فوتبال ایران / شناسه خبر: 73879 / تاریخ انتشار : 1395/11/30 20:37
|

بررسی پرونده‌های مالی در نشست خبری دبیرکل / اسدی: در پایان تمام نامه‌ها، فیفا هشدار می‌دهد

از متن حرفهای دبیرکل فدراسیون: در انتهای هر حکم، فیفا می‌نویسد که چه آینده‌ای در انتظار افرادی است که جریمه را انجام نمی‌دهند.

ایران ورزشی آنلاین  / علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال در نشست خبری که در فدراسیون فوتبال برگزار شد به بررسی پرونده‌های مالی باشگاهها در فیفا پرداخت و البته شایعه تهدید‌ فیفا را (مبنی بر اینکه تیم‌های ملی ایران از جام‌های جهانی محروم خواهند شد) تکذیب کرد، شایعه‌ای که از روز اول هیچ مبنایی نداشت و شایعه در گزارشی مطرح شده بود که ساختار گزارش‌نویسی در آن گم بود. سپس در ادامه‌ی همین شایعه، یک بند از نامه فیفا (که طبق عرف در تمام احکام نوشته می‌شود و از بدیهیات نامه‌های بین‌المللی است) به عنوان سندی برای اثبات آن شایعه مطرح شد که دوباره نشان می‌داد این شایعه بی‌مبناست. علیرضا اسدی در تکذیب این شایعه و بسیاری نکات مهم‌تر بحث‌هایی را مطرح کرده که می‌خوانید:

باشگاه‌ها شرکت مستقل هستند

در پی مسائلی که در هفته های گذشته ذهن هواداران به فوتبال را مشغول کرده است، باید اطلاع رسانی به دوستداران فوتبال منتقل شود تا شرایط خوبی ایجاد شود. موضوعی که دغدغه دوستان است، بحث پرونده هایی است که از طرف باشگاه ها در فیفا و ای اف سی مطرح است. اگر یک تعریفی در مقدمه داشته باشیم، باشگاه ها به عنوان یک شرکت خصوصی و کاملا مستقل هستند و فیفا آنها را مستقل می داند. به این ترتیب مسئولیت ها در حوزه های داخلی و بین المللی با ساختار حقوقی خودشان است و مسئولیت ها نیز به ساختار مدیریتی باز می گردد که هیات مدیره و مدیرعامل در راس آن حضور دارد. سیاست گذاری و اجرا و همه مسئولیت ها با این افراد است. فدراسیون نیز نماینده این ساختارها به حساب می آید و نقش ناظر و هشدار دهنده را دارد و سعی می کند که همیشه بی طرف باشد. البته فدراسیون کمک می کند باشگاه ها از مشکلات آگاه باشند اما این موضوع وظیفه ما نیست. فیفا و دادگاه حل اختلاف در ابتدا با فدراسیون مذاکره می کند و فدراسیون پس از آن مشخصات باشگاه و مسئولین بین الملل را معرفی می کند تا فیفا به طور مستقیم با باشگاه ها ارتباط برقرار کند. همچنین یک پیوست از نامه هایی که به باشگاه ها می رود برای ما ارسال می شود.

 

می خواهیم از منافع فوتبال دفاع کنیم
رسیدگی به هر پرونده زمان خاص خود را می برد که فدراسیون در جریان این پرونده قرار نمی گیرد. مگر اینکه یک حکمی از طرف ساختار بین المللی به طور همزمان به باشگاه و فدراسیون برسد. ما نیز برای اینکه حساسیت موضوع را بیشتر کنیم، سعی می کنیم که به ساختارهای مرتبط از جمله سازمان لیگ، کمیته انضباطی و غیره نامه ارسال کنیم تا این پنج ساختار بتوانند از منافع باشگاه و کشور دفاع کنند. نمی خواهم در جزییات پرونده های باشگاه ها وارد شوم و بگویم که چه افرادی در چه پرونده هایی درگیر هستند زیرا اکنون زمان آن نیست.


5میلیون دلار بدهکاریم
در حال حاضر برای اینکه هشدار اساسی به باشگاه ها بدهیم باید بگویم 19 باشگاه و 52 پرونده باز داریم. حدودا نزدیک به 5 میلیون دلار درخواست هایی است که باشگاه ها باید به آن رسیدگی کنند. هر فردی شکایت خود را به سازمان بین المللی می دهد و این افراد از طریق فدراسیون با باشگاه ها ارتباط برقرار می کنند. این دادگاه ها مستندات دو طرف را جمع آوری می کنند و در اکثر موارد باشگاه های ما به دلیل مشکلات مالی، متهم شناخته می شوند. مدیران حال حاضر باشگاه ها میراث دار مشکلات مدیران قبلی هستند و مدیران در تله بدهکاری ها گرفتار می شوند. یک فرصتی به باشگاه ها داده می شود تا بتوانند هزینه ها را پرداخت کنند یا اینکه از خود دفاع کنند که در اکثر موارد باشگاه ها نمی توانند از خود دفاع کنند.

 

فدراسیون تهدید نشده است
اگر باشگاه ها در دفاع موفق نباشند، اولین جریمه بسته شدن پنجره نقل و انتقالات است. در مرحله بعدی اگر باشگاه مربوطه کاری انجام ندهد، کسر امتیاز می شود و در ادامه این اتفاقات، سقوط به دسته پایین تر حکم بعدی خواهد بود. در تمام این احکامی که صادر می شود، به فدراسیون هشدار داده می شود که مواظب این اتفاقات باشید. هر چند برخی می گویند فدراسیون تهدیده شده اما من این موضوع را رد می کنم اما اگر فرآیندها به این صورت ادامه پیدا کند، فدراسیون تصمیم می گیرد که یک عضو را از چرخه مسابقات حذف کند تا این مشکلات دامن کل ساختار فوتبال را نگیرد. فدراسیون متولی است و این صلاحیت را دارد اما نمی گذاریم کار به اینجا برسد. ما اصلا در شرایط تعلیق نیستیم و معمولا در انتهای هر حکم می نویسند که چه آینده ای در انتظار افرادی است که جریمه را انجام نمی دهند. با دانستن قانون ما آرامش می گیریم تا استرس نداشته باشیم. اگر تهدیدی نیز باشد با عقلانیت و منطق مداخله خواهیم کرد.

 

پرسپولیس 11 پرونده باز دارد
از این 52 نفر که شامل بازیکنان و مربیان می شوند، 10 نفر در مراحل اولیه هستند و هنوز در بحث مستند سازی هستند. 32 پرونده به حکم رسیده است و مابقی نیز در حالی بررسی است. اگر بخواهیم یک مروری انجام دهیم، باشگاه پرسپولیس با 11 پرونده باز که بعضی  از آنها به حکم رسیده است. یک جلسه با باشگاه ها گذاشته شده و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس دکتر طاهری با تاج جلسه ای گذاشتند. دکتر طاهری گفت که مسئول حقوقی آنها با فیفا صحبت کرده و 3 یا 4 پرونده را حل کرده است.

 

تراکتورسازی 7 پرونده دارد
تراکتورسازی دومین باشگاه است که 7 پرونده باز دارد. اگر بخواهیم درباره جزییات صحبت کنیم بحث طولانی می شود و می خواهیم بدانیم کدام باشگاه درگیر چه تعداد پرونده است. ما می خواهیم در این نشست خبری درباره کلیات صحبت کنیم زیرا جزییات برای مردم جذاب نیست و مدیران باید رسیدگی کنند.

 


استقلال 5 پرونده دارد
استقلال نیز باشگاهی است که 5 پرونده باز دارد و پس از استقلال نیز پدیده با 4 پرونده باز، در رتبه بعدی قرار دارد. سیاه جامگان و راه آهن نیز 4 پرونده باز دارند. ما تلاش کردیم برای باشگاه راه آهن اهمیت این موضوع را منتقل کنیم و با مدیرعامل باشگاه نیز جلسه گذاشتیم. فرآیندی را با آنها طی کردیم تا به آنها کمک کنیم اما خود آنها اهمیتی به این پرونده ها نمی دهند. باشگاه راه آهن به دلیل تغییر و تحولی که رخ داده از این موضوع آگاهی نداشت و مدیرعامل  و مسئول حقوقی در جریان نبودند. صورت مساله ای تنظیم شد و مقرر شد با سرعت پیگیری کنند. باشگاه استقلال خوزستان و ملوان نیز 2 پرونده باز دارند. 


نامه کسر امتیاز ملوان آمده است
درباره ملوان انزلی بحث کسر امتیاز مطرح است و اما آنها زمان دارند که بتوانند سیستم را تغییر دهند و جریمه را پرداخت کنند. اکنون به من گفتند که یک نامه آمده که من آن نامه را نخواندم. ملوان یک نامه قطعی دارد اما هنوز معلوم نیست که اعمال شود یا نه زیرا هنوز فرصت دارد. استقلال اهواز، صبای قم، سپاهان و شاهین بوشهر نیز یک پرونده دارند. از شاهین بوشهر امتیاز کم کردیم و این تیم منحل شده است. تیم منحل شده باید مراحل قانونی طی کند و ما نیز باید این موضوع را به دادگاه بین المللی اثبات کنیم.


مدیران زودتر ورود کنند
شهرباران، پاس همدان، نفت تهران، نفت مسجد سلیمان، برق شیراز و فولاد یزد دیگر باشگاه هایی هستند که یک پرونده باز دارند. ما به مدیران توصیه می کنیم که سریعا در این موضوع ورود کنند تا خدای ناکرده  عواقب بدی نداشته باشد.

 

پول فوتبال را نمی دهند
قوانین در فوتبال یکی است اما در بحث اجرا شرایط اجتماعی تاثیر گذار است. ما متناسب با شرایط اجتماعی و بحث نقدینگی که داریم باید تصمیم بگیریم. وقتی از دوگانگی در اجرا صحبت می کنیم باید شجاعانه درباره شرایط صحبت کنیم. مهم ترین عنصری که درآمد باشگاه ها را ایجاد می کند، حق پخش است. اگر یک فوتبال درست و قائده مند می خواهیم که برای همه مردم ایران شادی بیاورد، برای تولید این کالا نیاز به منابع مالی داریم. منابع مالی از کجا به دست می آید؟ اگر خود ما نتوانیم یک علم را تولید کنیم، از جایی که بلد است آن را می گیریم. در دنیا تبلیغات محیطی و حق پخش مهمترین منابع مالی است. تبلیغات محیطی در اختیار سازمان لیگ است و به فدراسیون مربوط نیست. طبق اطلاع ما تا به امروز 20 میلیارد درآمد داشتند که آن نیز بین باشگاه ها توزیع شده است. اما اینکه ما فوتبال را به عنوان یک کالا اجتماعی تولید می کنیم و نمی توانیم پول آن را بگیریم، بسیار با اهمیت است. وقتی یک سریال تولید می شود، حقوق این افراد پرداخت می شود. همه اعضای فوتبال برای تولید یک مسابقه فوتبال تلاش می کنند و البته برنامه های کناری فوتبال نیز تولید است که ارزش افزوده دارد. سوال من این است که سهم فدراسیون فوتبال و فوتبال ایران چیست؟ چه کسی رسیدگی می کند؟ ما نزدیک به 70 درصد منابع را برای تولید فوتبال نداریم. باشگاه ها می گویند ما یک هنر ورزشی را به نمایش می گذاریم که اکثریت از آن لذت می برند اما چرا به ما چیزی نمی دهند؟ وقتی پاسخ این سوال را نداریم، باشگاه ها دچار بحران می شوند و این موضوع تناقض در اجراست که ما مدیران را ناکارآمد می بینیم. افرادی که بیشترین انتقاد را می کنند و متولی پرداخت پول هستند، سکوت می کنند تا فوتبال این درآمد را از دست بدهد و خروجی آن می شود چیزی که می بینیم. دوگانگی اینجا ایجاد می شود. فکر نکنید مدیران خارج از کشور از مدیران ما خیلی باهوش تر و متعهد تر هستند! در دنیا همواره مدیران ایران نفرات اول هستند زیرا در خارج سیستم به تعهدات عمل می کند اما در ایران این اتفاق رخ نمی دهد زیرا متولیان پول را پرداخت نمی کنند و ما دچار مشکل می شویم. اگر ما بحث های انضباطی را اجرا نکنیم و همین حداقل ها را انجام ندهیم، وضعیت از این نیز بدتر می شود. به همین دلیل ما مجبوریم یک سری برخوردها را انجام دهیم.

