ورزش ایران / شناسه خبر: 73587 / تاریخ انتشار : 1395/11/16 03:11
|

ترامپ به جان کشتی جهان افتاد

محسن وظیفه / باید دید اتحادیه جهانی که روابط کشتی ایران و آمریکا را ارزشمند‌تر از طلا می‌دانست چه واکنشی به این اتفاقات نشان خواهند داد.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به دلیل رفتارهای خصمانه رییس جمهوری این کشور شانس حضور در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد را از دست داد. حالا با درخواست فدراسیون کشتی ایران از اتحادیه جهانی قرار است تیمی دیگر به جای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا برای حضور در مسابقات جام جهانی معرفی شود. اتفاقی عجیب که شاید نظیر آن هم به ندرت در سطح ورزش دنیا دیده شده باشد. آمریکایی‌ها در این چند سال اخیر گرما بخش مسابقات جام جهانی بودند و با تعاملی که با فدراسیون کشتی ایران برقرار کرده بودند، در راه حفظ کشتی در بازی‌های المپیک گام‌های موثری برداشته شد اما حالا به نظر می‌رسد تمامی این برنامه‌ها به حالت تعلیق در خواهد آمد.

یک روز پس از اینکه سایت اتحادیه جهانی تعامل و همکاری کشتی ایران با آمریکا را برای کشتی دنیا ارزشمندتر از طلا یاد کرده بود، سفر تیم کشتی آمریکا به ایران برای حضور در مسابقات جام جهانی منتفی شد. فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا در سال‌های اخیر روابط بسیار خوبی با هم داشتند و از زمانی که اعلام شد کشتی از بازی‌های المپیک حذف خواهد شد، همکاری‌های وسیعی را برای حفظ این رشته که برای ورزش ایران هم بسیار مهم است در بازی‌های المپیک انجام دادند. همین همکاری‌ها هم باعث شد تا اتحادیه جهانی آن را ارزشمند‌تر از طلا قلمداد کند. رفتارهای خصمانه و عجیب رییس جمهوری آمریکا شرایطی را به وجود آورد که حالا تیم ملی کشتی آزاد آمریکا نمی‌تواند به ایران سفر کند و به احتمال فراوان تیم ملی کشتی ایران هم شانس سفر به آمریکا را پیدا نخواهد کرد. تصمیمات ترامپ علاوه براینکه می‌تواند سطح فنی، کیفی و حتی تبلیغاتی مسابقات جام جهانی کشتی را تحت تاثیر قرار بدهد، می‌تواند نگرانی‌های زیادی را برای برگزاری مسابقات کشتی به وجود بیاورد.
شاید فقط یکی از این نگرانی‌ها برگزار شدن یا نشدن جام جهانی باشد اما حتما کشتی بابت تنش‌های به وجود آمده نگرانی‌های بیشتری خواهد داشت. هنوز مشخص نشده که به جای آمریکا چه کشوری جایگزین خواهد شد و یا اصلا تیمی جایگزین می‌شود یا نه؟ فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای خواهان معرفی تیم هشتم حاضر در مسابقات جام جهانی شده اما هنوز از سوی اتحادیه جهانی خبری در این باره منتشر نشده است.
شاید اصلا مسابقات با هفت تیم برگزار شود که این ضربه بزرگی به این رقابت‌ها وارد خواهد کرد. شاید اصلا برگزاری این رقابت‌ها فعلا به تعویق بیفتد یا اصلا نگرانی‌هایی در تغییر میزبان مسابقات به وجود بیاید اما حتما نگرانی اصلی کشتی و دست اندرکارانش در سطح جهان فقط مربوط به این مسائل نیست. حتما رفتارها و تصمیمات اخیر رییس جمهوری آمریکا می‌تواند در ادامه حضور کشتی در المپیک هم تاثیر گذار باشد. فدراسیون کشتی ایران و آمریکا تلاش‌های زیادی را در این چند سال گذشته انجام دادند تا کشتی در المپیک باقی بماند اما حالا که این شرایط را رییس جمهوری آمریکا به وجود آورده، باید این سوال را پرسید که تکلیف برنامه‌ها برای حفظ کشتی در بازی‌های المپیک چه خواهد شد؟

فدراسیون کشتی ایران چندی پیش پیشنهاد برگزاری مسابقات کشتی در برج میلاد را ارائه کرده بود که قرار بود قهرمانانی از روسیه و آمریکا به ایران سفر کنند اما اتفاقات اخیر تمامی این برنامه‌ها را زیر سوال برد. در سال‌های گذشته آمریکایی‌ها چند بار از کشتی‌گیران ایران دعوت کردند تا در مسابقات میدان تایمز نیویورک به روی تشک بروند. مسابقاتی که نمادین بود و علاقه مندان زیادی را به سوی خود می‌کشاند و البته خیلی‌ها امیدوار بودند که تبلیغاتی برای حفظ کشتی در المپیک باشد اما به نظر می‌رسد که این برنامه‌ها حالا دچار مشکلاتی شود.
باید منتظر ماند و دید که واکنش اتحادیه جهانی به اتفاقات اخیر چه خواهد بود. آنها ابراز امیدواری کرده بودند که روادید برای حضور تیم کشتی آمریکا در ایران صادر شود اما این اتفاق رخ نداد. باید دید کسانی که روابط کشتی ایران و آمریکا را ارزشمند‌تر از طلا می‌دانستند چه واکنشی به این اتفاقات نشان خواهند داد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر