ورزش ایران / شناسه خبر: 74101 / تاریخ انتشار : 1395/12/14 23:34
|
تجلیل رییس جمهوری از قهرمانان و مدال آوران المپیک و پارالمپیک

دکتر روحانی : این هنر ورزشکاران است که مردم را از غصه رها می‌کنند / گزارش کامل

از سخنان رئیس جمهوری: واقعا پسندیده است که همه جوان‌ها و نوجوان‌ها، مرد و زن را از همه فکرها، غصه‌ها و ناراحتی‌ها می‌رهانید و چشم‌های ملت به تلاش‌های شما دوخته شده است.

ایران ورزشی آنلاین / روز گذشته دکتر حسن روحانی رییس جمهوری محبوب دیداری صمیمانه با قهرمانان بازی‌های المپیک و پارالمپیک ریو داشت. در این مراسم رییس جمهوری به پاس تلاش و افتخارآفرینی ورزشکاران در المپیک ریو به تمجید از عملکرد آنها در میادین بین‌المللی پرداخت تا انگیزه‌ای باشد برای دختران و پسران افتخارآفرینی که باعث سربلندی ایران شدند. رییس جمهوری در این دیدار با اظهارات خود هم برای ورزش قهرمانی و هم برای جوانان امید بخش شدند. در این مراسم به نفرات طلایی در بازی‌های المپیک و پارالمپیک حواله 300 سکه، نقره‌ای‌ها 200 سکه و مدال آوران برنز 150 سکه اهدا شد. بهداد سلیمی و مجتبی عابدینی که با ناداوری مدال خود را از دست داده بودند، ویژه‌ مورد تقدیر قرار گرفتند؛ ضمن اینکه از مدال آوران سال 94 هم مطابق آیین نامه، تجلیل شد.

برگزاری مراسم تجلیل از مدال آوران المپیک و پارالمپیک فرصتی است برای شنیدن حرف‌‌های رییس جمهوری. حرف‌هایی که بخشی‌اش از جنس ورزش‌اند و بخشی دیگر، دغدغه‌های کشور را شامل می‌شوند. حرف‌هایی امیدوارکننده که اینطور شروع می‌شود: «انتخابات سراسری یک موضوع ملی است، هنر ایرانی یک موضوع ملی است، علم و دانش ایرانی و ایرانیان یک موضوع ملی است، از آن طرف هم برخی از مشکلات ما ملی است، مسائل، نارسایی‌ها در زمینه محیط زیست ملی است، نارسایی‌ها در زمینه آب، ملی است، در زمینه اقتصادی مشکلات ملی است، ما یک ملت واحد هستیم، یک قانون اساسی داریم و دارای یک کشور هستیم، یک رهبر عظیم و بزرگوار داریم، یک دولت داریم و همه تلاش ما باید غرور و افتخار و عظمت این سرزمین و این ملت باشد. ایران و ایرانی دو واژه و کلمه‌ای است که در همه مسائل ملی باید به آن توجه کنیم، علم و دانش برای ما افتخار است، هنر برای ما افتخار است و ورزش قهرمانی برای ملت ما افتخار است.»
با این جملات حرف‌های حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رنگ و بوی ورزشی به خود می‌گیرد: «یکی از آثار ورزش، ایجاد نشاط، امید و شادابی است، ورزشکار یعنی انسان شاداب، یعنی انسان امیدوار، یعنی کسی که به جسمش و جانش قدرت می‌بخشد و جامعه خودش را و اجتماع خودش را و کشور خودش را در شادابی نگه می‌دارد. هیچ چیز مهم‌تر و بالاتر از امید برای یک ملت نیست، اگر ما به آینده خودمان امیدوار نباشیم و احساس نکنیم گشایش پیش‌روی ما است، آنجا حرکت، تلاش، تعالی متوقف می‌شود. اینکه به ما گفته‌اند افضل اعمال امت، انتظار فرج است، فرج به معنای گشایش است. روح هم که در قرآن آمده به معنای گشایش است. ایمان با نا امیدی جمع نمی‌شود، ایمان همواره با امید به آینده است، ایمان همواره با امید به گشایش و فرج است، روح یعنی همان گشایش، فرج و این بسیار مهم است که در داخل کشور ما یک معیار را امید و امیدآفرینی قرار دهیم.»
روحانی با طرح این پرسش که چرا همیشه عده‌ای نیمه خالی لیوان را می‌بینند اما هیچ گاه نیمه پر را متذکر نمی‌شوند، حرف‌هایش را ادامه می‌دهد: «ما باید ورزش کنونی را با گذشته مقایسه کنیم و ببینیم که در حال پیشرفت هستیم یا خیر، اگر ورزش همگانی نسبت به 4 سال پیش، رو به جلو حرکت کرده و اگر باشگاه‌ها و ورزشگاه‌های ما پرشورتر شده است و رغبت جوانان بیشتر شده و همچنین زنگ ورزش در دبستان‌ها و دبیرستان‌ها با اهمیت بیشتری دنبال می‌شود، معنایش این است که مسیر ما مسیر درستی است و باید به آینده امیدوار باشیم.»
در این بخش از مراسم، حرف‌های رییس جمهوری به سمت هنر می‌رود و افتخارهای این حوزه: «وقتی فیلم و موسیقی شما می‌تواند در سطح منطقه و جهان بدرخشد این جزو سبد امید شما است. وقتی دیپلماسی شما در سطح جهان حرکت درست دارد و موفقیت‌ها را می‌آفریند و توطئه‌ها را می‌شکند و تحریم‌ها را پس می‌زند و حقوق ملت را تثبیت می‌کند، یعنی سبد امید داریم. قهرمانان ما نیز امیدآفرین و نشاط آفرین هستند. این ورزشکاران هستند که ساعت‌های زیاد، همه ملت را پای صفحه تلویزیون میخکوب می‌کنند و این قدرت بزرگی است که شما در ساعاتی، همه خیابان‌های کشور را خلوت می‌کنید و این همه هوادار را در یک نقطه جمع می‌کنید. واقعا پسندیده است که همه جوان‌ها و نوجوان‌ها، مرد و زن را از همه فکرها، غصه‌ها و ناراحتی‌ها می‌رهانید و چشم‌های ملت به تلاش‌های شما دوخته شده است. در مسابقات جهانی وقتی برابر رقبا پیروز می‌شوید، می‌بینید که صدای شادی در شهر و کشور به پا می‌شود و گاهی یک گل این صدای شادی را در سراسر کشور به پا می‌کند.»

روحانی با بیان اینکه ما انسان هستیم و نیاز به شادابی داریم، حرف‌هایش را ادامه می‌دهد: «فکر نکنید که مردم بدون نشاط و خوشحالی می‌توانند از مشکلات عبور کنند. ورزش آرامش آفرین و نشاط آفرین است. ورزش از دید ملی سلامت، امید و مسائل اجتماعی بسیار اهمیت دارد.»
زنان ورزشکار و تاثیر حضورشان در رویدادهای مختلف نکته‌ای است که رییس جمهوری از آن چشمپوشی نمی‌کند و درباره‌اش نکته‌هایی را یادآور می‌شود: «در گذشته و در مسابقات جهانی المپیک و پارالمپیک بیشتر مردان حضور داشتند و این مسابقات مردانه بود و قهرمانان نیز مردان بودند اما بحمدا... امروز نیم دیگر جامعه ما که بانوان و زنان هستند وارد صحنه ورزش و رقابت شده‌اند. هم پاسدار فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند و هم پاسدار قدرت و توانمندی ملی در صحنه ورزش هستند. همه دیدیم که بانوان پرافتخار ما در ماه‌های گذشته از کیمیا گرفته تا زهرا و ساره چه نشاطی را درجامعه به وجود آوردند. بسیار خشنود می‌شویم وقتی که می‌بینیم زنان ورزشکار با همه تکنیک‌های ورزشی و همه تلاش و مجاهدت‌ها و زحمات ماه‌ها و سالیان سال، عفاف، حجاب و فرهنگ اسلامی‌ را برابر دید جهانیان قرار می‌دهند و این افتخاری مضاعف برای ما است.»
رییس جمهوری با عبور از موضوع زنان، به اخلاق ورزشی اشاره می‌کند و بحث‌هایی که در روزهای عزاداری سالار شهیدان پیش آمد: «در روزگاری والدین مسجد و باشگاه را به عنوان دو امر متضاد تلقی می‌کردند و معتقد بودند برای جوانان‌شان یا مسجد باشد یا باشگاه اما اینگونه نیست و ما دیدیم که مردم چگونه علاقه خود را با وجود آنکه در باشگاه‌ها بودند به مسجد و مراسم مذهبی نگه داشتند. بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در شب عاشورا در استادیوم آزادی تهران را به یاد داریم. در‌ آن ایام بعضی‌ها غصه خوردند. مرثیه خواندند که وای چگونه می‌شود مسابقه فوتبال آن هم در تهران؟ مردم عاشق اهل بیت و قمر بنی هاشم غصه‌ها خوردند که چه باید کرد؟ اما شما ورزشکاران در همان ورزشگاه علاقه و ارادت خود را به اباعبدا... الحسین(ع) و خاندان رسالت ثابت کردید و جوانان یادشان نرفت که شب عاشور است و چقدر زیبا حرمت محرم و عاشورا را نگه داشتند و نشان دادند که حسین در عمق جانشان و همه رگ‌های بدنشان جریان دارد.»

اقتصاد ورزش هم نکته‌ای است که دکتر حسن روحانی از کنارش راحت عبور نمی‌کند: «ورزش در عین حال می‌تواند توریسم ورزشی را به همراه داشته باشد. بخشی از ورزش ما اقتصاد ورزشی است که شامل ابزارهای ورزشی و باشگاه‌های ورزشی می‌شود.» همه اتفاق‌هایی که ورزش پشت سر گذاشته، در سخنان رییس جمهوری خلاصه می‌شود تا اینکه موضوع جام جهانی کشتی کرمانشاه پیش کشیده می‌شود و بخش پایانی صحبت‌های حسن روحانی به این رقابت‌ها اختصاص می‌یابد: «دنیا دید که ورزشکاران ایرانی در کرمانشاه چه کردند. دولت آمریکا را شرمنده کردند. به کشتی‌گیران آمریکایی ویزا دادند و مردم کرمانشاه چه میهمان نوازی کردند و دنیا هم قضاوت کرد آیا این عظمت ایران بود یا عظمت دیگران. ما در کنار ورزش تعامل سازنده با جهان می‌خواهیم. ما در کنار ورزش اقتصاد می‌خواهیم، ما در کنار ورزش جاذبه گردشگری می‌خواهیم، ورزش امنیت ملی، فرهنگ ملی، نشاط ملی، سلامت ملی، غرور ملی و فرهنگ ملی و اسلامی را به همراه دارد و ورزش می‌تواند ما را در مسیر توسعه پایدار قرار دهد.»

 

بودجه ورزش به نسبت سال 92، دو برابر شده
سلطانی فر: 47 پروژه آماده افتتاح است

مسعود سلطانی فر که در روزهای برگزاری المپیک و پارالمپیک، در سازمانی دیگر حضور داشت و کمی دورتر افتخارات مدال آوران ایران در این رویداد را می‌دید، حالا به‌عنوان نفر اول ورزش پشت تریبون می‌رود.
او حرف‌هایش را با قدردانی از رییس جمهوری به خاطر حمایت‌هایش از جامعه ورزش آغاز می‌کند و می‌گوید: «با تلاش ورزشکاران، مربیان و روسای فدراسیون‌های ورزشی و مسوولان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک دستاوردهای تاریخی مهمی برای ورزش ایران به دست آمد. از جمله این دستاوردها کسب بیشترین سهمیه ورودی در تاریخ ایران در المپیک و پارالمپیک 2016 ریو بود به گونه‌ای که 64 سهمیه حضور ورزشکاران ایران در المپیک و 97 سهمیه نیز در پارالمپیک به دست آمد.»
او افتخارات ورزش در این رویداد را کنار هم می‌چیند و ادامه می‌دهد: «کسب اولین مدال المپیک تاریخ زنان توسط کیمیا علیزاده، صعود والیبال ایران به یک هشتم نهایی، حضور تیم داوری ایران در المپیک، افتخار آفرینی زهرا نعمتی در المپیک و پارالمپیک به صورت توامان، حضور حسن تفتیان دونده پرافتخار ایران در نیمه نهایی المپیک و افتخار آفرینی مجتبی عابدینی در رشته شمشیربازی، در کنار شکستن رکورد دنیا توسط کیانوش رستمی و افتخار آفرینی سهراب مرادی، کسب طلای حسن یزدانی که پس از شانزده سال در کشتی آزاد به دست آمد و همچنین کسب عنوان قوی‌ترین مردان دنیا توسط سیامند رحمان، وزنه‌بردار پارالمپیکی ایران از جمله افتخارات مهم ورزشکاران ایران در این رقابت‌ها بود. نقطه اوج این افتخارات حضور موثر و افتخار آفرینی جانبازان و معلولان ورزشکار ایران در رشته‌های مختلف ورزشی و افتخار آفرینی‌های آنها بود.این افتخارآفرینی‌ها نشان دهنده این بوده که هیچ چیز شیرین‌تر از عشق ورزشکاران ایران به سرزمین‌شان وجود ندارد.»
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش از خاطره تلخی می‌گوید که پارالمپیک ریو در ذهن ایرانی‌ها گذاشت: «لازم می‌دانم از مرحوم بهمن گلبارنژاد، ورزشکار جانبازمان یاد کنم که در میدان مسابقه جان به جان آفرین تسلیم کرد.»

سطانی فر به موفقیت‌های ورزشکاران در دوره دولت تدبیر و امید هم اشاره‌ای دارد و گزارش کوتاهی ارائه می‌کند: «ورزشکاران ما در سه سال و نیم توانستند در مجموع پنج هزار و 888 مدال رنگارنگ به دست بیاورند. همچنین شاهد 112 میزبانی ایران از مسابقات مختلف بودیم. والیبال ما قهرمان مطلق قاره آسیا در همه رده‌ها شد و در لیگ جهانی نیز حضور پیدا کرد و توانست پس از 52 سال به المپیک برسد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شود. همچنین کشتی آزاد ایران نیز شش سال متوالی است که قهرمان بلامنازع جام جهانی می‌شود. در فوتسال آقایان و بانوان نیز افتخارات بسیار خوبی به دست آمده است.»
وزیر ورزش و جوانان با عبور از این افتخارآفرینی‌ها تاکید دارد که تداوم این روند، به حمایت‌های بیشتر و انجام فعالیت‌های دیگر نیاز دارد: «با وجود تمامی تنگناهایی که دولت با آن دست به گریبان است، توانستیم یک میلیون و 700 هزار مترمربع به سرانه ورزش ایران ‌اضافه کنیم. 47 پروژه‌ نیز آماده افتتاح است که ان‌شاءا... طی ماه‌های آینده توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.»
سلطانی‌فر از نگاه ویژه رییس جمهوری هم تقدیر می‌کند: «اعتبارات ورزش ایران در سال 95 حدود دو برابر نسبت به سال 92 رشد داشته است که این موضوع نشان دهنده اهتمام ویژه‌ دولت «تدبیر و امید» در حمایت از ورزشکاران و ورزش ایران است.»
او حرف‌هایش را با مخاطب قراردادن رییس جمهوری ادامه می‌دهد: «از حضرتعالی می‌خواهم که جامعه ورزش ایران را کماکان از حمایت‌های ارزشمند خود بهره‌مند سازند تا ان‌شاءا... شاهد رشد هر چه‌ بیشتر ورزش ایران و ادامه‌ موفقیت‌های قهرمانان‌مان باشیم.»

 

کیمیا علیزاده، نماینده ورزشکاران در مراسم تقدیر:
از قهرمانان مثل افراد شاغل حمایت کنید

کسب نخستین مدال بانوان در المپیک این توجیه را برای برگزار کنندگان این مراسم دارد تا کیمیا علیزاده را به‌عنوان نماینده ورزشکاران انتخاب کنند. به خاطر همین انتخاب هم هست که کیمیا در حضور رییس جمهوری، دقایقی پشت تریبون می‌رود و متنی که در دست دارد و در اصل حرف دل قهرمانان است را می‌خواند.
او با این کلمات، نگاه‌ها را به سمت خود می‌چرخاند و رییس جمهوری را مخاطب قرار می‌دهد: «به‌عنوان عضو کوچک خانواده‌ بزرگ ورزش بر خود واجب می‌دانم که از تمامی حمایت‌ها و زحمات حضرتعالی در هموار شدن مسیر رشد و ورزش در دولت «تدبیر و امید» تقدیر و تشکر کنم. همان گونه که استحضار دارید مدال‌آوری ورزشکار در رویدادهای بزرگ المپیک و پارالمپیک منوط به پشتیبانی‌های معنوی، اجتماعی و اقتصادی است که این مهم، جز با حمایت مسوولان کشوری و بخصوص جنابعالی که همواره با رهنمودهای اثر بخش بزرگترین حامی ورزش ایران بوده‌اید، میسر نمی‌شود. اجازه می‌خواهم برخی از درخواست‌ها و مسائل ورزشکاران را به حضورتان اعلام کنم تا مانند همیشه در سایه مساعدت‌های دولت «تدبیر و امید» تدبیرتان بر امیدمان بیفزاید.»
درخواست و مسائل ورزشکاران به این شکل کنار هم قرار می‌گیرد و از زبان کیمیا شنیده می‌شود: «ما بر این باوریم که ورزشکار بودن فرصت مغتنمی است که از سوی خداوند منان به ما اعطا شده است اما همان گونه که استحضار دارید حفظ و ارتقای این هدیه خداوندی فراز و فرودهای بیشماری دارد که فقط با حمایت‌های بزرگانی همچون شما می‌تواند رویاها و آرزوهای‌مان را محقق کند. لذا تقاضا داریم دستور بفرمایید ورزشکاران قهرمان را مانند یک شاغل محسوب کنند و تا زمانی که ورزشکار ملی‌پوش هستیم تسهیلاتی مانند سایر مشاغل قراردادی برای‌مان لحاظ شود تا بتوانیم با خیالی آسوده‌تر در دنیای قهرمانی گام برداریم. جناب آقای رییس‌جمهور، برای شکوفایی استعدادهای ما ورزشکاران تیم‌های فنی و اجرایی متعددی بدون چشمداشت و با دلسوزی بی نهایت تلاش می‌کنند، فشارهای روانی اقتصادی زیادی که بر بسیاری از آنها وارد می‌شود برای ما آزاردهنده است. تقاضا داریم دستور فرمایید تا با الطاف ویژه‌ شما مربیان سطوح ملی در رشته‌های مختلف ورزشی در طول مدتی که در این سمت قرار دارند از تسهیلات و بیمه اشتغال بهره‌مند شوند. بسیاری از ورزشکاران مدال آور در حال‌ تحصیل هستند که تمرینات دایمی امکان حضور در کلاس‌های درس را محدود می‌کند. لذا تقاضا داریم دستور فرمایید آموزش و پرورش و وزارت علوم فرآیند ویژه‌ای را برای تحصیلات ورزشکاران ملی‌پوش اردونشین فراهم کنند.»
اولین مدال‌آور بانوان در المپیک در بخش پایانی این سخنرانی، می‌گوید: «جناب آقای دکتر روحانی، بسیاری از ورزشکاران سطح قهرمانی در رشته‌های مختلف به تجهیزات ورزشی تخصصی نیاز دارند که متاسفانه هنوز در داخل کشور تولید نمی‌شود. لذا تقاضا داریم دستور فرمایید واردات این نوع از کالاها در اولویت‌های نخست طبقه‌بندی کالاهای وارداتی قرار گیرد. در پایان به نمایندگی از سوی تمامی ورزشکاران اعلام می‌کنم، جناب آقای رییس جمهور؛ از عمق جان‌مان از تمامی تلاش‌ها، حمایت‌ها، بردباری‌ها و شکیبایی‌های شما و دولت تدبیر و امید در به ثمر رساندن برجام که برای فعالیت‌های ما ورزشکاران در عرصه‌های بین‌المللی، دستاوردهای بسیاری را به ارمغان آورد تشکر و قدردانی می‌کنیم.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر