یادداشت / شناسه خبر: 73618 / تاریخ انتشار : 1395/11/17 14:50
|

در نکوهش نقدهای بی‌مایه در جدل کی‌روش-برانکو / علی کریمی، آتش‌بیار معرکه

فرشاد کاس‌نژاد / حق نداریم مثل کریمی در متنی پر از غلط نگارشی، وقتی حتی نمی‌دانیم چه کسی پرسپولیسی‌ها را در بحثی سخیف چاق خطاب کرده و با موضعی که منافع جمعی در آن گم شده، بیراه بگوییم و لایک بگیریم.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / در فوتبال ایران حتی شاخص‌ترین چهره‌ها تحلیل‌های غلط و برداشت‌های فرومایه‌ای از مسائل فوتبال دارند و با درک نادرست از مفاهیم، مسائل و حتی خبرها، موضع‌گیر‌ی‌های دور و پرت و گنگ را به خورد مخاطبان خود می‌دهند. دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها منجر می‌شود به اینکه دیدگاه چهره‌های ورزشی بدون ویرایش منتشر شود و چه خوب که مخاطبان بیشتر با اغلاط آنها در ادراک ساده‌ترین مباحث مواجه‌اند.

اختلافات کی‌روش و برانکو درباره اردوهای تیم ملی خارج از روزهای فیفا، جدل بین این دو مربی را به جایی رسانده که نباید می‌رسید، اما حالا کسانی که با کارلوس کی‌روش رابطه مخدوشی داشتند، از این فرصت استفاده کرده‌اند تا در کنار برانکو بایستند و علیه کی‌روش موضع بگیرند. این متن را که علی کریمی پیش از بازی پرسپولیس - تراکتورسازی روی صفحه اینستاگرام خود نوشته، بخوانید: «چه خوب که با اضافه وزن با اختلاف در صدر هستیم!!! به امید یه بازى زیبا و یک برد دیگه، یه پیشنهاد دوستانه به بازیکنان ملى پوش تیم، انقدر عالى بودین و عالى تر خواهید بود که مجبور میشن با اضافه وزن هم دعوتتون کنن، پس با اعتماد به نفس و باانگیزه به کارتون ادامه بدین حتماً لطفاً.»

فارغ از نگارش زننده‌‌ی متن که غلط‌های ابتدایی‌اش در بین ستاره‌های ورزشی و حتی سینمایی اینستاگرام رواج دارد و ذوق را برای خواندن این متن‌ها کور می‌کند، حوصله‌ی این چند خط نوشته‌ی علی کریمی را داشته باشید تا برسیم به اشتباهی که در برداشت علی کریمی از ماجرا وجود دارد. علی کریمی خواسته با اشاره به موضوع اضافه وزن پرسپولیسی‌ها، به کی‌روش کنایه بزند، اما این برانکو بود که در مصاحبه‌اش گفته بود بازیکنانم در اردوی تیم ملی چند کیلو چاق می‌شوند و کی‌روش در واکنش به ادعای برانکو از بازیکنان و نحوه تمرینات‌شان در تیم ملی دفاع کرد و حرف برانکو را توهین به جایگاه حرفه‌ای خود دانست و سرسختانه در تمام یادداشت‌هایش در فیسبوک و مصاحبه‌هایش سعی کرد به سرمربی پرسپولیس بفهماند که نباید این اتهام برخورنده برای یک مربی را به زبان بیاورد.

علی کریمی اما آنچه را برانکو علیه بازیکنان ملی پرسپولیس و علیه تمرینات کی‌روش گفته بود، به متلک علیه کی‌روش تبدیل می‌کند و نشان می‌دهد که قدرت تحلیل یک ماجرای ساده را ندارد. او می‌خواهد کنار برانکو بایستد و علیه کی‌روش موضع بگیرد و خود را حامی بازیکنان ملی پرسپولیس جلوه دهد اما پایه استدلالش معوج است و بر همین غلط آتش‌بیار معرکه می‌شود و می‌خواهد چالش‌ها را بیشتر کند و در میان اختلافات یار بکشد.

