یادداشت / شناسه خبر: 73259 / تاریخ انتشار : 1395/11/4 21:34
|

یادداشت هشداردهنده اردشیر لارودی / برای داوری کاری باید کرد

آیا کسی از کسان منصب‌دار داوری عین خیالش هست؟ 28 بار تصمیم غلط راندن، 28 بار حکم اشتباه دادن، 28 بار قانون را شکستن و یا خم کردن.

ایران ورزشی آنلاین / اردشیر لارودی - روزنامه‌نگار و منقد فوتبال / 1 - برای داوری در مسابقه‌های لیگ برتر، کاری باید کرد. برای اشتباهات داوری هم در لیگ برتر و هم در لیگ یک، چاره‌ای باید اندیشید. کار به جایی رسیده است که خطاهای داوری، به دو دسته تقسیم شده‌اند:
الف- خطاهای بزرگ و غیر قابل چشم‌پوشی.
ب- خطاهای معمولی و به قولی روزمره که شوک‌آور نیستند و قابل قبول‌ترند. از آن دست اشتباهات همیشگی محسوب می‌شوند که روزگاری، شیرینی و شکر بازی‌ها به حساب می‌آمدند و لازم‌التجویز و از جمله بایدهای داوری و مسابقه‌ها بودند.
2 - این اواخر، آش داوری خیلی شور شده، آن‌قدر شور که خان هم فهمید، آن‌قدر تأثیرگذار و آن‌قدر «تابلو» که هم خان اعظم داوری نتوانست ندیده‌اش بگیرد و هم همه خوانین داوری، خود را زیر سؤال دیدند. به این شد که شعله‌های نقد داوری کمی بالا گرفت و مدافعان داوران پراشکال هم صدایشان درآمد و مدعی اشتباهات داوری شدند، البته باز هم به تملیح، البته باز هم برای خارج کردن داوری از بوته انتقادات لازم و سازنده. نقادان رسمی و مجوزدار به جای پرداختن به داوری که یک سلسله رفتار قانونمدار سیستماتیک و گروهی و تیمی است، چسبیدند به خطاهای فردی داوران، به عکس‌العمل‌های شخصی و تقلیل سطح اشکالات، تنبیه یک فرد و دو فرد به جای تصحیح یک جریان اشتباه‌زا و یک روند غلط‌آفرین. به جای آموزش، که امری ایجابی و هنرمندانه است، در دستور کار قرار دادند برخوردهای حتی قهری را که جریانی به شمار می‌رود سلبی. به جای ساختن و پرداختن، تخریب و خراب کردن خلاصه، به وارونه‌کاری.
3- از داوری می‌گفتیم و از تأثیرات مخرب اغلاط «شبه‌ سازمان‌یافته» در رکن چهارم پیشرفت فوتبال. از اراده لازم برای مقابله با این اشکالات، از خطاهای عمدی که خیلی خیلی بدند و از اشتباهات سهوی که این هم زحمات یک گروه را به باد می‌دهد. نوید مظفری، داور سابق و کارشناس امروزی، در بررسی داوری‌های نیم‌فصل اول لیگ شانزدهم از 38 یا 28 تصمیم غلط تأثیرگذار -گل آفساید، خطای پنالتی در نفی یا اثبات- می‌گوید. آیا کسی از کسان منصب‌دار داوری عین خیالش هست؟ 28 بار تصمیم غلط راندن، 28 بار حکم اشتباه دادن، 28 بار قانون را شکستن و یا خم کردن.
4- برای داوری -و نه فقط برای داوران- کاری باید کرد. آش به شدت شور است.
 

---

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/73259
captcha
نظرات شما | 1 نظر
فرا
1395/11/5 - 10:32
داوري پراشتباه و مغرضانه و آبروريزي داوري. سقوط اخلاقي كه دودش چشم پرسپوليس رفته. تاسف بر اين فدراسيون فوتبال.
rateup 0
 ratedown 0
تازه ها
بیشتر