ورزش ایران / شناسه خبر: 73463 / تاریخ انتشار : 1395/11/11 13:40
|

اختصاصی ایران ورزشی / سرشاخ جام جهانی کشتی و دونالد ترامپ

گزارش محسن وظیفه از آخرین ابهام‌های جام جهانی کشتی در ایران: شاید ورزشکاران شش کشور روسیه، گرجستان، آذربایجان، مغولستان، هند و ترکیه هم نگران سفر خود به ایران و بعد از آن سفر به آمریکا باشند.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / کمتر کسی تصور می‌کرد که دستور رییس جمهوری جدید آمریکا ورزش دنیا را هم تحت تاثیر خود قرار دهد اما در کمتر از چند روز نه تنها سیاست بلکه ورزش هم وارد چالشی شد که رییس جمهوری آمریکا به راه انداخته است. بعد از دستوری که دونالد ترامپ روز جمعه صادر کرده و ورود اتباع هفت کشور به آمریکا ممنوع شده، فراگیر بودن این طرح رفت و آمد سایر کشورها را نیز به این هفت کشور دچار مشکل کرده و همین باعث شده تا مسابقات ورزشی هم دچار بحرانی تازه شوند.

یکی از مسابقات مهمی که قرار است به میزبانی ایران طی یک ماه آینده برگزار شود، جام جهانی کشتی است. میزبانی هر دو رشته کشتی آزاد و فرنگی به ایران سپرده شده و این مسابقات با حضور هشت کشور برتر مسابقات جهانی هر ساله برگزار می‌شود که حالا قرار شده مسابقات کشتی آزاد در سال 2017 هم با حضور کشورهای روسیه، گرجستان، آمریکا، آذربایجان، مغولستان، هند و ترکیه به میزبانی کرمانشاه برگزار شود. این در حالی است که با دستور اخیر ترامپ مشکلات و ابهام‌های زیادی در راه برگزاری این مسابقات به وجود آمده. اولین ابهام حضور تیم آمریکا در ایران است. بعد از بیانیه وزارت امور خارجه ایران مبنی بر اینکه اقدام متقابل از سوی ایران هم انجام خواهد شد، حالا این ابهام به وجود می‌آید که آیا تیم کشتی آمریکا به ایران خواهد آمد یا نه؟
رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی ایران اعلام کرده که اقدامات لازم از قبل برای حضور همه کشورها در ایران انجام شده: «کارهای لازم را برای میزبانی از تمام تیم‌ها انجام داده‌ایم و مراحل اداری برای صدور روادید کشتی‌گیران آمریکایی نیز انجام شده است. مراجع قانونی درباره حضور آمریکایی‌ها در ایران تصمیم‌گیرنده هستند و ما هم از سیاست‌های نظام و دولت تبعیت می‌کنیم.»
این کارها اما مربوط به زمانی بود که هنوز ترامپ دستوری درباره اتباع ایرانی و شش کشور دیگر صادر نکرده بود و حالا با دستور ترامپ و بیانیه وزارت امور خارجه ایران کمی شرایط متفاوت می‌شود.

البته در اینجا هم چند ابهام جدی وجود دارد. آیا دستور العمل ترامپ فقط شامل حال اتباع عادی می‌شود یا ورزشکاران را هم که برای حضور در مسابقات بین‌المللی راهی آمریکا می‌شوند، دچار مشکل خواهد کرد؟ به نظر می‌رسد که سفارتخانه‌های آمریکا هم در برخورد با این موارد تکلیف خود را نمی‌دانند. برای نمونه می‌توان به ایمیل سفارتخانه آمریکا در مجارستان به فدراسیون تیر و کمان اشاره کرد. تیم ملی تیر و کمان قرار است در مسابقات جام جهانی که در آمریکا برگزار شود، شرکت کند اما تا لحظه آماده شدن این گزارش، روادید سفر به این کشور برای این تیم صادر نشده بود.

زمان زیادی از درخواست این تیم برای دریافت روادید می‌گذرد اما هنوز روادید صادر نشده و تحلیل اولیه در این‌باره، این است که حتما این تیم ورزشی هم شامل تصمیم ترامپ شده اما محمد علی شجاعی رییس فدراسیون تیر و کمان اعلام کرده، آمریکایی‌ها بابت تاخیر پیش آمده در صدور روادید عذرخواهی کرده اند. به همین دلیل می‌توان گفت اگر تحلیل اولیه درست بود، سفارت آمریکا در مجارستان نباید در ایمیلی که به فدراسیون تیر و کمان ارسال کرده از واژه عذر خواهی استفاده می‌کرد. بنابراین یک ابهام جدی درباره اینکه تیم‌های ورزشی شامل این موضوع باشند، وجود دارد.
ابهام مهم و جدی دیگر را شواهد و شایعات موجود درباره تصمیم جنجالی دولت مردان آمریکا به وجود آورد. در گذشته که در این‌باره بحث‌های زیادی به وجود آمده بود، عنوان می‌شد تصمیم ترامپ نه تنها ورود و خروج اتباع هفت کشور به آمریکا را دربر می‌گیرد، بلکه اتباع سایر کشورها را هم در صورت سفر به ایران تحت تاثیر قرار خواهد داد.
در همین راستا هم خبری منتشر شد که یک خانواده گرجستانی بعد از سفر به ایران در ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند. این اقدام نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است که شاید ورزشکاران شش کشور روسیه، گرجستان، آذربایجان، مغولستان، هند و ترکیه هم نگران سفر خود به ایران و بعد از آن سفر به آمریکا باشند و این شاید حتی میزبانی‌های مسابقات ورزشی ایران را هم تحت تاثیر قرار بدهد.
رسول خادم رییس فدراسیون کشتی نیز در واکنش به این ماجرا فقط به این جمله اشاره می‌کند که فعلا تصمیم اخیر در حضور یافتن یا حضور نیافتن شش کشور دیگر تاثیر نداشته، اما به نظر می‌رسد که باید منتظر روزهای آینده ماند و دید که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

 

گزارش نیویورک تایمز از تاثیر قانون ترامپ بر ورزش دنیا
استیو فراستر: می‌ترسیم دولت ایران به ما ویزا ندهد

قانون جدید ترامپ در حالی دغدغه‌هایی را درباره رقابت‌های پیش روی ملی‌پوشان ایران به وجود آورده که این موضوع فقط یک نگرانی ملی نیست و در سطح بین‌المللی هم در این مورد بحث می‌شود. در راستای این نگرانی بین‌المللی، نیویورک‌تایمز گزارشی در این رابطه منتشر کرده که حاوی نکته‌های قابل تاملی است.
در این گزارش آمده است: «قانون جدید ترامپ می‌تواند تاثیر زیادی بر ورزش بین‌المللی داشته باشد و مهم‌ترین تاثیری که می‌توان به آن اشاره کرد خدشه‌دار شدن رابطه خوب ایران و آمریکا در مسابقه‌های کشتی است. روز شنبه بعد از تصویب قانون جدید مسوولان ورزش در تکاپو بودند تا دریابند آیا ورزشکاران نیز مشمول ممنوعیت ورود به آمریکا می‌شوند یا خیر چراکه این مساله در 90 روز آینده مشکل‌ساز خواهد بود. به نظر می‌رسد تاثیر مستقیم این قانون ابتدا در ورزش کشتی مشاهده خواهد شد. در حالی که ایران در ورزش کشتی با آمریکا در ارتباط است. استیو فراستر، یکی از مسوولان کشتی آمریکا در این باره اعلام کرد که رییس فدراسیون کشتی ایران با مسوولان دولت ایران دیدار می‌کند تا مشکلی برای آمریکایی‌ها به وجود نیاید. استیو فراستر در این‌باره گفت: ما نگرانی‌هایی داریم و می‌ترسیم که دولت ایران به ما ویزا ندهد. اگر اینطور شود هیچ آمریکایی نمی‌تواند در مسابقه‌ها شرکت کند.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر