران از لحاظ مالی توانمند است و به نظر من می‌توانند با برنامه‌ریزی، پولی که در ورزش هست را مدیریت کنند اما نمی‌خواهند مشکل حل شود. شاید مشکلاتی در پشت صحنه هست و من در جریان نیستم.»
رییس فدراسیون وزنه‌برداری با گلایه از رتبه وزنه‌برداری در گرفتن بودجه ادامه داد: «واقعاً حق وزنه‌برداری رتبه هشتم در گرفتن بودجه نیست. چرا رشته‌ای مانند تیراندازی باید چهارم باشد؟ چرا وزنه‌برداری نباید بعد از رشته‌هایی مانند کشتی، فوتبال و جانبازان و معلولان قرار داشته باشد؟ نکته جالب اینکه در این شرایط بعضی از رشته‌ها نزدیک یک سال بودجه ما عیدی گرفته‌اند و زمانی که خود دوستان این موضوع را به من گفتند واقعا تعجب کردم.»

 

کلیدواژه
وزنه‌برداري
captcha
تازه ها
بیشتر