ورزش ایران / شناسه خبر: 73123 / تاریخ انتشار : 1395/10/30 14:35
|

جام تختی با شمایل جدید / جام بی جایزه

رقابت‌ها به صورت جایزه بزرگ برگزار نخواهد شد و جوایز نقدی دلاری برای کشتی‌گیران یا تیم‌های برتر در نظر گرفته نشده است.

ایران ورزشی آنلاین / ناصر انصافی مقدم / در تقویم سالیانه اتحادیه جهانی کشتی مسابقات بین‌المللی کشتی با توجه به موقعیت و جایگاه کشتی کشورهای میزبان در دنیا به رتبه‌های یک، دو و سه تقسیم بندی یا درجه بندی شده‌اند که جام جهان پهلوان تختی در ایران در کنار جام‌های ایوان یاریگین در روسیه، یاشار دوغو در ترکیه، دان کلوف در بلغارستان، الکساندر مدوید در بلاروس، حیدر علی اف در جمهوری آذربایجان، واختانگ بالاوادزه یا تفلیس در گرجستان و... جزو مسابقاتی شناخته می‌شوند که رتبه یک این اتحادیه را به خود اختصاص داده اند. رقابت‌ها به صورت جایزه بزرگ برگزار نخواهد شد و جوایز نقدی دلاری برای کشتی‌گیران یا تیم‌های برتر در نظر گرفته نشده است. در حالی‌که در سال‌های گذشته که رقابت‌ها به شکل تیم به تیم نبود، قهرمانان اول هر وزن بین سه تا پنج هزار دلار جایزه می‌گرفتند و به نفرات دوم هم بین دو تا سه هزار دلار تعلق می‌گرفت و نفرات سوم هم از پاداش یک تا دو هزار دلار بی نصیب نمی‌ماندند.

سی و هفتمین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی در سه رشته آزاد، فرنگی و پهلوانی از امروز با حضور تیم‌های خارجی و داخلی در سالن ورزشی شهید بهشتی شهر مشهد آغاز می‌شود.
رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام تختی در شهر مشهد دو تفاوت مهم و اساسی با دوره‌های پیش دارد که می‌تواند قابل تامل و بررسی باشد و سطح فنی و کیفی آن را پایین آورد. یکی آنکه در طول 37 سال گذشته برای نخستین بار به صورت تیم به تیم برگزار می‌شود و کشتی‌گیران به جای آنکه طبق روال معمول و عرف همه مسابقات‌ بین‌المللی کشتی به صورت دور به دور و در جدول قانون یک حذفی با هم مبارزه کنند، در قالب تیم‌های خارجی و داخلی به روی تشک آمده و رو در روی هم قرار می‌گیرند و در نهایت تیم‌های برتر به جای کشتی‌گیران برتر وزن‌های مختلف معرفی خواهند شد. در واقع رقابت‌ها به هیچ وجه جنبه انفرادی نخواهد داشت.
مورد دوم که می‌تواند این دوره از رقابت‌ها را با دوره‌های سال‌های اخیر بیشتر از هر چیز متمایز کند، این است که رقابت‌ها به صورت جایزه بزرگ برگزار نخواهد شد و جوایز نقدی دلاری برای کشتی‌گیران یا تیم‌های برتر در نظر گرفته نشده است. در حالی‌که در سال‌های گذشته که رقابت‌ها به شکل تیم به تیم نبود، قهرمانان اول هر وزن بین سه تا پنج هزار دلار جایزه می‌گرفتند و به نفرات دوم هم بین دو تا سه هزار دلار تعلق می‌گرفت و نفرات سوم هم از پاداش یک تا دو هزار دلار بی نصیب نمی‌ماندند.
در تماس با حمید بنی تمیم نایب رییس فدراسیون کشتی، وی مساله در نظر نگرفتن جوایز دلاری برای کشتی‌گیران یا تیم‌های برتر در این دوره از رقابت‌های جام تختی را مورد تایید قرار داد اما راجع به دلایل آن اظهارنظری نکرد.
این در حالی است که مسابقات مهم و معتبر بین‌المللی خارجی که به آنها اشاره شد، سال‌هاست همچنان به صورت جایزه بزرگ با اهدای جوایز نقدی دلاری برگزار می‌شود. روس‌ها و آذربایجانی‌ها در برخی از مواقع برای قهرمانان کشور خود که در جام‌های ایوان یاریگین یا حیدر علی اف به مدال طلا دست پیدا کنند، آخرین مدل اتومبیل «لادا» را به‌عنوان پاداش در نظر می‌گیرند.
در هر صورت طبق اعلام قبلی فدراسیون کشتی، 36 تیم خارجی و داخلی (23 تیم خارجی و 13 تیم داخلی) قرار است در این رقابت‌ها به میدان بیایند و در گروه‌های جداگانه به صورت تیم به تیم با یکدیگر پیکار کنند. این برای نخستین بار است که مسابقات بین‌المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی با شکل و شمایل جدید برگزار می‌شود و می‌تواند ابهاماتی هم به همراه داشته باشد.
اگرچه اعلام شده روس‌ها در رقابت‌های کشتی پهلوانی، کشتی‌گیران خود را در مشهد به روی تشک خواهند فرستاد اما آنها همچون دوره‌های گذشته غایب بزرگ رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام تختی در رشته‌های آزاد و فرنگی به شمار می‌روند. روس‌ها چندین سال است حاضر نیستند کشتی‌گیران خود را در جام تختی شرکت دهند که دلایل آن واضح و روشن نیست. شاید نمی‌خواهند دست خود را حداقل در دو رشته کشتی آزاد و فرنگی در خاک ایران رو کنند!
در رقابت‌های کشتی آزاد، اوکراین، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان و منتخب آمریکای لاتین از جمله تیم‌های خارجی حاضر هستند. در کشتی فرنگی هم اوکراین، ارمنستان، ازبکستان، بلغارستان، ترکیه و گرجستان تنها تیم‌های خارجی به حساب می‌آیند و رقابت‌های کشتی پهلوانی هم که با موافقت اتحادیه جهانی کشتی، امسال سومین سال است به جام تختی اضافه شده و در کنار دو رشته کشتی آزاد و فرنگی برگزار می‌شود، شاهد حضور تیم‌های خارجی روسیه، گرجستان، بلاروس، ترکیه، قرقیزستان، ارمنستان، صربستان و مجارستان است و باید منتظر رقابت‌های دلچسب کشتی‌گیران داخلی با خارجی‌ها در این رشته بود.
کشتی‌گیران کشورمان هم در قالب پنج تیم به نام‌های منتخب الف و ب و جوانان ایران، توسعه و منتخب استان خراسان رضوی به مصاف رقیبان خارجی می‌روند.
 
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/73123
captcha
تازه ها
بیشتر