ورزش ایران / شناسه خبر: 73798 / تاریخ انتشار : 1395/11/26 21:25
|
پایان کار نمایندگان ایران در جام جهانی شطرنج بانوان

دلیل ناکامی خادم الشریعه چه بود؟ درز اسرار یا تدارک ضعیف؟

رقابت‌های شطرنج قهرمانی جهان خیلی زود برای نمایندگان ایران تمام شد. هر سه نماینده ایران خیلی زود از جدول مسابقات کنار رفتند.

ایران ورزشی آنلاین /رقابت‌های شطرنج قهرمانی جهان خیلی زود برای نمایندگان ایران تمام شد. این رقابت که از شنبه این هفته در تهران آغاز شده و تا پانزده اسفند هم ادامه داد، تا پایان روز سوم برای نمایندگان ایران به پایان رسید تا ادامه بازی‌ها بدون حضور شطرنج‌بازان میزبان ادامه پیدا کند. مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان که با حضور 63 شطرنج باز مطرح دنیا و به صورت حذفی آغاز شده که آتوسا پورکشیان، میترا حجازی پور و سارا خادم الشریعه در همان دور اول با شکست برابر رقبای خود از رسیدن به جمع 32 نفر مرحله یک شانزدهم باز ماندند. شطرنج بازان ایران طبق قانون این رقابت‌ها باید در دو مسابقه از سه بازی برابر حریف خود به پیروزی می‌رسیدند اما تلاش‌شان در نهایت نتیجه نداد و راهی به دور بعد پیدا نکردند.

حذف نمایندگان ایران

نخستین نماینده ایران که از دور رقابت ها کنار رفت آتوسا پورکاشیان بود. او که در مقابل حریف قدرتمندی با رنکینگ بیست دنیا قرار گرفت، نتوانست کاری از پیش ببرد و نتیجه را به حریف آلمانی واگذار کرد.

پس از پورکاشیان خادم الشریعه هم نتوانست از پس حریف گرجستانی بر بیاید و از دور رقابت‌ها کنار رفت. پس از یک برد و یک باخت سرنوشت صعود او به بازی تکمیلی کشیده شد. در بازی‌های تکمیلی دور اول سارا خادم الشریعه برابر حریف گرجستانی به یک باخت و یک تساوی رسید تا از گردونه رقابت‌ها خارج شود.

میترا حجازی‌پور هم آخرین شطرنج‌باز ایران در این رقابت‌ها بود. او نیز پس از چندین  مسابقه که برابر پیش رفت، در دیدار رستاخیز به دلیل پایان یافتن زمان شکست خورد و از مسابقات قهرمانی زنان جهان حذف شد. در پایان  این دیدار میترا حجازی‌پور که با مهره سیاه بازی می‌کرد به دلیل پایان یافتن زمان نتیجه را واگذار کرد. در بازی رستاخیز مهره سفید یک دقیقه بیشتر زمان دارد و در صورت پیروز نشدن مهره سفید و یا تساوی مهره سیاه برنده می‌شد که نهایتاً بازیکن روسیه از تنگی زمان حجازی‌پور استفاده کرد و با پیروزی به دور بعد راه یافت. حجازی‌پور و بودناروک دو بازی استاندارد ۴ بازی سریع و دو بازی برق‌آسا انجام دادند که از این بازی‌ها ۴ برد نصیب میترا حجازی‌پور شد و ۴ برد به حریف روس رسیده بود.

ماجرای اسرار بازی خادم الشریعه

یکی از امیدهای اصلی ایران در این رقابت‌ها سارا خادم الشریعه بود. او با توجه به نتایج خوبش در تورنمنت‌های اخیر شطرنج دنیا یکی از شانس‌های صعود به رده‌های بالایی بود. با این حال نتوانست مثل همیشه ظاهر شود اما در این میان حواشی پیرامون دیدار او به وجود آمد که عجیب به نظر می‌رسید. حواشی که به مربی خادم الشریعه و مربی گیری او برای شوهر رقیب شطرنج باز ایرانی مربوط می‌شود و حرف و حدیث‌هایی که گفته شد.

«رابین مربی خادم الشریعه که مدت ها با او کار می کند مربی آنیش‌گیری همسر سوپیکو(همسر رقیب گرجستانی خادم الشریعه) نیز است. به نظر می رسد تمام اسرار بازی سارا را او لو داده بود.» این ها را رئیس فدراسیون می‌گوید و ادامه می‌دهد: «کار سارا سخت بود زیرا ترس سارا از این اتفاق کار را سخت‌تر کرد. زیرا اسرار بازی شطرنج‌بازان را مربی‌ها بهتر از حتی خود بازیکن می‌دانند. واهمه این که رابین روش بازی را لو داده باشد خادم الشریعه را بهم ریخت.»

این که چنین موضوعی تا این اندازه جدی شده و کار به رئیس فدراسیون هم رسیده اصلا اتفاق خوبی نیست. مدیریت چنین شرایطی قطعا به خود رئیس فدراسیون و دیگر مدیران و مسئولان تیم هم بر می‌گردد که گویا این اتفاق نیفتاده و خود پهلوان‌زاده به صراحت از این موضوع خبر می‌دهد.

نتیجه گرفتن خیلی مهم بود

رییس فدراسیون شطرنج در خصوص نتایج شطرنج‌بازان ایران در قهرمانی جهان نیز می‌گوید: «حجازی‌پور واقعا خوب کار کرد و با این که رقیبش خیلی قوی‌تر از خودش بود چهار بازی را برد. از بازیکنی که ریتینگ خیلی بالاتر دارد امتیاز گرفتن سخت است. او با بدشانسی در بازی پایانی نتیجه را از دست داد و واقعا لیاقت صعود را داشت.»

پهلوان زاده ادامه می‌دهد: «البته سارا مثل همیشه جنگنده نبود و در فرم دلخواهش قرار نداشت و به نظرم ما سارای همیشگی را ندیدیم. آتوسا هم با رقیب قدرتمندی رو به رو بود و رقیبش نفر بیستم جهان بود. در هر صورت مسابقات ورزشی همین است و برد و باخت دارد. اما خیلی بدشانس بودیم که در کشور خودمان نتیجه نگرفتیم. برای ما خیلی مهم بود که بازیکنانمان نتیجه بگیرند.»

پهلوان‌زاده با اشاره به رضایت مسوولان فیده از مدل برگزاری مسابقات نیز می‌گوید: «مسوولان از شکل برگزاری، محل اسکان و سالن مسابقات رضایت زیادی دارند. یکی از مهمترین نیاز‌های ما جذب توریست است و اگر صنعت توریست راه بیفتد منبع در آمدش زیاد است و از ورزش هم باید برای معرفی کشورمان استفاده کنیم. ما در پشت هر میز بازی تصاویر یکی از مناطق گردشگری ایران را قرار دادیم تا این تصاویر مخابره می‌شود و خارجی‌ها مکان‌های دیدنی ایران را ببینند.»

خادم الشریعه: فکر نمی کنم حاشیه های مطرح شده وجود داشته باشد

سارا سادات خادم‌الشریعه درخصوص عملکرد خود در رقابت‌های شطرنج قهرمانی بانوان جهان و حذف از این رقابت ها می‌گوید: «واقعیت این است که من شناخت زیادی از حریفم نداشتم، اما می‌خواستم به دور بعد صعود کنم. در دور اول حریفم واقعاً بهتر بود و توانست به پیروزی برسد اما در دور دوم شرایط مسابقات عوض شد و توانستم جبران کنم. فکر می‌کنم از نظر تدارکات شرایط خوبی نداشتم و نتوانستم آن چیزهایی که در ذهنم بود را اجرا کنم که این اتفاقات منجر به حذف من از دور رقابت‌ها شد.»

نماینده شطرنج ایران در رقابت‌های قهرمان بانوان جهان درخصوص اینکه گفته می‌شود رابین، مربی‌اش که مدت‌ها است با او کار می‌کند مربی همسر رقیب گرجستانی‌اش نیز است و اسرار سارا را لو داده، اینطور توضیح می‌دهد: «فکر نمی‌کنم این مسئله وجود داشته باشد. به هر حال من شاگرد او بودم و اگر موفق می‌شدم، یک افتخار برای او محسوب می‌شد. من شاگرد مستقیم او بودم و قطعاً صعود من به سود رابین هم بود. واقعاً من دلیل شکستم را این مسائل نمی‌دانم و معتقدم که می‌توانستم تدارکات بهتری داشته باشم.»

او ادامه می دهد: «هر سه نماینده ایران تا جایی که توان داشتند جنگیدند؛ حجازی‌پور تا آخرین لحظه دست از تلاش برنداشت و در نهایت با بدشانسی از گردونه مسابقات خارج شد. بازی دور دوم هم برای من بسیار سخت بود، اما با این وجود معتقدم که باید پیروز می‌شدم. در دور اول 5 ساعت مبارزه کردم، اما به هر حال در پایان از دور مسابقات کنار رفتم.»

captcha
تازه ها
بیشتر