حالا که بحث با علی کریمی به اینجا رسید، باید روی میز کارش در باشگاه خونه به خونه بابل -اگر دفتر و دستک و میز کاری در باشگاه خونه به خونه برای مدیرفنی در نظر گرفته باشند- چند پرسش گذاشت و از او پاسخ خواست:

علی کریمی که وقتی جایگاهش در کنار کی‌روش در تیم ملی را پرطمطراق ندید، از مربیگری در تیم ملی کنار کشید، حالا چگونه در باشگاه خونه به خونه نقش یک ستاره تبلیغاتی را در شمائل ظاهری یک مدیرفنی ایفا می‌کند؟ او در تیم ملی و به عنوان دستیار کی‌روش می‌خواست جایگاه یک فوق ستاره را داشته باشد و با خیال ستاره بودن و شماره هشت رویایی‌اش می‌خواست مربیگری را شروع کند اما از این خبرها نبود. کریمی با کمک‌های پر از شائبه حسین هدایتی می‌خواست جایگاه تأثیرگذاری در تیم ملی داشته باشد اما او راه مربی شدن را اشتباه طی کرد و حالا رسیده به اینجا که کنار مالک متمول باشگاه خونه به خونه بنشیند و شهرتش را خرج تبلیغات آن تشکیلات کند. این یعنی خونه به خونه بابل، تیمی متمول در لیگ یک مغز متفکری را استخدام کرده که در تحلیل ماجرای کی‌روش و برانکو وامی‌ماند و حتی نمی‌داند چه کسی به آن دیگری گفته چاق و دم‌دستی‌ترین موضوع جدل کی‌روش و برانکو را دستمایه و بهانه ورودش به ماجرا می‌کند.

می‌توانیم از بنیان با حمله‌های رسانه‌ای کی‌روش یا برانکو مخالف باشیم، می‌توانیم یک طرف سنگر بگیریم و بحث کنیم، می‌توانیم کی‌روش و سخت‌گیری‌اش را حرفه‌ای بدانیم یا ادا و اطواری زشت و بی‌محتوا، می‌توانیم مثل کی‌روش به برانکو یادآوری کنیم که حق ندارد به دانش مربیگری کی‌روش متلک بپراند و بگوید در تمرینات او بازیکنان چاق می‌شوند، می‌توانیم برداشت‌های مختلفی از زاویه‌های متنوع در این بحث داشته باشیم اما حق نداریم مثل کریمی در متنی پر از غلط نگارشی، وقتی حتی نمی‌دانیم چه کسی پرسپولیسی‌ها را اول‌بار در بحثی سخیف چاق خطاب کرده و با موضعی که منافع جمعی در آن گم شده، بیراه بگوییم و لایک بگیریم، بیراه بگوییم و فالوورها ای‌جان - ای‌جان بنویسند.

عجیب‌تر اینکه تنها علی کریمی به این وارونه‌کاری نپرداخته و بسیاری از روزنامه‌نگاران نیز این‌روزها این گوشه و آن گوشه‌ی یادداشت‌ها و گزارش‌های خود آنچه برانکو درباره بازیکنانش گفته را به کی‌روش نسبت می‌دهند و کنایه‌هایی را که باید خطاب به برانکو بنویسند، رو به کی‌روش خط‌خطی می‌کنند. 

 

 

captcha
نظرات شما | 2 نظر
فرشید
1395/11/18 - 01:05
ممنوم از توضیح کامل‌تون. به نظر می‌رسه که آقای برانکو نیّت خاصی‌ را دنبال می‌کنند. به هر صورت سوال اینجاست که چرا آقای کریمی‌ مدتهاست که با این رفتارها حاضرند به خاطر مصالح شخصی‌ منافع ملی‌ را فراموش کنند؟
rateup 10
 ratedown 11
مجید
1395/11/17 - 22:00
شما قشنگ معلومه هدفت چیه و چکاره هستی آقای نویسنده! هم برانکو درست گفته هم علی کریمی! دیگه فوتبال رو می فهمیم که هر بار بازیکنای ما رفتن تیم ملی دو تا بازی طول کشید تا باز آماده شن.
rateup 10
 ratedown 9
تازه ها
بیشتر