ورزش ایران / شناسه خبر: 73240 / تاریخ انتشار : 1395/11/4 16:56
|

اکبر فلاح: جام تختی بی کیفیت بود / دوری من به نفع کشتی است

من را در کدام سالن دیدید که حالا توقع داشتید در مشهد ببینید؟ علاقه‌ای ندارم که دیگر در سالن کشتی حاضر شوم.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / برگزاری مسابقات کشتی بین‌المللی جام تختی در مشهد منتقدان زیادی داشته. برگزاری تیم به تیم این رقابت‌ها باعث واکنش بسیاری از قهرمانان این رشته شده که یکی از این قهرمانان اکبر فلاح است. کسی که عنوان برترین مربی سال را هم از فدراسیون به دست آورد اما حاضر نشد برای دریافت جایزه و لوح تقدیرش دعوت فدراسیون را بپذیرد و راهی مشهد شود. اکبر فلاح دارنده مدال طلای جهان، سال‌هاست در کشتی فعالیت می‌کند و قهرمانان زیادی را هم به تیم ملی معرفی کرده است اما هنوز اصرار دارد که در باشگاه فعالیت کند و کاری به تیم ملی نداشته باشد.

آقای فلاح چرا شما در مسابقات جام تختی در مشهد حاضر نشدید؟
 من را در کدام سالن دیدید که حالا توقع داشتید در مشهد ببینید؟ علاقه‌ای ندارم که دیگر در سالن کشتی حاضر شوم.
به هر حال فدراسیون قصد تقدیر از شما را داشت.
 من الان هم از هیات دور هستم و هم از فدراسیون.
چرا شما باید از فدراسیونی که رییسش رسول خادم است دور باشید؟ به هر حال شما سال‌ها با هم کار کردید و خوب همدیگر را می‌شناسید.
 ما سال‌ها در اردوهای تیم ملی با هم بودیم و در این مدت هم هرگز جز احترام و خوبی از همدیگر چیزی ندیدیم.الان هم چون همدیگر را خوب می‌شناسیم از فدراسیون دور هستم. دور بودن من به نفع کشتی است.
شما با آقای یزدانی خرم هم اختلاف نظر داشتید، بعد مرحوم خطیب و حالا هم که رسول خادم!
 حتما ایراد از من است. خونم به هیچکس نمی‌خورد.
اما به این شکل سن و سال شما می‌گذرد و شاید کشتی از دور بودن شما به این شکل خیلی ضرر کند!
 بله سن و سالم می‌گذرد و شاید دوره من تمام شود به این شکل اما فکر نمی‌کنم کشتی از نبودن من ضرر کند. من الان در باشگاهم کار می‌کنم. در منطقه و محله خودم تمرین می‌دهم و آنجا شاید تا چند سال هم به من احتیاج داشته باشند.
درباره انتخاب بهترین مربیان چه نظری دارید؟ نام شما هم در بین بهترین‌ها وجود داشت.
 به همه عزیزانی که انتخاب شدند تبریک می‌گویم. به دیگر عزیزانی که در حال کار کردن هستند و دیده نمی‌شوند هم خسته نباشید می‌گویم. طبیعی بود که وقتی دو کشتی‌گیر از باشگاه ما در مسابقات جهانی جوانان به میدان رفتند این اتفاق برای من بیفتد اما واقعیت این است که این موارد خیلی برایم تاثیر گذار نیست. اسمم در بین بهترین‌ها نباشد هم ناامید نمی‌شوم.
به نظر شما انتخاب و معرفی مربیان می‌تواند تاثیر گذار باشد؟
 به نظرم کار خوبی است. به هر حال اینکه انتخاب مربیان ملاک و معیار داشته باشد، بسیار خوب است. البته اعتقاد دارم و این حرف را هم بارها زده‌ام که باید دایره حضور مربیان تیم ملی را وسیع کرد نه اینکه فقط چند نفر به مسافرت بروند. یکسری مدام در سفر به آمریکا و کشورهای مختلف هستند اما مربیان سازنده زمانی دیده می‌شوند که یک تیم بخواهد با اتوبوس به آذربایجان برود و آن موقع می‌خواهند که یک مربی سازنده هم در کنار تیم باشد.
به نظر شما این پرداخت حق سفره می‌تواند بخشی از این ندیدن‌ها را جبران کند؟
 نه، فکر نمی‌کنم البته این حق سفره هم برای دو نفر است. البته به خاطر خودم نمی‌گویم چون نه نیازی دارم و نه علاقه‌ای به دریافتش دارم.
شما به سالن مسابقات نیامدید اما از تلویزیون حتما رقابت‌های جام تختی را تماشا کردید؟
 بله از تلویزیون دیدم اما واقعا مسابقات تیم به تیم را دوست ندارم. رقابت‌های تیم به تیم فقط برای لیگ است که رقابت‌ها به صورت رفت و برگشت باشد و به صورت تیم به تیم برگزار شود. به اعتقادم برگزاری همه مسابقات کشتی به صورت تیم به تیم به هیچ عنوان به نفع کشتی نیست. به اعتقاد من باید مسابقات جام جهانی را هم به طور دوره‌ای برگزار کرد. مسابقات تیم به تیم رده نوجوانان و قهرمانی کشورها را از بین برده است. نه مشخص است که در مسابقات چه کسی اول می‌شود و نه مشخص است چه کسی آخر می‌شود.
بنابراین از جام تختی راضی نبودید؟
 بسیار ضعیف و خیلی بی کیفیت بود. الکی مسابقات را بزرگ نکنند، حتی یک نامدار هم در این مسابقات نبود. متاسفانه گزارشگر تلویزیون چنان کشتی قهرمان ما را بزرگ جلوه می‌داد که انگار با قهرمان المپیک کشتی می‌گیرد. در حالی‌که وظیفه داشت بگوید که حریف او یک کشتی‌گیر ضعیف و کشتی نا بلد است که قهرمان ما آنچنان او را زیر و رو می‌کند. البته اگر مسابقات تیم به تیم نبود آن وقت شرایط شاید کمی فرق می‌کرد.
فدراسیون کشتی طرح برگزاری مسابقات به صورت تیم به تیم را به اتحادیه جهانی ارائه کرده است، در این باره از شما و یا سایر قهرمانان و مربیان کشتی نظر خواهی نکردند؟
 اینها نظر خواهی و مشورت می‌کنند اما با کسانی که خلاف نظر آنها حرفی نزند. نمی‌آیند که با ما درباره این موارد حرف بزنند. الان همین امتیازات داوری را ببینید. چیزی که باید به اتحادیه جهانی ارائه شود همین است. خاک کردن با بردن کشتی‌گیر روی پل هر کدام دو امتیاز دارد. در حالی‌که زدن کشتی‌گیر به روی پل هم زیباتر است و هم سخت‌تر. باید اینها را به اتحادیه جهانی پیشنهاد داد تا تغییر کرده و به کشتی کمک کند. الان با این طرح تیم به تیم مسابقات کشتی، کشوری مثل کره شمالی که دو کشتی‌گیر ستاره دارد که هم می‌توانند قهرمان جهان و هم قهرمان المپیک شوند با این طرح کجای کشتی قرار می‌گیرند؟
راستی شما یک بار مدعی شدید که پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی جوانان را رد کردید اما بعد مجید ترکان مصاحبه کرد که فلاح باید بگوید چه کسی به او پیشنهاد داده است. چه کسی به شما پیشنهاد داده بود سرمربی جوانان شوید؟
 ابراهیم جوادی به باشگاه من آمد و حضوری با هم صحبت کردیم و از بنده خواست که سرمربی جوانان شوم که بنده هم عرض کردم نه تنها سرمربی جوانان حتی سرمربی بزرگسالان هم نمی‌شوم چون نمی‌خواهم کار کنم.
این ماجرا مربوط به چه زمانی است؟
 حدود یک ماه پیش یا شاید اندکی بیشتر یا کمتر. البته وقتی رسول خادم به کشتی برگشت هم به من پیشنهاد داد که سرمربی جوانان شوم اما آن موقع هم قبول نکردم. حدود شش سال پیش.
درباره محمد طلایی چه نظری دارید؟
 قبلا درباره محمد طلایی حرف زدم.به اعتقاد من او بچه خوب کشتی است که باید از او حمایت شود.
تا چه زمانی باید به او زمان داد؟
 به نظرم سرمربی تیم ملی باید چهار تا هشت سال وقت داشته باشد. مثل رییس جمهوری. 4 سال حداقل و 8 سال حداکثر زمان برای کار کردن داشته باشد. الان طلایی تا 2020 حقش است که سرمربی تیم ملی باشد و بعد از این هم اگر خوب بود بماند تا 2024 ولی هشت سال کافی است. برخی از این مدیران که نزدیک 30 الی 40 سال است دارند کار می‌کنند نتیجه هم نمی‌گیرند اما باز هم هستند. این خوب نیست و نمی‌توانند جواب بدهند.

captcha
تازه ها
بیشتر