ورزش ایران / شناسه خبر: 73801 / تاریخ انتشار : 1395/11/26 21:35
|
مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه

مرز آرامش

ایران ورزشی آنلاین / مسابقات جام جهانی کشتی آزاد از پنجشنبه در کرمانشاه آغاز می شود. مهمترین مسابقات جام جهانی در سالهای اخیر که به دلیل حواشی سیاسی زیادی که در اطراف آن به وجود آمده است ، از اهمیت چند برابری برخوردار شده است. حضور تیم ملی کشتی آمریکا در این مسابقات تبلیغات سیاسی زیادی را به راه انداخت و به نظر می رسد که این میزبانی به یکی از مهمترین میزبانی های ورزش ایران در این چند سال اخیر تبدیل شده است که می تواند اتفاقات مهمی را در آینده هم در بر داشته باشد. بنابراین می توانیم از این رقابتها به عنوان میدانی برای کسب یک برد سیاسی و ورزشی یاد کرد.

شاید اولین برد سیاسی این مسابقات خبرهای منتشر شده درباره این مسابقات نشان می دهد که بیش از 150 خبرنگار قصد پوشش این مسابقات را دارند. البته در این بین حضور تعدادی خبرنگار انگلیسی، آمریکایی و چینی نشان می دهد که این مسابقات برای کشورهایی که حتی نماینده ای را در این مسابقات ندارند هم مهم شده است. کشورهای چین و انگلستان تیم شان در این مسابقات شرکت نمی کند اما سر و صدایی که صادر شدن و یا نشدن ویزا برای تیم ملی کشتی آمریکا در سطح جهان برای این رقابتها به پا کرد باعث شد تا توجه سایر کشورها هم به این مسابقات جلب شود. به همین دلیل به نظر می رسد که این رقابتها بیش از هر رویداد ورزشی دیگری سیاسی جلوه کرد.

نکنه مهم دیگر مسابقات جهانی که می تواند به لحاظ سیاسی برای کشورمان مهم باشد، میزبانی کرمانشاه است. شهری مرزی با کشور عراق که سالها نا امنی ساخته شده به دست داعشی ها را به چشم دیده است. برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی به میزبانی کرمانشاه که در برخی از مواقع عنوان می شد فقط 40 کیلومتر تا مرکز درگیری هایی که داعش در عراق به وجود آورده بود، فاصله داشت، می تواند نشان دهنده امنیت مرزهای ایران باشد. کشاندن تیم کشتی آزاد آمریکا با همه ی ستاره هایش به کرمانشاه و برقراری مسابقاتی در کمال آرامش می تواند بعد تبلیغاتی زیادی را برای ورزش و سیاست ایران به وجود بیاورد.

حضور تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در ایران آن هم با همه ی نفرات اصلی و یا استفاده آذربایجان از تمامی ستاره های خود می تواند به لحاظ ورزشی هم یک برد مهم برای ایران محسوب شود. تیم ملی کشتی آزاد ایران در چند سال گذشته چندین بار در جام جهانی به عنوان قهرمانی رسید اما هربار این نکته مطرح می شد که تیم ها بدون ستاره های خود راهی این مسابقات نشده اند و به همین دلیل از اهمیت قهرمانی کاسته می شد اما در این دوره آیا می توان این حرفها را زد؟ اگر چه تیم ملی کشتی آزاد ایران هم از همه ی ستاره های خود در این مسابقات استفاده کرده است و تقریبا ترکیب المپیکی خود را به این مسابقات فرستاده است اما با اینحال کسب قهرمانی در این مسابقات می تواند به کشتی ایران که حالا یک سرمربی جوان را هم در راس کادر فنی خود می بیند، اعتماد به نفس زیادی را بدهد.

برد ورزشی دیگر را هم می توانیم روی تشک مسابقه ببینیم. در نبردهای تن به تنی که رخ می دهد و می تواند لحظات زیبایی را رقم بزند. به خصوص جایی که کشتی گیر نامدار آمریکایی ها یعنی جردن باروفس حضور دارد. باروفس نامدار تا به حال 9 بار کشتی گیران ایرانی را شکست داده است. در المپیک فرصت رویارویی بین او و حسن یزدانی فراهم نشد اما حالا یک فرصت جدید پیش آمده است. به احتمال بسیار فراوان در صورت راه یابی دو تیم ایران و آمریکا به فینال مسابقات او باید با پیمان یار احمدی از ایران سرشاخ شود. این فرصت شاید هرگز تکرار نشود. باروفس به نظر به روزهای آخر خود نزدیک شده است و شاید دیگر به این آسانی ها فرصتی پیش نیاید که کشتی گیرانی بتوانند مقابل او دست و پنجه نرم کنند. شاید این آخرین فرصت باشد برای کشتی ایران که غول کشتی دنیا را شکست بدهد.  پیمان یار احمدی که خودش یکبار سال گذشته در میدان تایمز به این کشتی گیر باخته ، حالا این شانس را دارد در حضور تماشاگران خونگرم و کشتی دوست کرمانشاه انتقام خودش و 8 کشتی گیر ایرانی دیگر را بگیرد.

بنابراین مسابقات کرمانشاه برای کشتی ایران می تواند، میدان برد- برد را رقم بزند.

captcha
تازه ها
بیشتر