ورزش ایران / شناسه خبر: 73802 / تاریخ انتشار : 1395/11/26 21:37
|

ایران ورزشی آنلاین / مسعود سلطانی فر، با خبرنگار CNN همکلام می شود تا پاسخ سوالاتی را بدهد که محور اصلی‌اش تصمیم ترامپ است و مشکلاتی که ممکن است در حوزه ورزش پیش آید. CNN همان شبکه‌ایست که ترامپ در ابتدای حضورش در کاخ سفید به این رسانه توپید و حالا شاید همین رفتار، خبرنگار این رسانه را تشویق کرده تا از نگاه وزیر ورزش و جوانان ایران به مسائل ورزشی که بین ایران و آمریکا در پی تصمیم رییس جمهوری آمریکا پیش آمد، نگاه کند.

***

سلطانی فر در پاسخ به این سوال که چه اتفاقی افتاد که برای تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا ویزا صادر کردید، می‌گوید:« ما در مورد مسابقات مختلف ورزشی معتقد هستیم که آنها را نباید با مسائل سیاسی پیوند بزنیم. ضمن آنکه وقتی رییس جمهور جدید آمریکا دستور داد برای اتباع 7 کشور از جمله ایران ویزا صادر نشود بلافاصله شاهد بودیم که یک قاضی ایالتی این فرمان را تعلیق کرد و از یک طرف هم با تقاضای جدی فدراسیون کشتی آمریکا مواجه شدیم که آنها ضمن محکوم کردن تصمیم دولت آمریکا از ما خواستند اقدام متقابل نکنیم و به تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا ویزا بدهیم که برای مسابقات مهم جام جهانی کشتی  آزاد آمریکا به ایران بیایند. از طرف دیگر رییس اتحادیه جهانی کشتی  هم به صورت شفاهی و کتبی خواسته بود این امتیاز را قائل شویم و ویزا به تیم امریکا بدهیم که در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که با توجه به برخورداری ایران  از تاریخ و فرهنگ غنی و بهره گیری از تعالیم انسان دوستی اسلام این ویزا صادر شود و تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا که حضورش در این مسابقات مورد تقاضای مردم آمریکا هم هست، به ایران بیاید. »

او در بخش دیگری از این گفت و گو با این سوال مواجه می‌شود که با توجه به اتفاق‌هایی که رییس جمهور آمریکا رقم زده، نحوه برخورد با تیم ملی کشتی  آزاد امریکا در ایران چگونه خواهد بود؟ سلطانی‌فر در پاسخ می‌گوید:« مردم ما مردم با فرهنگی هستند . در این سرزمین ادیان و اقوام مختلف همزیستی مسالمت آمیز با هم دارند. در ایران در کنار مساجد، کلیسا ها و کنیسه‌ها فعالیت می کنند و پیروان ادیان مختلف آزادانه در مکان‌های مذهبی رفت و آمد می کنند و عبادات و مراسم مذهبی خودشان را انجام می دهند. ایران سرزمینی است که مهد ادیان الهی و محل همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام و فرهنگ‌های مختلف بوده و هست. ما با اتکا به تعالیم انسان دوستانه اسلام،هرکسی که از هر کشوری به ایران وارد شود مثل میلیونها نفر گردشگری که سالیانه به ایران می آیند حتما مقدمش را گرامی می داریم و حقوقش را رعایت می کنیم و در حد ی که لازم باشد متناسب با شان و جایگاهش از او پذیرایی می کنیم. مطمئن هستم برخورد و نحوه ارتباطمان به نسبت گذشته هیچ تفاوتی نمی کند و مثل گذشته ورزشکاران ما با هم ارتباط و دوستی خواهند داشت و در یک فضای آکنده از دوستی رقابت‌های ورزشی خود را انجام می دهند.»