 

به باشگاه ها برای حرفه ای سازی کمک می کنیم
لیگ حرفه ای تعریف علمی دارد و باید ضمانت نامه ها را کسب کنیم. ما از شش سال پیش بحث لایسنسینگ را شروع کردیم و حدود 40 درصد مسیر را رفته ایم. تنها 6 تیم در لیگ برتر توانستند به مقدار قابل قبولی از امتیازات مورد نظر برسند. یکی از مهم ترین شاخص ها، تراز مثبت مالی باشگاه ها است. مدیرعاملین، هیات مدیره، معاونین و غیره نیز در ادامه این شاخص ها است. وقتی ما بحث حرفه ای سازی را درست انجام نمی دهیم و مجبور می شویم به باشگاه ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا کمک کنیم چون آنها نماینده ایران در آسیا هستند چه کاری می توان انجام داد؟ تبعات این موضوع این است که باشگاه ها دچار این معضلات می شوند و نمی توانند نیروی انسانی قوی جذب کنند.


درآمد باشگاه ها را بلوکه می کنیم
فدراسیون سیاست گذار و ناظر است و ما نمی توانیم به باشگاه یا حتی سازمان لیگ حرفی بزنیم و دخالت کنیم. اکثر باشگاه های ما به صورت شکلی بحث حرفه ای سازی را انجام دادند و اگر این معضل حل نشود، ما این مشکلات را خواهیم داشت. ما بحث حرفه ای سازی را با قدرت جلو می بریم. در دوسال گذشته که من به عنوان دبیر کل حضور دارم، با همکاری رئیس فدراسیون، رئیس سازمان لیگ، هیات رئیسه فدراسیون و در بالاترین سطح مجمع که سیاست گذار است، تلاش کردیم تا ارکان قضایی کانونی شود و از آنها خواستیم با همه مشکلاتی که دارند، مدیرعاملان باشگاه تعهد بالاتر از توان امضا نکنند. برای این کار تلاش کردیم تا بخشی از درآمد های آنها را در سازمان لیگ بلوکه کنیم و با درآمد آنها بدهی به بازیکنان داخلی و خارجی را پرداخت کنیم. می دانیم که در یک مرحله نمی توان بار بزرگی که در سالها جمع شده را یک روزه از بین ببریم. ما باید مانند یک بیماری که تحمل داروهای خیلی قوی را ندارد، با باشگاه ها با درایت برخورد کنیم تا هم به حیات ادامه دهند و هم درمان شوند. مهم ترین عنصری که کمک می کند ما با انگیزه بالا این کار را انجام دهیم، بحث منابع مالی است. اگر منابع مالی قوی داشته باشیم، نیروی انسانی قوی در اختیار خواهیم داشت و این نیروی انسانی می تواند سیاست های درستی انجام دهد.

 

مدیری که منابع مالی دارد، آبرو دارد
بحث ما بازیکن داخلی و خارجی نیست. بحث ما این است که یک مدیر یک برنامه را ارائه می کند. ما اگر حرفه ای سازی درستی انجام دهیم، مدیران به هر شکلی برای مدیریت انتخاب نمی شوند. ما باید از ساختار و استاندارد سازی شروع کنیم و اگر آنها از استاندارد خارج شدند، به آنها تذکر می دهیم. وقتی هنوز استاندارد تعریف نشده و باشگاه ها هنوز استاندارد نشده اند، چگونه تذکر بدهیم؟ این فرآیند 6 سال است که شروع شده و دلیل تمام نشدن آن به مسائل مالی باز می گردد. در بحث نیروی انسانی باید نیروهای کارآمدی را انتخاب کنند که این موضوع به باشگاه ها مربوط است. مدیری که برنامه و منابع مالی خوب دارد، آبرو نیز دارد. حاصل این برنامه و منابع یک فوتبال خوب است که رضایت مردم را در پی دارد.

 


سرمایه در کره جنوبی باز می گردد در ایران نه
گردش مالی فوتبال ایران را می توان به دو دسته تقسیم کرد که کار سختی نیست. اگر در لیگ برتر بگوییم که 16 تیم حضور دارند و هر کدام 30 عضو در اختیار دارند و به صورت میانگین هر فرد 500 میلیون تومان دریافت کند، چیزی نزدیک به 200 میلیارد و یا در کل لیگ ها با حباب 500 میلیارد است. اما رقم واقعی که پرداخت می شود چقدر است؟ بخش زیادی از قراردادها پرداخت نمی شود و گردش مالی لیگ حدود 300 میلیارد است. میزان مطالبی که درباره 300 میلیارد نوشته می شود را مقایسه کنید با چرخش مالی کل کشور و یک تناسب در بیاورید تا مشخص شود مشکل کجاست؟ این رقم فقط برای لیگ و اهالی آن است. خود فدراسیون نیز حدود 40 یا 50 میلیارد در سال هزینه دارد اما کره جنوبی 160 میلیون دلار در سال بودجه دارد. در کره جنوبی ساختار وجود دارد و این سرمایه باز می گردد اما در فوتبال ما ساختاری برای بازگشت نیست.

 

بزرگترین مشکل حق پخش است
در این ساختار کدام بخش خصوصی موفق بوده که درباره بخش دولتی حرف بزنیم؟ کدام بخش خصوصی می تواند سود کند؟ وقتی ما می گوییم منابع مالی به همین دلیل است. بزرگترین مشکل حق پخش  و کپی رایت است و به همین دلیل بخش خصوصی وارد نمی شود.

 

با تغییر انسان ها مشکل فوتبال حل نمی شود
اینکه میزان نقش فدراسیون چه اندازه است، یک سوال مهم است. اینکه نقش هر کس چه اندازه است، موضوع ما نیست و ما می خواهیم بدانیم چگونه مشکل حل می شود. با تغییر انسان ها مشکل حلی نمی شود زیرا باید به سراغ علت برویم. ما باید منابع مالی تعریف شده در دنیا را فراهم کنیم. اگر این منابع مالی فراهم شود، همه مشکلات حل می شود. مصلحت ساختار فوتبال در چیست؟ ما نمی توانیم یک نفره تصمیم بگیریم فوتبال پخش بشود یا نه. ما باید همه مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را در نظر بگیریم و سپس تصمیم بگیریم که چه فوتبالی با چه کیفیتی داریم.

 

در این نشست فقط می خواهیم هشدار بدهیم
در پرونده استقلال ضرر بین المللی نداریم. ضرر بین المللی در این میان چیست؟ استقلال باشگاه بسیار بزرگی است و باید مراقبت کند اما نکرده است. این همه توضیح دادیم که در پرونده استقلال چه کسی مقصر است اما هنوز مشخص نشده و در آینده نیز اگر حرف بزنیم، مشخص نمی شود! ما می خواهیم بگوییم یک تهدیدی در فوتبال است. کلیت صحبت ما این است و به یک باشگاه نمی پردازیم. فوتبال ما در وضعیتی که منابع مالی آن تامین نمی شود، مشکلات زیادی دارد که استقلال یک بحث است و دیگر مشکلات را در آینده می بینیم. ما در این نشست به همه باشگاه ها هشدار می دهیم و می گوییم باشگاه ها مستقل هستند. باشگاه ها بزرگ هستند و اختیار دارند و مدیران نیز مستقل هستند و باید مدیریت بیشتری انجام دهند تا مشکلی پیش نیاید. بحث استقلال نیز واضح است و کسی بد ترجمه نکرده است. مگر می شود سند اصلی را بگذاری و در ترجمه یک چیز دیگر بنویسی و مسئول بین الملل باشگاه متوجه نشود؟ اگر من یک نسخه پزشکی را به یک بیسواد بدهم که انگلیسی نوشته شده است، می توانیم بگوییم اشتباه شده است اما وقتی نسخه اصلی را به باشگاه می دهیم دیگر انتقادی نیست. استقلال 4 ماه قبل این موضوع را می دانسته و نمی دانم کجای بحث روشن نیست.

 

سیستم TMS ایرانی راه می اندازیم
فرآیند رسیدگی در حوزه بین الملل مشخص است. فیفا به فدراسیون نامه می دهد و می گوید باشگاه را نمی شناسد. از ما می خواهد آنها را معرفی کنیم و از آن به بعد دیگر قضایا با باشگاه انجام می شود. وقتی فکس به باشگاه مستقیم ارسال می شود، ما دیگر نقشی نداریم. با باشگاه مکاتبه انجام می شود ما پیوست را دریافت می کنیم. حالا اگر در انتهای کار حکم دادند و باشگاه گفت من نمی دانم، فدراسیون مقصر است؟ نقل و انتقال در فوتبال ایران دو گونه است. یا بین المللی است و یا داخلی که در حوزه داخلی دستی انجام می شود و احتمال خطا بالا است. ما در این زمان با تغییر نیروی انسانی در لیگ مواجه شدیم. من مستندات را به همه واحدهای درگیر ارائه کردم اما چون سیستم دستی است، این اتفاق رخ می دهد. فدراسیون از چهار ماه پیش با شورای IT تصمیم گرفت که نرم افزاری ارائه دهد. زمانیکه من آمدم همه سیستم فدراسیون دستی بود و من اتوماسیون را راه انداختم. اگر یک مسئول در اتوماسیون نامه را باز نکند، مشخص می شود. اتوماسیون را به باشگاه ها و هیات ها انتقال دادیم. همه مسئولین اداری لیگ برتری ها را آوردیم تا با آنها ارتباط داشته باشیم. یکی از برنامه های خیلی خوبی که می تواند به ما کمک کند تا تهدید ها را از ما بگیرد، این است. هر چند اصل کار فراموش نمی شود اما خطای انسانی از بین می رود و ما به همین دلیل به دنبال TMS داخل هستیم. قیمت این سامانه 250 هزار دلار است و سالیانه باید 30 هزار دلار پرداخت کنیم اما بچه های داخلی ایرانی این سیستم را طراحی کردند. مزیت این سیستم این است که سرور آن در داخل ایران است و زبان آن برخلاف مدل بین المللی، ایرانی است. این سیستم به ما کمک می کند تا زمانیکه یک حکم قضایی می آید مانند بسته شدن پنجره، با باشگاه ها برخورد می کنیم و کمیته انضباطی ورود می کند. ما این فرآیند را نداشتیم اما فکر می کنم در فصل آینده بتوانیم این سیستم را پرداخت کنیم تا مشکلات برطرف شود. دومین موضوعی که باید به آن اشاره کرد، این است که چون ما نمی توانیم در خرید و فروش بازیکن دخالت کنیم، بازیکن و مربی خارجی که باشگاه ها جذب می کنند، اگر پرونده باز در فیفا داشته باشند مجوز بازی به آنها نخواهیم داد. کمیته تعیین وضعیت سومین موضوع است که آقای وثوق مسئول آن است. این ها باعث می شود که ما به سمتی برویم که مشکلات کمتر شود.

 

می خواهیم سیاست کلان کشور لطمه نخورد
کسی مخالف این موضوع نیست که فوتبال پخش بشود و فردی نیست که از زیبایی فوتبال لذت نبرد. محدودیت هایی که در اقتصاد کشور است، باعث این اتفاقات می شود و عمدی در این موضوع نیست. ما می خواهیم همه را خوشحال کنیم، باید خودمان را جای آنها بگذاریم و بدانیم آنها نیز محدودیت دارند. ما به همین دلیل صحبت می کنیم و به مردم آگاهی می دهیم. ما مانند پدری هستیم که می گوید من کار می کنم اما در آمد ندارم. کسی در خانه این پدر را مقصر نمی داند و احترام او حفظ می شود. ما می دانیم که شرایط اقتصادی در بعضی از حوزه ها که برای مسئولان کشور مهم تر است، به چه شکل است و به همین دلیل ما نیز سعی می کنیم سیاست کلان کشور صدمه نخورد. تلاش ما این است که فوتبال نیز صدمه نخورد اما بعضی وقتها این اتفاقات رخ می دهد. صدا و سیما به ما می گوید پول نیست اما ما انتظار داریم آنها پول در بیاورند.

 

نباید به فیفا بی احترامی کنیم
شما فکر می کنید بدبینانه ترین چیز زمانی که یک بیمار سرطان دارد، چیست؟ انسان فوت می کند. این قشنگ نیست که ما بگوییم. بدبینانه ترین حالت برای فوتبال ما در صورتی که این پرونده ها به سر انجام نرسد چیست. بسته شدن پنجره، کسر امتیاز و سایر احکام فیفا است و اگر این اتفاقات زیاد شود، فیفا فکر می کند که یک عضو دارد به احکام فیفا بی احترامی می کند و اتفاقات خوبی نمی افتد اما راهی که ما پیش گرفتیم به اینجا نمی رسد. با مدیران عامل باشگاه ها جلسه خواهیم گذاشت و به آنها کمک می کنیم. با ساختارها صحبت می کنیم تا تهدیدات فوتبال را به آنها بگوییم و نباید فراموش کنیم که این فوتبال طرفداران زیادی دارد. تلاش ما این است که مردم از این ورزش لذت ببرند.


فیفا قول همکاری داد
در جلسه ای که با آقای تاج داشتیم، در این نشستی که در قطر در جریان بود دو موضوع بررسی شد. بحث سرمایه گذاری آقای اینفانتینو بررسی شد و سه جلسه سی دقیقه ای در کنار این نشست برگزار کردیم که در یک جلسه با خانم دبیر کل فاطما حضور پیدا کردیم. همچنین آقای ماتیاس مشاور اجرایی رئیس فیفا نیز ما با جلسه ای برگزار کردند. بحث های عمده در این جلسه بحث محدودیت باشگاه ها و تعدد پرونده ها در فیفا بود. همین الان ما بخشی از درآمد ها را از فیفا گرفتیم اما همچنان محدودیت داریم. آقای تاج و آصفی به فیفا رفتند تا مسیر دریافت پول هموار شود اما همچنان این مسیر با مشکلاتی همراه است. یکی از دلایلی که به آنها گفتیم این بود که وقتی نمی توانیم منابع را تامین کنیم، نمی توانیم پول ها را توزیع کنیم و از انها خواستیم تا به ما فرصت بدهند. دبیرکل به ما گفتند که نمی توانیم در حکم قضایی دخالت کنیم اما اگر حکم صادر نشده، فرآیند طولانی تر شده است.

 

انگلیسی بلد هستم
یک کارشناسی که همیشه حضور دارند، گفتند اگر دبیر کل انگلیسی بلد است، که باید بگویم من قطعا بلد هستم. ایشان قطعا سونیت نداشتند اما من شاگرد ایشان هستم و می دانم که منظور ایشان چیست.

 

کسی در فدراسیون گرایش رنگی ندارد
فدراسیون درباره اینکه چه تیمی قهرمان شود، نظری ندارد. برای فدراسیون فرقی نمی کند چه تیمی قهرمان شود. همه انسانها علایق شخصی دارند و درون قلبشان یک گرایشی به یک تیم دارند. هر فردی می تواند یک گرایش سیاسی داشته باشد اما در حوزه اجرا این گرایش ها خنثی می شود. هیچ مسئولی در فدراسیون گرایشی به تیم ها ندارد و برای ما زیبا بازی کردن، بازی جوانمردانه و این مسائل در کنار قهرمانی مهم است. ما اجازه نمی دهیم کسی به این موضوع فکر کند که خدایی ناکرده این اتفاق منجر به تغییر نتیجه شود. این علایق همگی شخصی است که نباید اعلام شود. بعضی از آدمها البته شناخته شده هستند و بسیاری فکر می کنند نظر آنها اجرا می شود اما انسانها کرامت دارند و زحمات تیم ها را بر باد نمی دهند و برای لیگ و رقابت درون آن احترام قائل هستند. بزرگی آنها به این موضوع است و نه آنها این کار را می کنند و نه فدراسیون اجازه این کار را نمی دهد. ذهن خودتان را آزاد کنید و بدانید که فدراسیون به قهرمان با لیاقت احترام می گذارد و هیچ توانی برای قهرمانی یا تضعیف تیم ها نیست. فدراسیون بی طرف است.

 

شاخص های ای اف سی تغییر کرده است
شاخص ها تغییر کرده است و در اروپا فقط باشگاه ها در سهمیه بندی نقش دارند. ای اف سی نیز از یوفا تقلید می کند و چون ما در آسیا هنوز شرایط خوبی نداریم، پله به پله به این سمت می رویم. باشگاه ها با قدرت باید در آسیا شرکت کنند زیرا عدم نتیجه گیری آنها به ما ضرر می زند. باید از زاویه دید مدیران عامل باشگاه ها به این موضوع نگاه کنیم. برای مدیرانی که زود تعویض می شوند، طبیعی است که برنامه بلند مدت ندارند. ما به دنبال نتیجه گرا هستیم و مدیران برنامه محور را نمی خواهیم. وقتی مدیران نتیجه محور داریم، نباید انتظار نتیجه ای جز این که الان داریم، داشته باشیم.

 

حتی اگر دبیر کل اشتباه کند، با او برخورد می کنیم
می خواهم یک مثالی بزنم. یک نفر علیه پاس همدان شکایت کرده و حکم 6 امتیاز گرفته و در این میان یک نفر امضای مدیرعامل را جعل کرده است. فیفا نیز بی آنکه از باشگاه سوال کند، حکم داده و حالا شکایت به اینتر پل رفته و این سازمان این فرد را مقصر دانسته است. الان شما به من بگویید فیفا نیز مانند فدراسیون فوتبال مقصر است؟ فیفا نیز یک سیستم بین المللی است و مانند ما اشتباه می کند. الان با حکم اینتر پل مشخص شده که فیفا اشتباه کرده است. ما الان باید بگوییم اشتباه انسانی فیفا انجام داده است؟ یک انسان در فیفا اشتباه کرده است در حالیکه ما در بحث سیستمی مشکل داریم. از این وقایع رخ می دهد اما نوع برخورد فدراسیون مهم است که این موضوع را پیگیری می کند و حتی اگر دبیر کل مقصر باشد، با او برخورد خواهد کرد.

captcha
تازه ها
بیشتر