ورزش ایران / شناسه خبر: 73152 / تاریخ انتشار : 1395/11/1 17:17
|

پایان جام تختی / رونمایی از یزدانی در 86 کیلو

شاید بتوان از حسن یزدانی به عنوان تنها چهره ویژه این مسابقات نام برد. کشتی گیری که به وزن 86 کیلو گرم آمد و توانست کشتی گیرانی که مقابل او قرار می گرفتنند را در کمتر از یک دقیقه ضربه فنی کند.

ایران ورزشی آنلاین / سی و هقتمین دوره مسابقات کشتی جام تختی در مشهد برگزار شد. در این مسابقات که به میزبانی پایتخت فرهنگی ایران برگزار می‌شد، 37 تیم در سه رشته به رقابت پرداختند. از این 37 تیم، 25 تیم خارجی و 12 تیم هم از ایران شرکت کرده بودند. مسابقات طبق ایده های فدراسیون کشتی به صورت تیم به تیم برگزار شد که البته در بین کشورهای خارجی شرکت کننده کشتی گیر خارجی معتبری دیده نمی شد اما با این حال این دوره هم با شور و هیجان خاصی در مشهد برگزار شد.

در سالهای اخیر فدراسیون کشتی برای نشان دادن متفاوت بودن جام تختی دست به ابتکارهای جالب توجهی می زد. از دعوت کردن از شهرام ناظری گرفته تا اجرای کلیپ تختی با حضور سالار عقیلی گرفته تا جوایز دلاری نسبتا خوب برای نشان دادن سطح کیفی بالای مسابقات اما مشخص نیست در این دوره چه اتفاقی رخ داد که به یکباره همه ی این موارد از جام تختی پرکشید.

البته افتتاحیه اگر چه نه شهرام ناظری داشت و نه سالار عقیلی اما با این‌حال زیبایی های خاص خودش را داشت. تقدیر از پرویز سیروس پور رئیس سابق فدراسیون کشتی و از بزرگان ورزش اول ایران که چندی پیش خبر بیماری او هم منتشر شد، یکی از اتفاقات خوب مراسم افتتاحیه جام تختی بود. پیشکسوتان و قدیمی های کشتی ایران که سالها در این رشته زحمت کشیدند همین دیده شدن ها را می خواهند و نه چیز دیگر.

البته از عادت های فدراسیون کشتی بوده که جمع زیادی از پیشکسوتان را به همراه خود در مسابقاتی که در شهرهای مختلف برگزار می شود را به همراه خود می برد.

بعد از افتتاحیه نسبتا مختصری که برگزار شد، رقابتهای کشتی هم در آزاد و فرنگی  با جدیت بیشتری برگزار شد. هر چند که نمی شد که این مسابقات را اصلا جدی گرفت. برخلاف اعلام فدراسیون کشتی که مدام از جام تختی به عنوان یک تورنمنت مهم نام می برد هرگز حتی یک مسابقه هم نتوانست به لحاظ فنی بیننده ای را راضی کند.

شاید بتوان از حسن یزدانی به عنوان تنها چهره ویژه این مسابقات نام برد. کشتی گیری که برای اولین بار به وزن 86 کیلو گرم آمد و توانست کشتی گیرانی که مقابل او قرار می گرفتنند را در کمتر از یک دقیقه ضربه فنی کند. البته حریفان یزدانی هیچ کدام نام نشانی نداشتند اما حضور او در این مسابقات آنهم وزن 86 کیلو گرم و برتری اش مقابل حریفانش نشان از اتخاذ یک تصمیم درست فنی در کشتی آزاد دارد. یزدانی نیازی نبود در اولین رویدادی که بعد از تغییر وزن شرکت می کند، حتما یک تورنمنت مهم و سنگین باشد. بلکه او باید با حضور در همین تورنمنت ضعیف حضورش در وزن جدید را شروع می کرد تا آرام آرام خود را در این وزن جدید جا بیاندازد.

یزدانی با توجه به فیزیکش  می تواند به راحتی به یکی از خوب های این وزن تبدیل شود. البته باید کادر فنی درباره علیرضا کریمی هم این تصمیم را می گرفت. کریمی هم می تواند به وزن 97 کیلو گرم برود تا هم از شر وزن کم کردن های زیاد راحت شود و هم اینکه وزن 97 کیلو گرم از خالی بودن کشتی گیر شاخص خلاص شود.

در مسابقات کشتی فرنگی هم اتفاق خاصی در این مسابقات رخ نداد. البته حضور دو کشتی گیر ملی پوش به نام های افشین بیابانگرد و یوسف قادریان که در مسابقات جهانی اوزان غیر المپیکی ضعیف ظاهر شده بودند ، می تواند یک بازگشت مجددا برای این دو کشتی گیر قلمداد شود اما سطح مسابقات به نحوی نبود که بتوان از درخشش کشتی گیر جوان جدیدی در این مسابقات نام برد.

captcha
تازه ها
بیشتر