فوتبال ایران / شناسه خبر: 74433 / تاریخ انتشار : 1396/1/15 16:44
|

اگر کرانچار هم موقت باشد / سپاهان با خودش چه می‌کند؟

وای اگر این فرض و شرط صحت داشته باشد که تمدید قرارداد کوتاه مدت کرانچار و نگه داشتن او برای لیگ هفدهم را به کسب نتیجه در همین هفته‌های پایانی لیگ منوط کرده باشند.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / کسی نمی‌داند چرا سپاهان حدود دو سال و نیم پیش عذر زلاتکو کرانچار را خواست و به چه سبب وی را در اولین روزهای سال جدید به جانشینی عبدا... ویسی نه چندان موفق و قدری بیمار به منصب سابق خود برگرداند اما این مساله مشخص است که طلایی‌های اصفهان از این ماجرای رفت و برگشت چندان بهره‌ای نبرده‌اند.

البته سپاهان با هدایت حسین فرکی که جای این مربی سرشناس کروات را گرفت، قهرمان لیگ چهاردهم شد اما آنقدر بی‌حوصلگی و کم انعطافی نشان داد که پس از گذشت کمتر از 10 هفته از لیگ پانزدهم عذر خالق قهرمانی فولاد در لیگ سیزدهم را هم خواست و به امید داشتن یک کروات قهرمان دیگر به ایگور استیماچی روی آورد که پس از یکی، دو چرخ زدن در تهران بازی کسب عنوان سرمربیگری استقلال را به پرویز مظلومی باخته بود.
چه در دوره حضور فرکی و چه در زمان سرمربیگری استیماچ گوشه چشم نامساعد محرم نویدکیا به این مربیان موجب ناکامی سپاهان شد و هواداران این را حمل بر ناکارآمدی این مربیان به رغم قهرمان شدن سپاهان با فرکی در لیگ چهاردهم دانستند.
نمی‌دانیم مسیر نگاه نویدکیا طی زمامداری 24 هفته‌ای ویسی در نقش جهان بر کدام سمت و سو بوده و جنبه توافقی داشته یا توأم با نفی اما از همان آغاز مشخص بود روش‌های کار و نوع نگاه سرمربی ناموفق سابق پیکان و هدایتگر موفق پیشین استقلال خوزستان با مؤلفه‌های کار در سپاهان همخوانی ندارد و اگر داشت او در یک باشگاه ریشه‌دار و سنتی که اعمال بیش از 10 درصد تغییر در هر فصل طریق عقل نیست یکدفعه اقدام به بیش از 10 درصد تغییر در آرایش تیمش نمی‌کرد و چون وی بدون در نظر گرفتن این مهم دست به چنین کاری زد یکی از پرنوسان‌ترین سپاهان‌های ایام معاصر را خلق کرد.
تیمی که در روز خوبش استقلال را تا مرز شکست پیش برد و ذوب‌آهن را هم در شهرآورد اصفهان به شدت آزار داد اما هرگز تداوم نداشت و به یکی از پیشروان نوسان در این فصل تبدیل شد و اگر دو بازی متوالی را می‌برد در سه مسابقه بعدی اسباب ناامیدی می‌شد.
آنچه معلوم نشده و همچنان مبهم می‌نماید استدلال‌های سران سپاهان برای این تغییرات بیش از حد و فاقد اصول علمی است. اگر استیماچ خوب بود و می‌توانست برای سپاهان نتیجه بگیرد چرا از «پیش فصل» استخدام نشد تا فرصت کافی برای کار کردن با تیمش را داشته باشد و اگر مدیران این باشگاه معتقدند که دگرگون کردن اساسی تیم کاری عقلایی نیست به چه سبب رشته کار را به ویسی سپردند و حالا که سپردند، چرا پای او نایستادند.
همه اینها سپاهان را تبدیل به یک راز بزرگ و غیر قابل فهم کرده و این باشگاه در سال‌های اخیر حتی به مدیران عامل خود نیز وفا نکرده و به طور متوسط هر 10 تا 11 ماه یک بار آنها را عوض کرده حال آنکه به چشم دیده بود که بهره‌های مدیریت حدودا 10 ساله محمدرضا ساکت در این باشگاه تا چه میزان زیاد بوده است و با این شکل و روش برخورد لابد بدیهی است که سرپرست این تیم نیز در سه سال و نیم اخیر سه بار عوض شده باشد و اگر نمی‌شد، باید تعجب می‌کردیم.
همین حالا معلوم نیست چرا سپاهان به این نتیجه رسیده که باز به کرانچار نیاز دارد. مگر او همانی نبود که طی 3 سال و اندی کارش در اصفهان یک قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی در جام حذفی را نصیب طلایی‌ها کرد و اگر یک گل به خودی عجیب در واپسین دقایق بازی با استقلال تهران در لیگ 5 سال پیش در کار نبود قهرمانی‌های کرانچار در این لیگ به عدد 2 می‌رسید.
اینک که سپاهان به سبب انتخاب‌های عجیب و بیش از حد وسیع ویسی به جزیره‌ای رنگارنگ تبدیل شده که به سختی می‌توان آن را یکرنگ و یکپارچه ساخت، چطور می‌توان از کرانچار خواست که پنج، شش هفته‌ای این جزیره به هم ریخته را نظام‌مند کند.
و وای اگر این فرض و شرط صحت داشته باشد که تمدید قرارداد کوتاه مدت کرانچار نگه داشتن او برای لیگ هفدهم را به کسب نتیجه در همین هفته‌های پایانی لیگ منوط کرده باشند زیرا به رغم پیروزی اوایل این هفته سپاهان برابر سایپا او تیمی را تحویل گرفته که ترکیبش با زمان کار وی بالای 85 درصد تفاوت دارد و به کلی برای او و حتی کل اصفهانی‌ها و هواداران سپاهان هم غریبه می‌نماید و هر چند سرشار از بازیکنان جوان و مستعد است و می‌تواند آینده بهتری داشته باشد اما آهنگ تیمی مشخص و واحدی ندارد و هر روز به شکلی درمی‌آید و سس هزار جزیره است!

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74433
captcha
تازه ها
بیشتر