ورزش ایران / شناسه خبر: 73505 / تاریخ انتشار : 1395/11/12 17:00
|

پوشش سر، در یک قدمی قانونی شدن / موافقت اولیه با حجاب در بسکتبال

همین پوشش سر هم هنوز قطعی نشده و از طرف دیگر شرایط حضور بانوان ایران در میادین بین المللی، تنها به همین پوشش سر بر نمی‌گردد و شرایط دیگری هم دارد.

ایران ورزشی آنلاین / ماجرای بسکتبال بانوان روند جالبی را دارد طی می کند. از زمانی که شاهد رکود و بی توجهی محض فدراسیون بسکتبال و مدیریت ورزش کشور به این بخش بودیم تا امروز که خبرهای خوبی از راه رسیده، زمان زیادی نمی گذرد. خیلی ها بارها از تمام شدن مهلت دو ساله گفتند و اینکه دیگر کاری از دستمان بر نمی آید. جالب اینجاست که دقیقا از همان روزها اتفاق ها شروع به افتادن کرد. البته در اصل بازهم این روند را خود دختران بسکتبال آغاز کردند و مدیران ورزش را وادار کردند که خودی نشان دهند. شاید اگر کار دختران ببسکتبال نبود، گزارش نهایی فدراسیون و نامه وزیر ورزش هیچگاه ارسال نمی شد تا حالا بتوانیم موافقت اولیه فدراسیون جهانی با پوشش سر بانوان بسکتبال را به نام خودمان بزنیم!

یکی از خروجی های اولین جلسه فدراسیون جهانی بسکتبال در سال 2017 بحث پوشش سر بانوان بسکتبال در رقابت های رسمی بود. مهلت دو ساله فدراسیون جهانی برای بررسی و برگزاری دیدارهای غیر رسمی با این پوشش و در نهایت گزارش به این فدراسیون، با پایان سال 2016 به اتمام رسید. حالا هم که در پایان ماه اول سال 2017 به سر می بریم، فدراسیون جهانی در اولین جلسه خود، گزارش فعالیت ها و کارهایی که در دوسال گذشته در این راه انجام شده را بررسی کرده و موافقت اولیه را با پوشش سر بانوان بسکتبالیست اعلام کرده است.

  • خبری از تصمیم قطعی نیست

فیبا در خبر کوتاه خود اعلام کرده که کمیته فنی این فدراسیون باید طرح پیشنهادی را برای پوشش سر بانوان مسلمان ارائه دهد که این پوشش سر یا روسری خطری برای سلامت ورزشکاران نداشته باشد. این طرح در اجلاس بعدی فدراسیون جهانی که در اواسط ماه می میلادی برگزار خواهد شد مطرح می شود و تصمیم نهایی پس از این جلسه گرفته خواهد شد.

  • طرح ایران و نامه وزیر

آخرین کارهایی که از جانب ایران و البته پس از حضور دختران بسکتبال (بدون خبر فدراسیون) در تورنمنت ترکمنستان انجام شد، نامه وزیر ورزش به رئیس فدراسیون جهانی و پس از آن ها هم ارائه گزارش و طرح حجاب پیشنهادی ایران بود. کارهایی که در کنار دیدار مشحون و توفیق با رئیس فیبا قطعا اثر خودش را گذاشته و یکی از عوامل موافقیت اولیه فدراسیون جهانی با طرح اصلاح پوشش بانوان بوده. با این حال در متن خبر فدراسیون جهانی کوچکترین اشاره ای نه به نام ایران و نه عوامل دیگر شده و تنها به گزارشی اشاره شده که از این روند دو ساله تهیه شده است.

  • مصادره

نکته جالب پس از انتشار این خبر واکنش هایی بود که از جانب وزارت ورزش و فدراسیون بسکتبال صورت گرفت. اینکه وزارت ورزش از آن به عنوان موفقیت دیپلماتیک یاد کرد و فدراسیون هم در کنار تاکید بر نامه وزیر، جلسه یک ساعته به موراتوره را هم اشاره می کند که نقش مهمی در این اتفاق داشته است. باز هم جای تاکید دارد که هیچ کدام از این کارها بی تاثیر نبوده و قطعا یکی از عوامل این موفقیت اولیه بوده اما اینکه آن را به نام خودمان بزنیم و در اصطلاح مصادره اش کنیم خیلی کار جالبی نیست.

کما اینکه کمپین دختران آمریکایی و بسکتبالیست مطرح این کشور و تلاش برای حضور با حجاب در دیدارهای رسمی بازتاب بسیار بیشتری در رسانه ها داشته و شاید حالا آن ها هم خودشان را در این اتفاق محق تر از ما بدانند. از طرف دیگر هندی ها هم از طرف دیگر و سوای بانوان مسلمان درخواست استفاده از پوشش سر را داده اند و برای رسیدن به خواسته شان تلاش کرده اند. فدراسیون جهانی هم وقتی در خبرش اشاره ای به هیچ کدام از این موارد نمی کند، یعنی تمام تلاش ها و رایزینی ها را مدنظر قرار داده و این تصمیم را گرفته است.

  • راه درازی باقی مانده

ظاهر ماجرا نشان می دهد که موفقیت های زیادی بدست آمده. شاید هم همین طور باشد اما همین پوشش سر هم هنوز قطعی نشده و از طرف دیگر شرایط حضور بانوان ایران در میادین بین المللی، تنها به همین پوشش سر بر نمی گردد و شرایط دیگری هم دارد که باید مورد تایید فدراسیون جهانی قرار گیرد. پس لازم است که فدراسیون بسکتبال تلاش خود را ادامه دهد تا نزدیک ترین طرح ممکن به طرح ارسالی خود را به تصویب فیبا برساند تا در آینده ای نزدیک بتوانیم جشن واقعی و نهایی حضور بانوان بسکتبال در میادین بین المللی را برپا کنیم. جشنی که شاید خیلی دیر و شاید هم خیلی نزدیک است!

captcha
تازه ها
بیشتر