ورزش ایران / شناسه خبر: 73959 / تاریخ انتشار : 1395/12/6 16:24
|
حضور بی‌باک و یک مدیر قوی، تیم ملی را نجات می‌دهد

عاشورزاده: در تمام انتخابی‌ها شرکت می‌کنم تا حرفی نباشد/ پیش از المپیک باید بیشتر مدیریت می‌شدیم

همانطور که از 17 سالگی با عبور از تمام مراحل، به تیم ملی رسیده‌ام، می‌خواهم بار دیگر از صفر شروع کنم و به تیم ملی برسم.

ایران ورزشی آنلاین /آزاده پیراکوه - انگار زمانش رسیده که حصارهای دورش را باز کند و بار دیگر با روحیه روزهای قبل از المپیک پا روی شیاپچانگ بگذارد. با این تفاوت که پخته‌تر شده و ظرفیتش را بالاتر برده. جوان اول تکواندو ایران که در ریو، اویی که نباید، بود؛ جان تازه‌ای گرفته و شاید در این احیای دوباره باید دنبال رد پای بی باک گشت؛ سرمربی تیم ملی تکواندو که فرزان عاشورزاده، از انتخابش خوشحال است اما سعی می‌کند با این انتخاب و بقیه موارد، منطقی رفتار کند. از کمر شکسته‌ای می‌گوید که ترمیم شده و امیدی که دوخته به آینده. می‌خواهد بی حرف و حدیث از صفر شروع کند و اینجاست که حرف‌های فرزان عاشورزاده شنیدنی‌تر از قبل می‌شود.
***
سرمربی تیم ملی تکواندو انتخاب شده و حالا هر کسی نظری درباره این موضوع دارد. برخی موافق‌اند و عده‌ای مخالف. در این بین مهم است که بدانیم ملی‌پوشان چه نظری دارند.
 خدا را شکر که بعد از مدتی، سرمربی تیم ملی انتخاب شد. بعد از نتایج المپیک، جهانی و جایزه بزرگی که پشت سر گذاشتیم، آقای مقانلو را نمی‌دانم بگویم برکنار کردند یا استعفا دادند. به هر حال ایشان از تیم ملی رفتند و برای ما مهم بود که بدانیم چه کسی انتخاب شود و در نهایت خوشحالم که می‌بینم آقای بی باک انتخاب شده است.


پس به این انتخاب خوشبینی.
 خیلی خوشحالم و امیدوار. سه سال است که در تیم ملی هستم و از زمانی که آمدم، ایشان در تیم ملی حضور داشتند. تجربه زیادی دارند و بارها و بارها، روی صندلی کوچ نشسته‌اند. من فکر می‌کنم حضور آقای بی باک و یک مدیریت خوب می‌تواند شرایط تیم ملی تکواندو را عوض کند.


مدیریت خوب در راس فدراسیون؟
 در راس تیم ملی. من ورزشکارم و در مسائل مدیریتی فدراسیون دخالتی نمی‌کنم. منظورم مدیریت در تیم ملی و برنامه‌ریزی برای چگونگی حضور ملی‌پوشان در رقابت‌های مختلف است.در مورد فاکتورهایی که یک تیم باید داشته باشد، حرف می‌زنم و فکر می‌کنم در کنار سرمربیگری آقای بی باک، باید یک مدیریت قوی هم باشد. حالا ممکن است این مدیریت را خودشان انجام دهند. فرقی نمی‌کند. مهم این است که برنامه ریزی دقیقی وجود داشته باشد.


این حرف را می‌توان اینطور تعبیر کرد که در دوره قبل تیم ملی، مدیریت قوی اعمال نمی‌شد؟
 من نمی‌خواهم به کسی نقدی وارد کنم چون معتقدم وقتی نتیجه نمی‌گیرم، پیش از همه، خودم مقصرم. حرفم این است که فکر می‌کنم پیش از المپیک ما باید بیشتر مدیریت می‌شدیم.

 

از زوایای مختلف به انتخاب بی باک نگاه می‌شود. عده‌ای می‌گویند، رابطه خوبش با ملی‌پوشان نکته مثبت است و عده‌ای دیگر می‌گویند، نکته منفی.

 آقای بی باک رابطه خیلی خوبی با همه ما دارد و در بین بچه‌ها نیز نزدیک‌ترین شخص به ایشان، من بودم. اگر قرار بود پیش از انتخاب سرمربی تیم ملی، حرف دلم را بزنم، می‌گفتم که دلم می‌خواهد آقای بی‌‌باک انتخاب شوند. البته هیچ گاه ایشان به‌عنوان سرمربی کنارم نبوده‌اند اما در بیشتر موارد، کوچ من بوده‌اند. پیش از اینکه به تیم ملی برسم، همیشه ورزشکار محبوب من بوده است. در زمانی که با هم کار می‌کردیم نیز، علاقه دو طرفه‌ای بین ما بوده. ایشان بازی‌های مرا دوست داشتند و من همیشه از کوچینگ ایشان لذت برده‌ام. حالا ممکن است عده‌ای به این حالت، نگاه منفی داشته باشند. من به همه نظرات احترام می‌گذارم اما معتقدم آقای بی باک ویژگی‌هایی دارد که به واسطه آنها می‌تواند به تیم ملی کمک کند. در عین جوانی، با تجربه است؛ ضمن اینکه بسیار واقع بین هستند. من فکر می‌کنم، المپیک خیلی‌ها را پخته‌تر کرد و حتما امروز آقای بی باک هم نسبت به چند ماه قبل پخته‌تر شده‌اند. او خیلی خوب می‌تواند موارد را به بازیکنان منتقل کند.


