فوتبال ایران / شناسه خبر: 74116 / تاریخ انتشار : 1395/12/15 18:29
|

این یک راز است: آنچه درباره انصاری‌فرد معلوم نیست

شاید لازم بود که مهاجم اسبق، سایپا، تراکتورسازی و پرسپولیس یکی دو فصل متوسط را در اروپا بگذراند تا بفهمد چه کاره است و برای رسیدن به موفقیت در فوتبال دشوار این قاره چه باید کرد.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / به درستی معلوم نیست کریم انصاری‌فرد با خود چه کرده است و فقط این مساله مشخص است مرد جوانی که در اوساسونا یک ناکام محض و اغلب فقط تماشاگر بازی سایر مردان این تیم در لیگ دسته دوم اسپانیا بود، پس از انتقال 20 ماه پیش‌اش به لیگ یونان ناگهان شکوفا و تبدیل به چیزی شد که اینک حتی المپیاکوس با آن سابقه روشن و سنن کلاسیک برای او کوچک به نظر می‌رسد.
شاید لازم بود که مهاجم اسبق، سایپا، تراکتورسازی و پرسپولیس یکی دو فصل متوسط را در اروپا بگذراند تا بفهمد چه کاره است و برای رسیدن به موفقیت در فوتبال دشوار این قاره چه باید کرد.
اوساسونا به او یاد داد بدون سختکوشی و پیگیری و تمرین هر چه بیشتر به نتیجه‌ای قابل توجه نخواهد رسید و او با همان درس تلخ حک شده در ذهنش به پانیونیوس پر کشید که باشگاه متوسطی بیش نیست و چه در گذشته و چه در حال حاضر جایگاهی رفیع در سلسله مراتب فوتبال یونان ندارد.
 اگر اندک مدتی بعد از کوچ کریم به پانیونیوس این باشگاه مسعود شجاعی را هم جذب کرد، با دلگرمی نمایش‌هایی بود که از انصاری‌فرد دیده بود و با اینکه شجاعی 33 ساله هنوز در این تیم حضور دارد اما در نقل و انتقال‌های میان فصل امسال که المپیاکوس انصاری‌فرد را از مشت پانیونیوس بیرون کشید پاناتینایکوس دیگر قدرت سنتی فوتبال یونان که متعلق به شهر آتن است با دلگرمی اقدام المپیاکوس و معنا کردن آن به عنوان ارزش‌های ملی‌پوشان ایرانی دست نیاز به سوی شجاعی دراز کرد و اگر مذاکرات دو طرف پیش‌تر به ثمر می‌نشست، چه بسا مسعود هم به رغم 7 سال مسن‌تر بودن از انصاری‌فرد الان در قطب دیگر فوتبال یونان توپ می‌زد.

انواع سلاح‌ها
حسن بزرگ کریم بازی شجاعانه و مستقیم او رو به دروازه، نهراسیدن از برخوردها، ضربه‌زنی با هر دو پا و استفاده درست از ضربات سر و در یک عبارت کلی‌تر تجهیز شدن به هر سلاحی و آمادگی برای هر رویدادی در محوطه جریمه رقبا بوده است.
اینکه چطور مهاجم شکست خورده در لیگ اسپانیا که اوساسونا پس از فقط سه چهار ماه از وی قطع امید کرد، اینک یک دلاور و مهره مسلط و مهاجم صاحب قدرت حمل توپ و دیکته کردن بازی تهاجمی دلخواهش به رقبا نشان می‌دهد، رازی است که خود کریم باید توضیح دهد اما این مساله مشخص است که بعد از سردی نشان داد‌ن‌های اولیه پائولوبنتو سرمربی پرتغالی و معروف المپیاکوس به کریم و دور نگه داشتن وی از ترکیب ثابت این تیم.
با دیدن نمایش‌های خوب و حرفه‌ای وی در بازی‌های جام حذفی یونان و سپس تک دیدارهایی از لیگ دسته اول یونان به استفاده هر چه بیشتر از وی در ترکیب فیکس خود متقاعد شده است و جدیدترین حاصل همکاری این مربی و شاگرد رسیدن سفید و قرمزهای المپیاکوس به مرحله نیمه نهایی جام حذفی یونان در اواخر هفته پیش بوده است که در این راه المپیاکوس هم آترومیتوس را در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه 2 بر یک مغلوب و حذف کرد.

 راه روشن آینده
چه چیزی جالب‌تر از اینکه رقیب بعدی المپیاکوس در مرحله نیمه نهایی پاناتینایکوس است و جنگ دو «قدرت» سنتی فوتبال یونان در این مقطع حساس از رقابت‌های جام حذفی می‌تواند در صورت رویکرد مجدد بنتو به انصاری‌فرد وی را بیش از پیش نزد این مربی و سایر شاگردان وی و هواداران المپیاکوس محبوب سازد و از بیرون ماندن او از ترکیب این تیم در دیدارهای بعدی به طرز محسوسی بکاهد.
آینده به سوی کریم و البته تیم ملی که حالا به جز سردار آزمون و علیرضا جهانبخش یک گلزن ذاتی جوان دیگر را هم در خدمت خویش می‌بیند لبخند می‌زند و سلاح‌های در دست کارلوس کی‌روش را کامل‌تر می‌سازد و آن هم در فضا و شرایطی که این مربی پرتغالی همیشه با انتخاب‌هایش نشان داده به دانش آموختگان مکاتب لیگ‌های اروپایی و مردان تمرین کرده در آنجا بهای بسیار بیشتری در قیاس با بازیکنان مقیم وطن می‌دهد. ادامه حرکت کریم به سوی قله فوتبال اروپا خیلی‌ها را از این پروسه بهره‌مند خواهد کرد و البته خود او را که شاید فصل بعد در تیمی بزرگتر بازی کند و چشم‌های بیشتری را برباید.

 

captcha
تازه ها
بیشتر