ورزش ایران / شناسه خبر: 73476 / تاریخ انتشار : 1395/11/11 18:10
|

رد پای تصمیم ترامپ در بسکتبال / تابلو ورود ممنوع

این دو ورزشکار هنوز در فرودگاه دوبی نشسته اند و منتظر هستند ببینند که تغییری در شرایط آنها ایجاد می‌شود یا نه.

ایران ورزشی آنلاین / ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا که این روزها به خبر داغ رسانه های ایران و حتی جهان تبدیل شده، کم کم پایش از سیاست به بخش های دیگر از جمله ورزش هم باز می شود. این قانون علاوه بر محدودیت هایی که برای ورود اتباع ایرانی به آمریکا ایجاد می کند، در پی واکنش ایران و تصمیم بر اقدام متقابل در برابر دولت آمریکا، برای شهروندان این کشور هم برای گرفتن ویزا و ورود به ایران ایجاد ممنوعیت کرده است. ممنوعیتی که مشکلاتی را برای ورزشکاران آمریکایی که در ایران بازی می کنند یا تیم های ورزشی این کشور برای ورود به ایران ایجاد کند. طی روزهای گذشته درباره جام جهانی کشتی و ورود تیم آمریکا و هم چنین رقابت های شطرنج زنان جهان بحث هایی مطرح شد و حالا تاثیر این ماجرا به بسکتبال کشیده شده است.

روز گذشته واشنگتن پست و سرویس ورزشی سایت یاهو در گزارش هایی جداگانه به وضعیت بسکتبالیست های آمریکایی تیم دانشگاه آزاد پرداختند و نوشتند: «جوزف جونز و جی پی پرینس که از فرودگاه دوبی قصد رفتن به ایران را داشتند، در این فرودگاه گیر افتادند و نمی‌توانند به ایران باز گردند.»

مدیر برنامه این دو بسکتبالیست در این باره می گوید: «این دو ورزشکار هنوز در فرودگاه دوبی نشسته اند و منتظر هستند ببینند که تغییری در شرایط آنها ایجاد می‌شود یا نه. آنها می‌خواهند فصل را به پایان برسانند که هنوز احتمال دارد این اتفاق نیفتد. به نظر می‌رسد که در چند روز آینده آنها راهی جز بازگشت به آمریکا را نداشته باشند.»

اریک فیشر ادامه می دهد: «ما منتظر خبر از سوی تیم هستیم، شرایط سخت است. به نظر می‌رسد آنها نتوانند فصل را به پایان برسانند. این خیلی بد است که بیکار شوند. تمام زندگی آنها الان در ایران است. نمی‌توانند حتی لوازم شان را بردارند. اگر این دو بازیکن نتوانند لیگ را به پایان برسانند فعالیت دوباره آنها در آسیا و اروپا سخت می‌شود، زیرا الان زمان خوبی برای قرارداد بستن نیست.»

جونز 30 ساله و پرینس 29 ساله با دانشگاه آزاد قرار داد دارند و آنها زمانی که در دوبی بودند، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این قانون را وضع کرد و آنها معطل مانده‌اند. این اتفاق در شرایطی پیش آمده که دیگر تیم های ایران مانند پتروشیمی و شیمیدر هم بازیکن های خارجی دارند که به دلیل تعطیلی لیگ به مرخصی رفته و طی روزهای آینده باید برای شرکت در ادامه لیگ به ایران باز گردند.

کوانتین هاسلی بازیکن آمریکایی شهرداری اراک هم که به دلیل مشکلات مالی ایران را ترک کرده بود اما قرار بود با حل این مشکلات به تیمش بازگردد اکنون با این مشکل مواجه است که البته به دلیل داشتن پاسپورت کشور گرجستان به احتمال زیاد مشکلش حل خواهد شد. وضعیت دو بسکتبالیست آمریکایی پتروشیمی و یک بازیکن شهرداری تبریز نیز هنوز مشخص نیست.

  • تغییر معادلات در لیگ برتر

در هفته های سپری شده لیگ برتر تاثیر بازیکنان خارجی در نتایج دیدارها و کیفیت بازی ها به وضوح دیده شد. حالا اگر تغییری در تصمیم وزارت خارجه و ایجاد استثنا در زمینه ورزش ایجاد نشود و این بازیکنان امریکایی و دیگر خارجی ها نتوانند به ایران بازگردند، شرایط کاملا متفاوتی در لیگ حاکم خواهد شد و شرایط تیم ها تغییرات بسیاری را به خود خواهد دید. اکثر تیم های بالای جدول بخش اعظم بار تیم خود را روی بازیکنان خارجی گذاشته و روی توانایی و حضور آن ها حساب باز کرده بودند و حالا اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند باید چاره دیگری برای تیم خود بیندیشند.

تیم ملی بسکتبال این روزها در رقابت های قهرمانی غرب آسیا حضور دارد و دیدارهایش نیز تا پانزدهم بهمن ادامه دارد. لیگ برتر هم به همین دلیل دو هفته در تعطیلات به سر می برد و بازیکنان خارجی تیم ها هم به همین دلیل به مرخصی رفته اند. تصمیم اخیر ترامپ و واکنش وزارت امور خارجه به این تصمیم هم در همین زمان رخ داده و وضعیت آینده لیگ برتر را در حاله ای از ابهام قرار داده است.

captcha
تازه ها
بیشتر