فوتبال ایران / شناسه خبر: 73273 / تاریخ انتشار : 1395/11/5 13:30
|

رسوایی حقوقی در استقلال: محرومیت از پنجره نقل‌ و انتقالات زمستانی (بررسی حکم و اظهارنظرها)

حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا به دلیل ارسال دیرهنگام فهرست بازیکنان را که از یاد نبرده‌اید. حالا یک رسوایی مدیریتی و حقوقی دیگر در استقلال اتفاق افتاده.

ایران ورزشی آنلاین / باشگاه استقلال از سوی فیفا به دلیل بدهی به بازیکنان خارجی از پنجره‌ی نقل و انتقالات زمستانی محروم شد.

این تصمیم از سوی کمیته حل اختلاف فیفا به دلیل دیرکرد در پرداخت بدهی عادل شیحی، بازیکن آلمانی این تیم در فصل گذشته اتخاذ شد و مدیران استقلال زمانی که تصمیم داشتند کارت آی تی سی سرور چپاروف را دریافت کنند، از این موضوع مطلع شدند که در این پنجره نقل و انتقالات اجازه اضافه کردن هیچ بازیکنی را به لیست خود ندارند.

باشگاه استقلال به دلیل مشکلات مالی چند روز بعد از مهلت مقرر بدهی این بازیکن را پرداخت کرد که این تاخیر در پرداخت باعث شد تا آبی‌های تهرانی از سوی فیفا با این جریمه سنگین رو به رو شوند.

حالا علیرضا منصوریان در آستانه بازی های حساس لیگ برتر و جام باشگاه های آسیا اجازه استفاده از خرید های جدید خود را ندارد. این کم‌کاری مدیران استقلال بعد از ماجرای فهرست آسیایی و محرومیت از لیگ قهرمانان، یکی از بزرگترین رسوایی های مدیریتی استقلال است که در دوران مدیریت رضا افتخاری ثبت شد.

 این حکم از سوی کمیته حل اختلاف فیفا قطعی است و آبی‌های تهران نمی توانند از بازیکنان جدید خود مانند آندرانیک تیموریان، سرور چپاروف و روزبه چشمی در لیگ برتر و جام باشگاه‌های آسیا استفاده کنند.

راه حل‌های احتمالی

در صورت شکایت استقلال از حکم کمیته انضباطی فیفا و ارجاع آن به کمیته استیناف فیفا و در صورتی که استقلال بتواند ادعای خود را درباره تاخیر در پرداخت جریمه بازیکن خارجی فصل پیش‌اش اثبات کند به طور کلی از محرومیت تبرئه خواهد شد اما در صورت عدم اثبات حقوقی، محرومیت استقلال از نقل و انتقالات به تابستان کشیده خواهد شد!

نکته مهم این است که اگر استقلالی‌ها بتوانند کمیته استیناف فیفا را مجاب به دخالت در این پرونده کنند می‌توانند بعد از فصل نقل و انتقالات با دو بازیکن آزاد قرارداد ببندند. طبق قانون، هر باشگاه می‌تواند خارج از فصل نقل و انتقالات با 3 بازیکن آزاد قرارداد امضا کند که استقلال یک سهمیه خود را با استخدام لئوناردو پادووانی پر کرده و می‌تواند با دو بازیکن دیگر قرارداد ببندد. 

به گفته یک فعال بازار نقل و انتقالات فوتبال ایران، طبق قوانین بین‌المللی بازیکنی آزاد است که قرارداد خود را پیش از پایان فصل نقل و انتقالات کشور مقصد با تیم مبدا فسخ کرده باشد و با این شرایط آندرانیک تیموریان، سرور جباروف و روزبه چشمی بازیکنان آزاد هستند و در صورتی که سجاد شهباززاده هم تا پایان فصل نقل و انتقالات ایران قرارداد خود را با آلانیا اسپور فسخ کند بازیکن آزاد محسوب می‌شود. البته استقلال تنها با دو بازیکن از این جمع می‌تواند قرارداد ببندد مگر اینکه مدیران حقوقی باشگاه بتوانند راهی برای فرار از ممنوعیت فعالیت خود در فصل نقل و انتقالات پیدا کنند.

در حال حاضر گره این بحران به دست یک تیم حقوقی باز خواهد شد. البته به شرطی که فیفا اعتراض استقلال روی حکم را بپذیرد. جالب اینکه هنوز از سوی فیفا نامه‌ای برای ابلاغ حکم محرومیت به باشگاه استقلال واصل نشده و تنها در سیستم تی‌ام‌اس استقلال حق فعالیت و ثبت نقل و انتقالات جدید را ندارد.

استقلال مسئولیت نمی‌پذیرد!

عجیب اینکه پس از رسانه ای شدن حکم محرومیت استقلال از حضور در بازار نقل و انتقالات زمستانی، مسئولین استقلال کمتر حاضر به پاسخگویی درباره این موضوع شده اند که البته این موضوع با توجه به پر اهمیت بودن این موضوع، اتفاقی طبیعی است.

در این میان اما محسن بزرگی معاون حقوقی باشگاه استقلال واکنشی عجیب نسبت به این موضوع داشته است. بزرگی در گفت و گویی در این باره گفته است: «در خصوص محرومیت این باشگاه از نقل‌وانتقالات بین‌المللی چیزی به این باشگاه اعلام نشده است.»

ادعایی که به نظر می‌رسد با توجه به صحبتهای مانوسی‌فر مشاور بین الملل باشگاه فرار از پاسخگویی به افکار عمومی و هواداران این باشگاه است. مانوسی فر اما این موضوع را تایید کرده و می‌گوید که این اتفاق به دلیل پرداخت نشدن به موقع مطالبات شیحی رخ داده و کمیته حل اختلاف فیفا با اهرم ممنوعیت از حضور در فصل نقل و انتقالات این جریمه را برای استقلال صادر کرده است.

در حکم کمیته حل اختلاف فیفا که تاریخ صدور آن به حدود 45 روز پیش باز می‌گردد، جریمه عدم پرداخت معوقات شیحی که محرومیت از فعالیت در بازار نقل و است ذکر شده اما مدیران استقلال که با تاخیر در پرداخت معوقات مسبب این اتفاق بودند فعلا ترجیح دادند تا سیاست فرار از مسئولیت را انتخاب کنند.

واعظ آشتیانی: وزیر ورزش علیه هیأت مدیره اعلام جرم کند

امیر رضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال درباره خبر محرومیت باشگاه استقلال از نقل و انتقالات گفت: مثل هر دم از این باغ بری می رسد، حکایت استقلال است. یک روز لیست آسیایی را با تاخیر فرستادند، یک روز 70 میلیارد بدهی برای استقلال گذاشتند و یک روز هم با تاخیر در پرداخت این حکم را به ارمغان می آورند. نمی دانم تا کی باشگاه باید تاوان مدیریت ضعیف را بدهد. نمی دانم که مدیریت آماتور تا کی باید تجربه بشود. مدعی هستند فوتبال حرفه ای است اما معنی حرفه ای بودن مشخص نیست. حرفه ای گری فقط در شعار هست اما حرفه‌ای گری باید در عمل و کردار باشد. تکلیف این سه بازیکنی که با استقلال قرارداد بستند چه خواهد شد؟

مدیرعامل پیشین استقلال در ادامه گفت: از بیت المال باید برای این قصور هزینه کرد یا افراد متخلف هزینه این اتفاق را خواهند داد؟ باشگاه های ما بر اساس مقررات فیفا باید طبق قانون تجارت اداره شوند. در قانون تجارت قید شده اگر هیات مدیره تصمیماتی بگیرد که باعث ضرر و زیان شود، رئیس مجمع می تواند علیه آنها اعلام جرم بکند. آیا کسی مواخذه شده است؟ آیا صدا و سیما می تواند محفلی باشد که یک مدیر خودش را مبرا کند؟ تا زمانی که برخورد قانونی با مدیران ضعیف نشود، اتفاقات بیشتری رخ خواهد داد و کسی نیز به این موضوع توجه نمی کند. اصولا انتخاب مدیران ضعیف در اولویت مدیران ارشد است زیرا روی این افراد می توانند تسلط داشته باشند.

واعظ آشتیانی با بیان این نکته که ابعاد این موضوع باید برای هواداران مشخص شود، ادامه داد: مسئولین مجموعه باشگاه استقلال از هیات مدیره و بخش حقوقی باید گزارش بدهند. باید به افکار عمومی بگویند چه اقداماتی را انجام ندادند. چرا همه استعفا دادن را فراموش کردند و فکر می کنند بهترین هستند؟ مسئولین مافوق نیز موضوع برکناری را فراموش کردند.

واعظ در پایان در پاسخ به این سوال که آیا وزیر ورزش باید در این پرونده ورود کند، پاسخ داد: رئیس مجمع باشگاه استقلال (وزیر ورزش و جوانان) می‌تواند طبق قانون تجارت زمانی که این افراد تصمیماتی را می گیرند که به باشگاه ضرر بزند، نسبت به تخلف آنها اعلام جرم کند. اگر این تصمیمات منجر به خسارت شده است، باید این اتفاق رخ دهد زیرا منافع بیت المال و باشگاه ضرر دیده است. این از حقوق مجمع است و باید این افراد را مواخذه کنند.

نصیرزاده: اگر استقلال بتواند رضایت شاکی را بگیرد...

هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی فوتبال در رابطه با مشکل به وجود آمده برای استقلالی‌ها گفت: «محرومیت از حضور در بازار نقل و انتقالات از تنبهیات مندرج در قوانین فیفاست، پس از پیش آمدن مشکلات اینچنینی شورای حل اختلاف فیفا، رای خود را صادر می‌کند و برای اجرای آن به تیم‌های مورد شکایت زمان می‌دهد، در صورت اطاعت نکردن از رای صادره، پرونده به کمیته انضباطی فیفا خواهد رفت و آنها هم به تیمی که به تعهدات خود رعایت نکرده یک تا دو ماه فرصت می دهند.»

نصیرزاده ادامه داد: «پس از آنکه در مدت زمان مقرر باز هم آن تیم به تعهدات خود عمل نکند، طرف برنده به کمیته انضباطی فیفا نامه می‌دهد و فیفا نیز برای اجرای رای از اهرم های خود استفاده می‌کند، اصولا در مواقع اینچنینی نیز سقوط به دسته پایین‌تر، کسر امتیاز و عدم حضور در پنجره نقل و انتقالاتی، اهرم‌های فیفا برای مجبور کردن تیم‌ها به پرداخت بدهی‌هایشان است.»

کارشناس حقوقی فوتبال ایران در این‌باره ادامه می‌دهد: «استقلالی‌ها در صورت اینکه بتوانند رضایت شاکی خود را جلب و کنند و این به فیفا اعلام شود، فیفا نیز رای خود را برای عدم حضور استقلال در بازار نقل و انتقالات می‌شکند.»

نصیرزاده گفت: «به این دلیل که نقل و انتقالات توسط فیفا به صورت رایانه‌ای انجام می‌شود، پنجره نقل و انتقالات در مدت زمان معینی بسته می‌شود و به همین دلیل استقلال باید در مدت زمان تعیین شده توسط پنجره نقل و انتقالات، رضایت شاکی خود را بگیرد.»

 

---

 

---

 

 

 

 

کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر