یادداشت / شناسه خبر: 73228 / تاریخ انتشار : 1395/11/3 23:42
|

بعد از موضع‌گیری هیأت رییسه فدراسیون / اندر رعایت احوالات عالیجناب کی‌روش

فرشاد کاس‌نژاد / باید می‌دیدیم که اگر کی‌روش رییس یا هیات رییسه فدراسیون فوتبال را با همان القابی خطاب می‌کرد که به برانکو نسبت می‌داد، باز هم رعایت حال و احوالش توصیه می‌شد؟

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس نژاد / کی‌روش نه از موضع‌گیری‌های تند و بی‌پروایش مقابل برانکو ایوانکوویچ کوتاه آمده و نه در جمله آخر انتقادهای منطقی و در لفافه‌اش از فدراسیون فوتبال نقطه پایان گذاشته است. یادداشت - استاتوس‌های اخیر در فیسبوک و مصاحبه‌های کی‌روش هرگز توسط فدراسیون فوتبال مدیریت نشد و او تا آنجا پیش رفت که نوشت: «برانکو و متحدانش خائن‌اند.»

فدراسیون اما در میانه جدل کی‌روش با برانکو ایوانکوویچ بهره‌هایی هم برد. پس از اردوی نافرجام امارات (بدون برگزاری بازی تدارکاتی البته منهای آن بازی دور از شان تیم ملی با بازیکنان آفریقایی حاضر در دبی) که فدراسیون فوتبال از رییس تا هیات رییسه می‌توانستند به شدت مورد انتقاد کی‌روش قرار بگیرند، برانکو سیبل شد و کی‌روش انتقاداتی که باید رو به فدراسیون مطرح می‌کرد، خطاب به برانکو نوشت. اگرچه برانکو منتقد اردوی امارات بود و مصاحبه او باعث شد که کی‌روش با تصمیمی لجبازانه 7 بازیکن پرسپولیس را به تهران برگرداند اما مساله اردوی امارات مصاحبه برانکو نبود و بی‌برنامه و بی‌حاصل بودن آن اردو میان این جدل‌های رسانه‌ای گم شد.
کی‌روش وقتی اجرای برنامه‌های تیم ملی ایران براساس تقویم فیفا را منطقی نمی‌داند و فرصت‌های بیشتری برای کار با تیمش می‌خواهد، حرف بیراهی نمی‌زند و فدراسیون مسوول است که برنا‌مه‌ای دقیق را برای تیم ملی و با کمترین آسیب‌ها برای باشگاه‌ها تدوین کند اما کی‌روش وقتی بحثی جدی را به آنجا می‌کشد که برانکو ایوانکوویچ را خائن خطاب می‌کند، غیرحرفه‌ای ترین رفتار را از خود بروز می‌دهد.
فدراسیون فوتبال نه در طراحی و تدوین برنامه دقیق برای تیم ملی (فارغ از تقویم فیفا) موفق است و نه در کنترل مربی‌اش می‌تواند مدیریت خود را نشان دهد. شما در چنین شرایطی چه انتظاری دارید؟ بله، همین که اتفاق افتاده، اینکه سنگ روی سنگ بند نشود.

مهدی تاج در چند هفته اخیر همیشه بی‌واکنش ماند و تماشاگر این جدل‌ها بود و همیشه کوشش کرد که خود را در آستانه کنترل مسائل جلوه دهد اما واقعیت چیز دیگری بود و کی‌روش هرگز به خواست فدراسیون تن نداد و آن روز نفس راحت کشید که کلمه خائن هم به یادداشت‌هایش راه پیدا کرد.
محمود اسلامیان، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال دیروز در گفت و گو با سایت کاپ بحث‌هایی را مطرح کرده که از دل آنها می‌توان دیدگاه و موضع فدراسیون را دریافت.
اسلامیان ماجرای جدل‌های کی‌روش را اینطور تحلیل کرده است: «آقای کارلوس کی‌روش مربی بزرگی است. همه ما می‌دانیم که ایشان سال‌ها دستیار الکس فرگوسن بوده است. ایشان تیم ملی فوتبال ایران را احیا کرده و 4، 5 سال است که در رنکینگ آسیا رتبه نخست را داریم. این در حالی به وجود آمده که از نظر هزینه‌ها کشور ما یک دهم و حتی یک بیستم کشورهای عربی و کشورهای شرق آسیا مثل کره جنوبی هزینه کرده است. از نظر مدیریتی آدم‌های بزرگ شرایط خاص خودشان را دارند. وقتی شما یک آدم بزرگ مثل کی‌روش را انتخاب می‌کنید باید شرایط او را در نظر بگیرید و رعایت حالش را بکنید. زمانی است که شما یک آدم ضعیف را در راس کار قرار می‌دهید که صبح تا شب می‌گوید چشم قربان اما بحث کی‌روش فرق می‌کند.»
فدراسیون فوتبال تن به بدرفتاری‌های کارلوس کی‌روش داده، تا آنجا که پس از خائن خطاب شدن یک مربی باشگاهی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال معتقد است که باید رعایت حال کی‌روش را کرد. اگرچه این‌ بار برانکو شروع کننده جدل با کی‌روش بود اما پس از یادداشت‌های تند کی‌روش که اتهاماتی در آن مطرح شده بود و از سوی برانکو قابل پیگیری قانونی بود، آن‌کس که سکوت کرد و تلاشش این بود که جو را متشنج نکند، باز هم برانکو بود و کی‌روش نه یک بار بلکه چندین بار به برانکو حمله کرد. کی‌روش اما باید بیش از آنکه منتقد یک مصاحبه از برانکو باشد، فدراسیونی را به نقد می‌کشید که در برگزاری اردو و بازی تدارکاتی ناکام بود. آن وقت باید می‌دیدیم که اگر کی‌روش رییس یا هیات رییسه فدراسیون فوتبال را با همان القابی خطاب می‌کرد که به برانکو نسبت می‌داد، باز هم رعایت حال و احوالش توصیه می‌شد؟
سوء‌مدیریت در برگزاری اردوهای موثر ملی و برگزاری بازی‌های تدارکاتی، یا ناتوانی در تغییر زمان و مکان بازی با سوریه در سرمبان (که البته معلوم نیست چقدر مقدور بوده) و مسائلی از این دست، کی‌روش را با مربیان باشگاهی رودر‌رو کرده و جدل کی‌روش با برانکو، در واقع جدلی است که باید بین «کی‌روش-فدراسیون فوتبال» و «باشگاه‌ها-سازمان لیگ-فدراسیون فوتبال» در بگیرد. فدراسیون اما چه خوش‌اقبال است که نقشش در این همه هیاهو این شده که مهدی تاج بگوید جلسه می‌گذاریم و حلش می‌کنیم و محمود اسلامیان هم از رعایت حال کی‌روش حرف بزند. فدراسیون مسوول تمام این هیاهو است اما گوشه‌ای ایستاده و تماشا می‌کند و در نقش منتقد این جدل‌ها در فوتبال خودی نشان می‌دهد.

 

 

captcha
نظرات شما | 2 نظر
هما
1395/11/5 - 10:38
خيلي خوب بود. مربي تيم ملي فوتبال اين مدل نديده بودم! كي ‌‌روش ثابت كرد اخلاق را باخته. فدراسيون کشک.
rateup 2
 ratedown 0
احمد
1395/11/4 - 11:25
واقعا این همه توهین از طرف کی‌روش به این همه تملق فدراسیون از نامبرده می‌ارزد. مگه چکار کرده که حق فحش و فضیحت را دارد؟ به مربیان وطنی، توهین به غیر وطنی، فحش و ... واقعا که ... البته تیم پیروزی را ملی پوش کرده پس به مربی آنها می‌تواند خائن بگوید.
rateup 1
 ratedown 0
تازه ها
بیشتر