لژیونرها / شناسه خبر: 74465 / تاریخ انتشار : 1396/1/19 15:28
|

عبور گوچی از مرزها / گلزن مادرزاد

فراتر از آن گوچی به عنوان یک گلزن مادرزاد و ذاتی‌ترین نوک حمله سال‌های اخیر ایران این امید را می‌آفریند که در تابستان سال 2018 در مرحله پایانی جام جهانی روسیه هم کارهای مهمی را انجام بدهد.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / رضا قوچان‌نژاد ماموریتش را انجام داد و در دیدار هیرنفین برابر اسپارتاروتردام در ادامه لیگ دسته اول فوتبال هلند هفدهمین گلش را در این فصل زد و به مقام آقای گلی این رقابت‌های معتبر نزدیکتر شد و البته تیمش را هم به یک پیروزی تاره رساند. فراتر از آن گوچی از برخی مرزهای ایرانی هم عبور کرد و با گلی که پریشب زد از بالاترین آمار گلزنی ایرانی‌ها در لیگ‌های اروپایی فراتر رفت. پیش‌تر وحید هاشمیان در زمان عضویتش در بوخوم (در فصل 2004-2003) 16 بار دروازه رقبای این تیم را فرو ریخته بود. بین کار هر دوی این مهاجمان در این زمینه خاص تشابه‌هایی وجود دارد. تشابه از این دیدگاه که هر دو برای تیم‌هایی زیاد گل زدند که هیچ یک جای شامخی در لیگ‌های خود نداشتند و تیم‌هایی درجه دوم و سوم به حساب می‌آمدند. البته بوخوم منزلت و جایگاهی بالنسبه بهتر و بیشتر از هیرنفین داشت که اینک منزلگاه گوچی در هلند است. در عین حال هر دو به این سبب که در تیم‌هایی صاحب‌ موقعیت‌های اندک و دارای اهدافی کوچکتر این همه گل زده‌اند، سزاوار تحسینی فراوانند.

انطباق مافوق سریع
اینک که گوچی از هاشمیان هم فراتر رفته، گفتن این نکته الزامی است که وی به سبب انطباق سریع و خیره‌کننده‌اش با روش‌های بازی هیرنفین شایسته تحسین فزون‌تر است. به عنوان یک بازیکن تازه‌وارد به هیرنفین از وی انتظار نمی‌رفت که اینقدر سریع در این تیم جا بیفتد و گلزنی‌های خود را بلافاصله جاری کند و در همان فصل اول نه فقط هیرنفین را در مقطعی از «اردی‌ویژه» (لیگ هلند) به رده سوم جدول نیز برساند بلکه خودش همپا با گلزن اول فاینورد (یورگنسن) به سوی مقام آقای گلی پر بکشد. یورگنسن در تیمی گلزنی‌های مکرر داشته که صدرنشین جدول و امیددار نخست قهرمانی بوده اما قوچان‌نژاد تیمی را حمایت و همراهی کرده که هیچ ادعایی در این زمینه نمی‌تواند داشته باشد و در سه دهه اخیر گاه یویووار بین دسته‌های اول و دوم هلند در حال رفت و آمد بوده است.

پس از دو فصل بد
گوچی 30 ساله البته در زمینه بازی در لیگ‌های هلند و بلژیک بدون پیشینه و سابقه نیست و فضای آنجا را می‌شناسد ولی چون وی دو فصل نه چندان موفق را در انگلیس و قطر و کویت سپری کرده و از دوران اوجش دور افتاده بود تصور نمی‌شد اینقدر سریع راه گلزنی‌ها را بازیابد و به چیزی تبدیل شود که این فصل در اردی‌ویژه دیده‌ایم و تحسین وی را از هر سو در پی داشته است. امروز امکان انتقال او به تیمی بسیار بزرگتر از هیرنفین در پایان فصل نه فقط شایسته‌سازی‌های رایج و یک گمانه‌زنی رسانه‌ای بلکه احتمالی قوی است.
و در آن صورت وی کاری را خواهد کرد که برای علیرضا جهانبخش هم که 7 سال از گوچی جوان‌تر است شکل گرفته و پای وی را از نایمخن کوچک به آلکمار بسیار مطرح‌تر باز کرد.

نگاه به جام جهانی بعدی
فراتر از آن گوچی به عنوان یک گلزن مادرزاد و ذاتی‌ترین نوک حمله سال‌های اخیر ایران این امید را می‌آفریند که در تابستان سال 2018 برای تیم ملی ایران در مرحله پایانی جام جهانی روسیه هم کارهای مهمی را انجام بدهد و فراموش نکنیم که تک گل ایران در مرحله نهایی جام جهانی پیشین (2014) را نیز همین بازیکن (در برابر بوسنی) به ثمر رساند!

captcha
تازه ها
بیشتر