فوتبال ایران / شناسه خبر: 73899 / تاریخ انتشار : 1395/12/1 20:54
|

لیگ قهرمانان آسیا/ 12 حریف تیم‌های ایرانی را بشناسیم

آساموا ژیان، ستاره غنایی مشهورترین بازیکن الاهلی امارات است، ولی استقلالی‌ها بیش از همه باید مراقب ماخته دیوپ سنگالی باشند که این فصل در لیگ 17 گل زده است.

ایران ورزشی آنلاین / لیگ قهرمانان آسیا از دوشنبه با حضور مجموعه‌ای از تیم‌های ناشناخته شروع می‌شود. اگر نمونه‌ای اروپایی این مسابقات زیر ذره‌بین است و طرفداران فوتبال در سراسر دنیا جزئی‌ترین اطلاعات بازی‌ها را می‌دانند، رقابت بهترین‌های آسیا با کمترین هیاهو و در اوج بی‌خبری شروع می‌شود. البته این شرایط بی‌دلیل نیست و به پوشش ضعیف رسانه‌ای، پهناور بودن قاره آسیا و مهمتر از همه ضعف‌های فنی و تبلیغاتی این باشگاه‌ها برمی‌گردد. هدف این گزارش معرفی چهار گروه منطقه غرب آسیاست؛ تیم‌هایی که قرار است از فردا تا چند ماه رقیبان نمایندگان ایران در این مسابقات باشند.

گروه A

الاهلی امارات: استقلال پس از سه سال دوری از لیگ قهرمانان، مسابقاتش را ساعت 19:45 فردا در خانه این تیم شروع می‌کند. الاهلی فصل گذشته موفق شد به قهرمانی لیگ امارات برسد و سوپر جام را هم با پیروزی 2 بر یک مقابل الجزیره فتح کرد. این تیم مثل الوصل توانسته 7 بار قهرمان لیگ شود و بعد از العین با 12 قهرمانی، دومین تیم پرافتخار این مسابقات است.

الاهلی با سه برد متوالی به مصاف استقلال می‌آید که آخرین آنها هفته گذشته با سه گل مقابل حتا به دست آمد. این تیم در پایان هفته نوزدهم با 41 امتیاز در تعقیب الجزیره صدرنشین است. آساموا ژیان غنایی و احمد خلیل، مهاجم تیم ملی امارات، چهره‌های مطرح خط حمله هستند، ولی ماخته دیوپ سنگالی با 17 گل زده در لیگ بهترین گلزن این فصل الاهلی است. اورتون ریبرو که سابقه بازی در تیم ملی برزیل را دارد طراح خط میانی محسوب می‌شود.

لکوموتیو تاشکند:‌ این تیم فصل گذشته برای اولین بار به قهرمانی لیگ ازبکستان رسید، جام حذفی را برد و در لیگ قهرمانان آسیا هم با شکست الهلال تا یک چهارم نهایی صعود کرد تا در نهایت توسط العین امارات حذف شود. مهمترین چهره‌های این تیم تیمور کاپادزه، ملی‌پوش ازبک با بازوبند کاپیتانی و کاخی ماخارادزه گرجی هستند. البته این تیم به‌تازگی چند بازیکن مهمش را فروخته است.

التعاون: این تیم فصل گذشته در لیگ عربستان چهارم شد تا برای اولین بار به لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. التعاون در حال حاضر در رتبه ششم لیگ کشورش قرار دارد. هدایت این تیم به عهده کنستانتین گالکا، ملی‌پوش سابق رومانی است و مهمترین بازیکنان جهاد الحسین، کاپیتان و طلال الحبسی، مدافع باهوش تیم هستند.

گروه B

الفتح عربستان: حریف فردای استقلال خوزستان (ساعت 14:30) دومین حضورش در لیگ قهرمانان را تجربه می‌کند. این تیم فصل گذشته در لیگ عربستان به مقام پنجم رسید و با پیروزی یک بر صفر مقابل نسف ازبکستان به مرحله گروهی رسید. در سال 2014 این تیم در مرحله گروهی تنها دو امتیاز گرفت. بازیکنان کلیدی این تیم کاپیتان حمدان ال‌حمدان و مهاجم برزیلی ناتان جونیور هستند. الفتح در این فصل شرایط خوبی ندارد و در لیگ کشورش در رده ماقبل آخر است.

لخویا: تیم قطری فصل گذشته با قهرمانی جام حذفی موفق شد سهمیه لیگ قهرمانان را به دست آورد. این تیم در سال‌های 2013 و 2015 موفق شده به یک چهارم نهایی این مسابقات برسد. بازیکنان کلیدی این تیم کریم بودیاف در خط میانی و یوسف العربی، مهاجم مراکشی هستند. لخویا در لیگ قطر در رتبه دوم قرار دارد و هدایت این تیم بر عهده جمال بلمادی الجزایری است.

---

الجزیره امارات: این تیم فصل گذشته در لیگ امارات به رتبه هفتم رسید، ولی با قهرمانی در جام حذفی موفق شد سهمیه لیگ قهرمانان را به دست آورد. الجزیره در این فصل با 50 امتیاز صدرنشین قاطع لیگ امارات است. این تیم هفت برد متوالی دارد که آخرین آنها مقابل تیم امارات با نتیجه 5 بر صفر به دست آمد. ستاره این تیم علی مبخوت است که در این بازی توانست هت‌تریک کند و با 23 گل زده بهترین گلزن فعلی لیگ است.

گروه C

العین امارات: حریف فردای ذوب‌آهن فصل گذشته موفق شد در لیگ امارات به مقام نایب‌قهرمانی برسد و این فصل در رده سوم قرار دارد. العین در آخرین بازی‌اش هفته گذشته موفق شد الشباب را 3 بر یک شکست دهد. ناصر الشمرانی، مهاجم عربستانی در این بازی توانست دو گل بزند، ولی کایو لوکاس برزیلی با 11 گل زده بهترین گلزن این تیم است.

الاهلی جده: این تیم فصل گذشته بهترین تیم عربستان بود و برای سومین بار قهرمان لیگ شد. الاهلی در سال 2012 موفق شد در لیگ قهرمانان آسیا نایب‌قهرمان شود، ولی در آخرین حضورش در مرحله گروهی حذف شد. هدایت این تیم بر عهده کریستین گروس، مربی مشهور سوئیسی است. عمر ال‌سوما، مهاجم بلندقد سوری و تایسیر، کاپیتان بازیکنان کلیدی این تیم هستند. الاهلی در فصل جاری در رده چهارم است.

بنیادکار: تیم ازبک در ضربات پنالتی موفق شد ال‌جیش را شکست دهد و به مرحله گروهی لیگ قهرمانان برسد. این تیم در سال‌های 2008 و 2012 توانسته تا نیمه‌نهایی این مسابقات پیشروی کند، ولی بعد از آن نتایج خوبی نگرفته. دوستونبک خامدامف، هافبک گلزن که در سال 2015 بهترین بازیکن جوان آسیا شد و الدار شاه‌مرادف مردان کلیدی این تیم هستند.

گروه D

الهلال: تیم آبی‌پوش عربستانی که سه‌شنبه در مسقط با پرسپولیس روبرو می‌شود، با سابقه دو قهرمانی در آسیا یکی از مشهورترین تیم‌های منطقه است. الهلال فصل گذشته در لیگ عربستان نایب‌قهرمان شد. این تیم در سال 2014 در لیگ قهرمانان تا فینال پیش رفت و در سال 2015 هم توانست به نیمه‌نهایی برسد، هرچند سال گذشته در یک هشتم‌نهایی حذف شد. کارلوس ادواردو، مهاجم برزیلی و یاسر الشهرانی، مدافع راست بازیکنان کلیدی این تیم هستند. الهلال در حال حاضر صدرنشین لیگ عربستان است.

---

الریان: تیم قطری پس از سه سال غیبت در لیگ قهرمانان آسیا به لطف قهرمانی سال گذشته در لیگ به این مسابقات برگشته است. الریان در شش حضور قبلی‌اش در این مسابقات نتوانسته از مرحله گروهی بالاتر برود. هدایت این تیم بر عهده مایکل لادروپ است و رودریگو تاباتا، کاپیتان و گلزن در کنار سرجیو گارسیا، مهاجم تیم بازیکنان کلیدی هستند. الریان در لیگ قطر در رتبه سوم قرار دارد.

الوحده امارات: این تیم فصل گذشته در لیگ امارات سوم شد و با پیروزی 3 بر صفر مقابل الوحدات اردن توانست به مرحله گروهی صعود کند. الوحده در حال حاضر در رده پنجم لیگ امارات قرار دارد و در آخرین بازی‌اش شارجه را 5 بر یک شکست داد. سباستین تالیابوئه، مهاجم آرژانتینی که در این بازی یک گل زد با 15 گل زده بهترین گلزن این فصل الوحده است. خورخه والدیویا، هافبک اهل شیلی دیگر بازیکنان کلیدی این تیم محسوب می‌شود. هدایت الوحده بر عهده خاویر آگیره مکزیکی است. این تیم در سال 2007 موفق شده به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد، ولی در سه حضور آخرش نتوانسته از مرحله گروهی صعود کند.

captcha
نظرات شما | 1 نظر
Rasoul Hamidipour
1395/12/1 - 23:01
خیلی عالی حریفان را معرفی کردید ممنون محبوب من ایران ورزشی
rateup 8
 ratedown 0
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر