ورزش ایران / شناسه خبر: 73200 / تاریخ انتشار : 1395/11/3 02:20
|

صالحی امیری در بازدید از ایران ورزشی: اخلاق ورزشی در جامعه ترویج شود

پرداختن رسانه‌ها به ورزش قهرمانی و انعکاس این موفقیت‌ها بسیار مهم است اما برای ما (دولت) مهم‌تر از آن پرداختن به ورزش اخلاقی است که رسانه‌ها باید به این سمت حرکت کنند.

ایران ورزشی آنلاین / روز گذشته روزنامه ایران ورزشی یک میهمان ویژه داشت. دکتر رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی میهمان موسسه ایران بود که در تحریریه ایران ورزشی حاضر شد و گفت‌وگویی را با خبرنگاران حوزه‌های مختلف انجام داد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به مسائل روز ورزش آگاه است، در این دیدار حرف‌ها و نکته‌های جالبی را مطرح کرد.

صالحی امیری در ابتدای ورود به تحریریه ایران ورزشی برخورد صمیمی با خبرنگاران داشت. او ابتدا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رزمی به پیشرفت این رشته‌های ورزشی اشاره کرد و گفت: «رشته‌های مختلف ورزش در ایران طی سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشتند. والیبال، بسکتبال و ورزش‌های رزمی رشد قابل توجهی کرده‌اند. اگر چه نمی‌توان از اهمیت و جایگاه فوتبال غافل شد.»
او در ادامه به گفت‌وگو با خبرنگار ما در حوزه کشتی پرداخت و از اهمیت کشتی و وزنه‌برداری در ایران گفت: «کشتی و وزنه‌برداری همیشه در المپیک به موفقیت‌های خوبی رسیده‌اند. این دو رشته‌های استراتژیک برای ورزش ایران هستند که همیشه مدال‌آور بوده‌اند.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهمیت حرکت رو به جلوی کشتی اشاره کرد و گفت: «رسول خادم را به خوبی می‌شناسم. او کشتی را دوباره احیا کرد که این اقدامی شایسته و قابل تقدیر است. من او را به خوبی می‌شناسم. یکی از بهترین مربیان کشتی بعد از انقلاب است، باید از او حمایت کرد تا حرکت رو به جلو کشتی استمرار یابد.»
صالحی امیری با تاکید بر اهمیت جایگاه کشتی گفت: «خادم توانست حامیان مالی خوبی جذب کند و کشتی از جا بلند شد. چند بار در مسابقات جام جهانی در آمریکا روی سکو رفتیم که این افتخار کمی نیست. البته قبول دارم کار کردن با او کمی سخت است. او مقتدر است و اهل معامله هم نیست و سرسختانه تلاش می‌کند.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید به دنبال ترویج ورزش اخلاقی باشیم، گفت: «باید در ورزش تلاش کنیم که اخلاق را ترویج بدهیم. پرداختن رسانه‌ها به ورزش قهرمانی و انعکاس این موفقیت‌ها بسیار مهم است اما برای ما (دولت) مهم‌تر از آن پرداختن به ورزش اخلاقی است که رسانه‌ها باید به این سمت حرکت کنند.»
صالحی امیری ادامه داد: «در برخی از رشته‌ها برای رسیدن به موفقیت متاسفانه دست به کارهایی زده می‌شود که به دور از روحیه ورزش است، به همین دلیل و برای رهایی از این مشکلات معتقدیم که ورزش اخلاقی مهم‌تر از ورزش قهرمانی است. باید سعی کنیم در جامعه اخلاق ورزشی ترویج پیدا کند.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه فوتبال ابتدا از وضعیت تیم تراکتورسازی تقدیر کرد: «نباید تراکتور‌سازی را از بقیه تیم‌ها جدا کنیم. این تیم جایگاه مهمی در ورزش ایران دارد. این تیم متعلق به آذربایجان و همه ایران است. ما باید بحث وحدت ملی را جدی بگیریم و رسانه‌ها در این امر باید بسیار هوشیار باشند.»

او درباره وضعیت دو تیم پرطرفدار پایتخت و جایگاهی که این دو تیم دارند، گفت: «پرسپولیس و استقلال در جامعه‌ اهمیت بالایی دارند و ما می‌خواهیم که این دو تیم همیشه در بهترین شرایط باشند. به این دلیل که رقابت شکل می‌گیرد و ذات رقابت خوب است؛ البته رقابت سالم.»
صالحی امیری با بیان خاطره‌ای از علی پروین ادامه داد: «من چند سال پیش در جلسه‌ای به علی پروین گفتم تا می‌توانید بازی انجام بدهید و تیم‌ها را به زمین بفرستید تا مردم به ورزشگاه بیایند. این بازی‌ها باعث می‌شود مردم با ورزش همراه شوند و با نشاط باشند. همراهی مردم با ورزش و حضورشان در ورزشگاه‌ها باعث می‌شود که آنها برای چند ساعت هم شده، از ناهنجاری‌های احتمالی اجتماعی دور باشند.»
صالحی امیری سپس از اهمیت حضور مردم در ورزشگاه‌ها گفت: «نمی‌دانم این عدد، عدد درستی است یا نه اما طبق آماری که به من دادند، وقتی پرسپولیس و یا استقلال بازی می‌کنند، گاهی بیش از 40 میلیون نفر بازی‌های آنها را از تلویزیون تماشا می‌کنند و این جدا از تماشاگرانی است که به ورزشگاه می‌روند. 40 میلیون عدد بزرگی است و به نظرم حتی اگر بازی‌های فوتبال نصف این رقم بیننده تلویزیونی داشته باشد، این یک موضوع فوق‌العاده و قابل توجه است.»
صالحی امیری در ادامه به تشریح وضعیت فوتبال در جهان پرداخت و از این گفت که فوتبال به تجارتی بزرگ در دنیا تبدیل شده است: «فوتبال در همه جای دنیا جایگاه دیگری دارد. فوتبال نه تنها ورزش بلکه یک صنعت است که بسیاری پول خود را برای سرمایه گذاری وارد این ورزش می‌کنند و از آن سود زیادی به لحاظ اقتصادی می‌برند.»

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر