لژیونرها / شناسه خبر: 74368 / تاریخ انتشار : 1396/1/7 17:48
|

تحلیل جان دردن از دور هفتم مقدماتی آسیا / سخت‌ترین آزمون چین و لیپی

فوتبال‌نویس مشهور آسیا بازی در ورزشگاه آزادی را سخت‌ترین چالش فوتبال قاره می‌داند.

ایران ورزشی آنلاین / جان دردن / اگر مارچلو لیپی و چین می‌خواهند بختی برای رسیدن به جام جهانی 2018 داشته باشند، باید سخت‌ترین آزمون در فوتبال آسیا را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ بازی با ایران مقابل 100 هزار تماشاگر در تهران.

بعد از گذشت 6 بازی از 10 بازی مرحله مقدماتی در گروه A آسیا، ایران نه تنها با 4 امتیاز اختلاف در صدر جدول قرار دارد که در 540 دقیقه بازی هنوز گلی دریافت نکرده است. آخرین کلین‌شیت این تیم پنجشنبه در پیروزی یک بر صفر  در خاک قطر به دست آمد.

ایران 9 امتیاز بیشتر از چین دارد که در رده نهم است و با توجه به صعود مستقیم دو تیم از هر گروه به جام جهانی، از 4 بازی باقی‌مانده نیاز به دو برد دارد که دومین صعود متوالی به جام جهانی را جشن بگیرد.

کارلوس کی‌روش به خبرنگاران گفت: «خوشحالیم که در صدر گروه هستیم، ولی کارمان هنوز تمام نشده است.» او اضافه کرد: «لیپی مربی خوبی است و می‌توانیم ببینیم که چین بعد از آمدن او سازماندهی بهتری پیدا کرده. بازی سختی خواهد بود، ولی ما آماده‌ایم تا یک بار دیگر برای گرفتن امتیازات بازی تلاش کنیم.»

لیپی، قهرمان جام جهانی 2006 با ایتالیا، در ماه اکتبر کارش را در چین شروع کرد و ماموریت دارد امید صعود بزرگترین ناکام فوتبال آسیا را دوباره زنده کند؛ تیمی که فقط یک بار توانسته به جام جهانی برسد.

چین بعد از بهترین نتیجه سال‌های اخیرش به تهران رفته است؛ پیروزی یک بر صفر مقابل کره جنوبی که تنها دومین برد مقابل رقیب منطقه‌ای در 32 مصاف اخیر دو تیم است.

لیپی درباره بازی گفت: «امیدوارم تیم بابت این برد خیلی مغرور نشود. امیدوارم بازیکنان در این بازی حتی بهتر بازی کنند. می‌دانیم که بازی در ایران خیلی دشوار است و زمان زیادی برای آماده‌سازی نداشتیم، ولی مثل همیشه نهایت تلاش‌مان را انجام می‌دهیم.»

در حالی که کی‌روش و لیپی نتایج خوبی گرفته‌اند، سایر مربیان در گوشه و کنار آسیا تحت فشار هستند. اولی اشتیلیکه، بعد از دومین باخت تاریخ کره جنوبی به چین تحت فشار قرار گرفته. این دومین شکست موفق‌ترین تیم آسیا در سه بازی اخیر مقدماتی بعد از شکست یک بر صفر در تهران بود.

مربی آلمانی بعد از این شکست از هواداران کره عذرخواهی کرد و چونگ مونگ یو، رئیس فدراسیون فوتبال این کشور هم حمایتش از این مربی را اعلام کرد. چونگ در بازگشت به کره گفت: «ما خیلی هم بد بازی نکردیم. بازیکنان در شرایطی خاص نهایت تلاش‌شان را انجام دادند. ما هنوز بخت صعود به جام جهانی را از دست نداده‌ایم و صحبت از تغییر مربی بی‌موقع است.»

از دست دادن امتیاز مقابل سوریه در سئول فشار روی اشتیلیکه را بیشتر می‌کند و بخت کره جنوبی برای نهمین حضور متوالی در جام جهانی را کاهش خواهد داد. سون هیونگ مین، مهاجم تاتنهام که بازی با چین را به خاطر محرومیت از دست داد، به ترکیب کره برمی‌گردد.

سوریه، تیم چهارم گروه بعد از پیروزی یک بر صفر مقابل ازبکستان با اعتماد به نفس بالا به سئول می‌رود. ازبکستان هم بعد از این شکست در خانه مقابل قطر باید به سه امتیاز برسد.

در گروه B، مهمترین بازی مصاف استرالیا، تیم سوم و امارات، تیم چهارم گروه در سیدنی است. استرالیا در چهار بازی اخیرش به تساوی رسیده و حالا سه امتیاز کمتر از عربستان و ژاپن، تیم‌های صدرنشین گروه دارد.

آنجه پوسته‌کوگلو در سال 2015 استرالیا را به قهرمانی آسیا رساند، ولی به دلیل استفاده از آرایش جدید در تساوی یک بر یک هفته گذشته مقابل عراق مورد انتقاد قرار گرفته است. میزبان در این بازی محکوم به پیروزی است و با توجه به سه بازی خانگی در 4 بازی باقی‌مانده این مربی به موفقیت تیمش امیدوار است.

پوسته‌کوگلو که در این بازی آرون موی را هم بعد از محرومیت در اختیار خواهد داشت، گفت: «بی‌تردید در گروه سختی قرار داریم و هر بازی برای ما یک چالش است. ما چهار بازی سخت خارج از خانه داشتیم و حالا فرصت خوبی برای امتیاز گرفتن است. همیشه در این مسابقات سرنوشت به بازی‌های آخر کشیده می‌شود.»

مهدی علی، سرمربی امارات هم بعد از شکست خانگی 2 بر صفر مقابل ژاپن تحت فشار قرار گرفته است. عربستان و ژاپن می‌توانند موقعیت برترشان را پیروزی خانگی مقابل عراق و تایلند تثبیت کنند.

منبع: آسوشیتد پرس

 

captcha
تازه ها
بیشتر