فوتبال ایران / شناسه خبر: 74343 / تاریخ انتشار : 1396/1/4 01:12
|

تردیدهای استرالیا برای صعود/ روز سخت قهرمان آسیا در دستگردی

سیستم جدید پوسته‌کوگلو هم نتوانست استرالیا را از شر تساوی‌های متوالی خلاص کند و این تیم مقابل عراق دو امتیاز حساس از دست داد. همزمان عربستان و ژاپن برنده شدند تا فاصله‌شان را با استرالیا بیشتر کنند.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان/ استرالیا، قهرمان آسیا در ورزشگاه دستگردی دو امتیاز حساس مقابل عراق از دست داد تا صعودش به جام جهانی 2018 سخت‌تر شود. این تیم هرچند نیمه اول را با برتری به رختکن رفت، ولی در نیمه دوم نتوانست از تک گل زده‌اش دفاع کند و حتی چیزی نمانده بود مغلوب حریف پرانگیزه‌اش شوند.

عراق هرچند مجبور شده بود در تهران از استرالیا میزبانی کند، ولی اصلا احساس غربت نکرد. بیش از هزار عراقی مقیق تهران با وجود باران شدید به شهرک اکباتان آمده بودند و تا لحظه آخر دست از تشویق برنداشتند. استرالیایی‌های کمی هم بودند که با پروازی طولانی به تهران آمده بودند تا تیم‌شان را تنها نگذارند.

باران شدید شروع بازی را تحت تاثیر قرار داد و عراق  که توپ‌های بلند را ترجیح می‌داد، در بیست دقیقه اول بازی خطرناک‌تر بود. استرالیا اما با وجود لغزندگی زمین اصرار به پاس‌های کوتاه و بازیسازی داشت و به تدریج موفق شد کنترل بازی را در دست بگیرد. این تیم بعد از یکی دو فرصت از دست رفته در دقیقه 39 با ضربه سر متیو لکی، مهاجم اینگولشتات روی یک کرنر به گل رسید.

عراق برای فرار از شکست و حذف نیمه دوم را با تعویض‌های راضی شنیشل تهاجمی‌تر شروع کرد. مثل بازی مقابل ایران در جام ملت‌های آسیا، اکثر حملات عراق از سمت چپ بود. ضرغام اسماعیل که در نیمه اول هافبک چپ بود در نیمه دوم به دفاع چپ رفت و با علی عدنان زوج خطرناکی ساخت. سرانجام یکی از سانترهای همین بازیکن بود که با تکل احمد یاسین تازه وارد در دقیقه 76 به گل تساوی تبدیل شد.

استرالیا با تصمیم پوسته‌کوگلو در این بازی با دفاع سه نفره بازی می‌کرد و در صحنه گل عراق به خوبی توانست از فضاهای خالی این خط دفاعی استفاده کند. این خط دفاع شکننده چیزی نمانده بود در دقایق باقی‌مانده برای دومین بار هم تسلیم شود، ولی لانگراک، درون دروازه بدون اشتباه بود تا استرالیا در تهران به حداقل امتیاز برسد.

آخرین حربه پوسته‌کوگلو برای تغییر جریان بازی ورود تیم کیهیل 37 ساله و باتجربه بود. مهاجم سابق اورتون چیزی نمانده بود بعد از خروج اشتباه محمد حمید، دروازه‌بان عراق در آخرین ثانیه‌ها گل بزند، ولی یکی از مدافعان موفق شد ضربه سر او را از روی خط دروازه برگرداند.

استرالیا هرچند هنوز شکستی نداشته، ولی با چهارمین تساوی متوالی در رده سوم گروه B قرار گرفت. در این گروه عربستان و ژاپن به لطف پیروزی مقابل تایلند و امارات 13 امتیازی شدند و سه امتیاز بیشتر از استرالیا دارند. نکته امیدوارکننده برای قهرمان آسیا این است که سه بازی از چهار بازی‌ باقی‌مانده را در خانه برگزار می‌کند که اولین آنها سه‌شنبه مقابل امارات خواهد بود.

---

اعتراف پوسته‌کوگلو: شایسته سه امتیاز نبودیم

پوسته‌کوگلو در کنفرانس خبری بعد از بازی به ضعف دفاع تیمش اعتراف کرد و گفت: «بخصوص در نیمه دوم نتوانستیم با بازی مستقیم آنها مقابله کنیم. ما در منطقه دفاعی استحکام کافی نداشتیم. تنها در 20 دقیقه پایانی نیمه اول بازی را تحت کنترل گرفتیم، ولی باید در آن لحظات گل دوم را می‌زدیم و کار را تمام می‌کردیم.»

او در پاسخ به مشکلات سیستم جدیدش 1-4-2-3 اضافه کرد: « بدون توجه به سیستم فکر می‌کنم دلیل اصلی مشکلات ما این بود که در نبردهای نفر به نفر مشکل داشتیم. دفاع ما در دفع توپ‌های هوایی ناکام بود و از این بابت به مشکل خوردیم. آنها در بازی مستقیم مهارت داشتند و از توپ‌های دوم به خوبی استفاده کردند.»

او در پایان گفت: «نمایش امروز ما برای گرفتن سه امتیاز کافی نبود. ما در نیمه دوم مشکلات زیادی داشتیم و عراق با شایستگی به یک امتیاز رسید.»

انتقاد بوسنیچ از عملکرد استرالیا

عملکرد استرالیا در ورزشگاه دستگردی، کیلومترها دورتر با انتقادات تند مارک بوسنیچ، دروازه‌بان سابق این تیم روبرو شد. مفسر شبکه فاکس اسپرتس استرالیا گفت: «فکر می‌کنم خوش‌شانس بودیم که نباختیم. نمایش خوبی نداشتیم.» او اضافه کرد که کیهیل باید مقابل امارات در ترکیب اصلی باشد: «اگر من سرمربی بودم 110 درصد از او استفاده می‌کردم. او در این بازی هم باید در ترکیب اصلی بازی می‌کرد. اگر من سرمربی امارات بودم و کیهیل را روی نیمکت می‌دیدم، خیالم راحت می‌شد.»

رابی اسلیتر، دیگر بازیکن سابق این تیم هم در استودیوی فاکس اسپرتس گفت: «تغییر سیستم نتوانست کمک کند. ما به اندازه کافی خوب نبودیم. باید صادق باشیم: بیش از آنکه این دو امتیاز از دست رفته باشد، یک امتیاز به دست آورده است.»

مربی استرالیا در شبکه‌های اجتماعی هم با انتقاداتی روبرو شد. یکی از هواداران این تیم درباره پوسته‌کوگلو که این تیم را به جام جهانی 2014 و قهرمانی آسیا در سال 2015 رساند، نوشت:  برای اولین بار درباره او دچار تردید شدم.

عراقی‌ها هرچند با 4 امتیاز در رده پنجم این گروه قرار دارند، بعد از بازی بابت نمایش خوب تیم‌شان خوشحال بودند و در خیابان‌های اطراف ورزشگاه جشن گرفتند. هواداران استرالیایی‌ اما با تردیدهای زیادی به خانه برمی‌گردند. شاید تنها دلیل خوشحالی آنها، فرصت بازدید از ایران در این سفر کوتاه بوده باشد.

 

 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74343
captcha
تازه ها
بیشتر