ترامپ تحت تاثیر جریانات اطرافش است

خبرنگار CNN  در بخش دیگری از سوالاتش می‌گوید:«‌دستور رییس جمهور آمریکا در خصوص عدم صدور ویزا تعلیق شد اما گفته می خواهد اقدامات جدیدی انجام دهد شما فکر می کنید این تفکرات رییس جمهور آمریکا بر روی ورزش دو کشور چه تاثیری داشته باشد؟» سلطانی فر به این سوال اینطور پاسخ می‌دهد:« ما فکر می کنیم این تصمیم گیری‌ها ماه‌های نخست رییس جمهور آمریکا متاثر از یک فضای تبلیغاتی و تخیلی است که سخت تحت تاثیر چند جریان مختلف داخل آمریکا است که ابراز و انجام می شود.یک جریان لابی صهیونیست ها است که به شدت طرفدار مخدوش کردن توافق ایران با 5+1 است.چون این توافق ضمن آنکه منافع ایران را تامین کرده منافع جامعه بین الملل را نیز تامین کرده ولی تهدید کننده منافع اسرائیل است.گروه دوم یک تیم نژادپرستی است که در اطراف آقای ترامپ بوده و هستند و متاسفانه تلاش می کنند تا تمایلات نژادپرستانه را در تصمیم گیری‌ها غالب کنند.ما فکر می‌کنیم روند حوادث و وقایع ماه‌های آینده به ویژه انتقاداتی که اروپایی‌هایی الان به سیاست ابراز و اعلام شده آقای ترامپ دارند و مقابله‌ای که دارند انجام می دهند، احتمال قریب به یقین این سیاست ها را تعدیل می کند. چرا که با اعمال این سیاست ها آقای ترامپ با جامعه جهانی طرف می شود نه با ایران و کشور های اسلامی. ما امیدوار هستیم که این سیاست ها تعدیل شود تا نخواهیم در عرصه ورزش شاهد اعمال محدودیت هایی برای تیم های دوکشور باشیم.»

با اجرای برجام، سرمایه گذاری های جدیدی در ورزش انجام می‌شود

وزیر ورزش و جوانان در قسمتی دیگر از این گفت‌ و گو به اولویت ‌های وزارتخانه برای پیشرفت ورزش کشور اشاره می‌کند و می‌گوید:« متناسب با ظرفیت‌هایی که در ورزش کشور وجود دارد ما فکر می کنیم در چند عرصه بایستی برنامه ها را متمرکز کنیم.اول گسترش ورزش همگانی است. برای اینکه فعالیت‌های بدنی و فیزیکی را بین مردم بتوانیم رواج دهیم و از این جهت باعث سلامت جسم و جان و روح مردیم شویم و یک جامعه با نشاط و پرتحرک ایجاد کنیم. سیاست بعدی ما اینست که بتوانیم در رشته‌های مختلف ورزشی در بخش قهرمانی در بازی‌های آسیایی، جهانی و بازیهای المپیک جایگاه‌های بهتری به دست آوریم. ما برای بازیهای آسیایی 2018 جاکارتا و بازیهای المپیک 2020 برنامه ریزی وسیع و گسترده ای انجام دادیم که بتوانیم علاوه بر رشته های کشتی ، وزنه برداری، تکواندو و دو ومیدانی که پیش از نیز در المپیک مدال آور بودیم در چند رشته جدید عناوین و مدال هایی در بازی های المپیک کسب کنیم. استعدادهایی که در بین جوانان ایران وجود دارد، قابل توجه است که انشالله با توجه به شرایط خوب اقتصادی که با توجه به اجرای برجام خواهیم داشت و برطرف شدن تحریم‌ها همچنین حضور سرمایه گذاران مختلف داخلی و خارجی و ایجاد رونق در بخش های اقتصادی، این فرصت را پیدا می کنیم که در ورزش هم سرمایه گذاری‌های جدیدی انجام دهیم و منابع جدیدی را برای توسعه ورزش بکار بگیریم.  همچنین تعدادی از استادیوم های ورزشی را که مراحل اجرای آنها آغاز شده، برای تحقق عدالت و فراهم کردن امکانات مناسب برای مردم همه نقاط کشور، تکمیل کنیم. اقدامات خوبی در سال های اخیر صورت گرفته است. خیلی از مراکز استان های ما استادیوم 15 هزار نفری ،استخر سرپوشیده و سالن 6 هزار نفری دارند .حتی الان در مناطق روستایی و محروم که بالای 2 تا 3 هزار جمعیت دارند سالن سرپوشیده می‌سازیم تا مناطق روستایی و محروم را بتوانیم از امکانات ورزشی برخوردار کنیم که هم جوانها استفاده کنند و هم در بخش استعدادیابی بتوانیم از استعدادهای آنها بهره ببریم»

تعداد بانوان مدال آور در المپیک را به 3 تا 5 مدال می‌رسد

 و بالاخره بحث می رسد به بانوان و برنامه های خاص برای این قشر:« در زمینه توسعه ورزش بانوان با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی، شرایطی را فراهم کرده‌ایم که بسیاری از بانوان ما با توجه به استعدادها و موقعیت های خوبی که دارند بتوانند در مسابقات مختلف بین المللی حضور پیدا کنند. در المپیک ریو کیمیا علیزاده به عنوان اولین بانوی ایران ی مدال المپیکی گرفت ولی با برنامه ریزی که داریم فکر می‌کنم تعداد بانوانی از ایران که بتوانند در رشته‌های مختلف در المپیک مدال بگیرند حداقل به 3 تا 5 مورد خواهد رسید.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر