یادداشت / شناسه خبر: 73242 / تاریخ انتشار : 1395/11/4 17:19
|

این جامعه ستودنی و قهرمان‌ساز

جامعه ورزش ما در این هنگام نشان داد که هوشیار و با وقایع همسو است و غم ملت ایران و به واقع غم خود را می‌خورد. دست‌های دوستی به سمت یکدیگر گرفته شد و نگاه‌ها به یک طرف معطوف گشت، به نقطه‌ای از تهران.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / مشارکت وسیع جامعه ورزش در رویدادهای پس از واقعه ساختمان پلاسکو شاید جای تعجبی نداشته باشد زیرا هر چه باشد از عرصه ورزش سخن می‌گوییم که کمال مطلوب آن پهلوانی است.
آیین جوانمردی ایجاب می‌کرد که اهالی ورزش ما حتی در قالب فرستادن پیام‌های ساده یادآور شوند که دل‌شان بابت این نگون بختی عمده به درد آمده و قلب‌هایشان برای آتش‌نشانان شجاع و سایر گروه‌های امداد می‌تپد و حاضرند شخصا پای در عرصه بگذارند تا این منجی‌های صدیق زندگی‌های حادثه زده، از زیر آوار بیرون آیند و از نو و به آزادی نفس بکشند و با آن نفس، به جامعه دلسوز و گرانقدر ایران اسلامی، جانی تازه ببخشند.
آنچه آتش‌نشانان از جان گذشته ایرانی در سخت‌ترین شرایط ممکن کردند، به رسم و آیین پهلوانان نه فقط یک قهرمان‌سازی برای جامعه کشورمان بلکه دادن درس فتوت به تمامی جهانیان و تاکید بر این بود که اگر جان‌های در خطر رها و آزاد نشود، جان من نیز ارزش ندارد و به همین سبب است که در سه، چهار روز اخیر دنیا در تسخیر پیام‌های همراهی و همدردی مردم از اقصی نقاط جهان با قهرمانان اصیل و حقیقی واقعه پلاسکو بوده است و آنها هم مثل ما در دیدار با یکدیگر اولین سوالی که مطرح می‌کنند یا در شبکه‌های خبری می‌جویند سرنوشت آتش‌نشانان قهرمان ایرانی و حاصل تلاش گروه‌های زحمتکش امداد برای یافتن ولو ذره‌ای جان زیر خروارها خاک و آهن محوکننده جان‌ها است.
جامعه ورزش ما در این هنگام نشان داد زنده و هوشیار و با وقایع همسو است و غم ملت ایران و به واقع غم خود را می‌خورد. دست‌های دوستی به سمت یکدیگر گرفته شد و نگاه‌ها به یک طرف معطوف گشت، به نقطه‌ای از تهران که ساختمان قدیمی پلاسکو هر چند بر اثر بی‌احتیاطی‌ها سوخت و فرو ریخت و جان آتش‌نشانان غیور ما را با جدی‌ترین خطرات همسو ساخت اما به همه آحاد جامعه و منجمله ورزشکاران خاطرنشان کرد که در مهلکه‌ها دست به یکدیگر بدهند و مهم‌تر از آن در روزهای آرامش چنان همسو باشند که خطرات موجود در صحنه‌های زندگی را به حداقل برسانند و به گونه‌ای عمل کنند که در آینده «پلاسکو»ی دیگری نداشته باشند.
صحنه‌های زیبای مشارکت و همدردی برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی‌روش مشهورترین مربیان خارجی شاغل در فوتبال ایران در پیامدهای واقعه پلاسکو هم نشان داد جامعه مهرپرور ایران و قهرمان‌ساز کشورمان چنان تاثیرگذار است که حتی نمادهای ارشد ورزش خارج با فرهنگ‌هایی به کلی متفاوت را به تبعیت از خویش وامی‌دارد و ابزار قوی آن برای رسیدن به این مهم قشرهایی چون آتش‌نشانان شریف و گروه‌های امداد تلاشگر است، مردانی که از جان خود گذشتند تا سایرین جان داشته باشند و کسانی که به الفاظ احترام برانگیز «قهرمانی» و «پهلوانی» جان و مفهوم تازه‌ای بخشیدند.
آنها قهرمانان برحق جدید (و البته قدیم) جامعه قهرمان‌ساز و ورزشدوست ایران اسلامی هستند.

captcha
تازه ها
بیشتر