شاید برخی شکست شما در ریو را به کوچینگت ربط بدهند.
 این اشتباه بزرگی است. خدا را شاهد می‌گیرم که در تمام این روزها بعد از ریو، هرگز حتی در ذهنم هم به این فکر نکردم که کوچینگم بد بوده است. بارها گفته‌ام و باز تکرار می‌کنم که عامل اصلی باخت خودم بودم و حالا نباید به واسطه ان نتیجه، در مورد آقای بی باک قضاوت شود.


مقابل قضاوت افراد را که نمی‌توانی بگیری؟
 امیدوارم در تیم ملی اتفاق‌های خوبی بیفتد چون فکر می‌کنم خیلی‌ها تیرها را آماده کرده‌اند تا دوباره بلغزیم و ما را نشانه بگیرند.


اگر بخواهی از الان با این افکار ذهنت را مشغول کنی، آیا می‌توانی شروع خوبی داشته باشی؟
 ذهنم را درگیر نکرده‌ام و اصلا به این موضوع‌ها دقت نمی‌کنم. بعد از المپیک نگاهم به زندگی تغییر کرد. مسیر زندگی برایم روشن شد. جدا از اینکه خیلی از مسائل فنی را فهمیدم، متوجه شدم که «نه» به دلخوشی‌های یک شبه دل ببندم و نه با یک شکست، وا بدهم. من خیلی تلاش کرده‌ام و همچنان سعی می‌کنم که ظرفیتم را بالا ببرم. حرفم در مورد ریو این است که من همان موقع شکستم را پذیرفتم و هیچ بهانه‌ای نیاوردم اما مدتی مجبور شدم سکوت کنم. سکوتی که از دل شکستن بود. از آدم‌هایی دلم شکست که در عرض یک روز، 180 درجه رفتارشان تغییر کرد. حدود 6 ماهی از المپیک گذشته و کسی که طلا گرفته، مدالش را فراموش کرده اما حسرت اتفاق‌هایی که افتاد و نیفتاد، باعث شده که این رقابت‌ها برای من زنده باشد. سعی کردم دوباره خودم را احیا کنم. 6 ماهی سکوت کردم اما از نو شروع کرده‌ام و حالا می‌خواهم رویه‌ای را پیش بگیرم که بدون حرف و حدیث به کارم ادامه بدهم.


اولین قدم در این مسیر چیست؟
 حضور در انتخابی تیم ملی. می‌خواهم در تمام مسابقه‌های انتخابی که کادر فنی تعیین می‌کند، حاضر باشم تا بدون حرف و حدیث به تیم ملی برسم. همانطور که از 17 سالگی با عبور از تمام مراحل، به تیم ملی رسیده‌ام، می‌خواهم بار دیگر از صفر شروع کنم و به تیم ملی برسم. بعد هم با حفظ یک شرایط مناسب، تمرینات را دنبال کنم.باید با هماهنگی کادر فنی برنامه ریزی داشته باشم. با این رویه به سمت قهرمانی جهان پیش بروم و ظرفیتش را داشته باشم. البته نمی‌خواهم درباره آینده‌ای که نیامده، حرف بزنم اما تلاشم را می‌کنم تا انتظاری که از خودم دارم را برآورده کنم.


اگر بگویند در بازی‌هایی مثل کشورهای اسلامی شرکت کنی، این کار را انجام می‌دهی؟
 بعد از حضور در انتخابی‌ها، اگر برای رقابت‌های جهانی انتخاب شوم، سعی می‌کنم تمریناتم را در این بخش متمرکز کنم اما اگر صلاحدید کادر فنی این باشد که در هر دو مسابقه شرکت کنم، این کار را انجام می‌دهم. اگرچه فکر می‌کنم یکی از اشتباهاتی که پیش از المپیک انجام دادم، این بود که در همه رویدادها شرکت کردم.


با توجه به این شرایط، فرصت باقی مانده تا رقابت‌های قهرمانی جهان، برای آماده سازی تیمی که آسیب زیادی دیده، کافی است؟
 به نظر من، زمان کافی در اختیار داریم. حدود 4 ماهی زمان داریم و به نظرم اگر همه چیز خوب پیش برود، می‌توانیم تیم خوبی را آماده کنیم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر