یادداشت / شناسه خبر: 74021 / تاریخ انتشار : 1395/12/9 22:04
|

از فوتبال مشهد چه مانده است؟ / جای شما خالی نبود

جای آنها چندان هم خالی نبوده، زیرا وقتی هم که آمدند، با خشاب‌های خالی به عرصه نبرد پا گذاشتند و ناگفته پیدا است که حاصل چنین پیکارهایی چیست.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتبال کشور می‌گوید هر دو تیم خراسانی وضع تیره‌ای دارند و سقوط‌شان به «لیگ یک» نه احتمالی ضعیف بلکه احتمالی قابل توجه است. یکی از آنها (سیاه‌جامگان) با احتساب سرمربیان ثابت و موقتی‌اش تا به حال 3 بار کادر فنی‌اش را در این فصل عوض کرده و با این وجود در 22 مسابقه‌اش فقط 3 برد کسب کرده و در رده ماقبل آخر جدول قرار دارد و بعد از قطع همکاری با فرهاد کاظمی و خداداد عزیزی که خودشان حاضر به ادامه همکاری نشدند، به پیشینه اکبر میثاقیان در نجات تیم‌های در معرض سقوط برای ابقا در بالاترین دسته لیگ کشور امید بسته است.

دیگری هم «پدیده» است که هر چند از ابتدای فصل با رضا مهاجری سرمربی سابق سیاه‌جامگان کار کرده اما در یکی از جالب‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر حدود یک ماه یک «دولت در سایه» هم داشت که از هادی برگی‌زر و پرویز مظلومی شکل می‌گرفت و اولی در هیات مدیرعامل وقت پدیده حکم سرمربیگری پرویز خان را صادر و او را جانشین مهاجری کرده بود اما رییس هیات مدیره که مخالف این روند بود، هم عذر برگی‌زر را خواست و هم به مظلومی گفت به او نیازی نیست و مهاجری را ابقا کرد اما حالا که بیشتر از هشت هفته تا پایان فصل نمانده و «پدیده» تا تیم ماقبل آخر جدول رده‌بندی بیشتر از 5 امتیاز فاصله ندارد، شاید او هم فکر کند که تغییر سرمربی گزینه بدی برای تغییر سرنوشت تیمش نباشد.

از بی‌پولی‌ها تا نوسان‌ها
اگر سیاه‌جامگان را بیش از هر چیزی بی‌پولی‌ها ناامید و به تبع آن بازنده کرده، پدیده از ناهمگونی‌های کاری و تاکتیکی و نوسان‌های مکرر فنی رنج برده است. دل و مغز مهاجری سرشار از تشریح اتفاقاتی در طول فصل است که به زعم وی اگر توپ‌ها یکی دو سانت این‌ور و آن‌ور شلیک می‌شدند، اینک تیم او در جای امنی در جدول نشسته بود و خطری هم تهدیدش نمی‌کرد اما حقیقت و تنها چیزی که باید روی آن کار کرد، نه اما و اگرها بلکه اتفاقاتی است که افتاده است. آنچه در «پدیده» رخ داده، تشکیل خط حمله‌ای است که حتی به معدل متوسط یک گل زده در هر مسابقه نیز نرسیده و بیشتر از 19 گل در 22 بازی نزده و آنچه سیاه‌جامگان را رنج می‌دهد، نه فقط خط حمله‌ای عقیم با بیلان تاسف‌آور 15 گل زده بلکه خط دفاعی است که 28 بار فرو ریخته و جمعه گذشته هم دو بار تسلیم تراکتورسازی شد تا باخت یازدهم تیم مشهدی رقم بخورد و خداداد و دوست شفیقش مهدی هاشمی‌نسب دریابند که نه این تیم در لیگ برتر ماندنی است و نه پولی به دست آنها می‌رسد که ارزش این همه حرص خوردن را داشته باشد و در نتیجه عطای کار را به لقایش بخشیدند و رفتند.

حقیقت تلخ‌تر
خداداد به برخی درشت‌گویی‌ها متهم شده و رضا مهاجری را نیز در تدوین تاکتیک‌های بازی در لیگ برتر که برای تیم‌های کم‌مهره‌تر فرمول خاص خود را دارد ناموفق انگاشته‌اند. اما حقیقت تلخ‌تری که در هر دو تیم جلب نظر می‌کند این است که تعداد مهره‌های غیربومی‌شان نیز اندک نیست و در شرایطی امکان دارد به دسته‌ای پایین‌تر بروند که حتی این دلخوشی را ندارند که جدیدترین مرتبه شرکت‌شان در لیگ برتر پایه‌گذار تربیت هر چه بیشتر و بهتر بازیکنان استان و اعتلای فوتبال خراسان شده است. هر دو تیم و هیات فوتبال خراسان زحماتی فراوان کشیده و پولی – کم یا زیاد – خرج کرده‌اند اما در اواخر فصلی طولانی فقط استرس سقوط احتمالی به دسته‌ای پایین‌تر روبه‌روی‌شان صف کشیده است.

جای آنها خالی نبود!
در چند سالی که ابومسلم از لیگ برتر رفته بود و خبری از پیام خراسان هم نبود، دایما خرده گرفته می‌شد که جای خراسانی‌ها در این لیگ خالی است اما براساس آنچه در این فصل مشاهده شده جای آنها چندان هم خالی نبوده، زیرا وقتی هم که آمدند، با خشاب‌های خالی به عرصه نبرد پا گذاشتند و ناگفته پیدا است که حاصل چنین پیکارهایی چیست.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74021
captcha
تازه ها
بیشتر