ورزش ایران / شناسه خبر: 73075 / تاریخ انتشار : 1395/10/28 18:15
|

اردوی دوچرخه‌سواری در منطقه‌ای آلوده / جاده رکابزنان را به عسلویه می‌کشاند

با توجه به آلودگی عسلویه، چرا فدراسیون دوچرخه سواری همچنان اصرار دارد که اردوی رکابزنان جاده را در این منطقه برگزار کند؟

ایران ورزشی آنلاین / مشکلات زیست محیطی عسلویه به خصوص آلودگی هوای این منطقه موضوعی نیست که برای صحبت درباره‌اش نیاز باشد، سند و مدرکی پیدا کرد اما اگر هم کسی تردیدی درباره میزان آلودگی هوای عسلویه داشته باشد، با یک جستجوی ساده، می تواند به تعداد بالایی از مصاحبه‌ها  و تحقیقات انجام شده دست پیدا کند که تا چه حد زندگی در این شهر برای ساکنانش سخت شده است. این موضوع را وقتی می‌گذاریم کنار تمام اولتیماتوم‌هایی که این روزها درباره ورزش کردن در هوای آلوده داده می‌شود، این سوال پیش می‌آید که با توجه به آلودگی عسلویه، چرا فدراسیون دوچرخه سواری همچنان اصرار دارد که اردوی رکابزنان جاده را در این منطقه برگزار کند؟

چند روزی‌ست که رکابزنان اعزامی به رقابت های جاده قهرمانی آسیا در عسلویه تمرین می‌کنند و قرار است تا پنجشنبه در این اردو باشند. بعد به تهران بیایند تا در رقابت‌های لیگ و سپس اردوی منتهی به اعزام به رقابت‌های قهرمانی آسیا شرکت کنند، اما سوال اینست که با توجه به آلودگی که حتی مسوولان عسلویه و سازمان محیط زیست نیز آن را تایید می‌کنند، چرا باید ملی پوشان رشته‌ای که مجبورند در روز، ساعت‌ها رکاب بزنند، در این منطقه تمرین کنند؟ آیا این آلودگی از نظر مسوولان فدراسیون بی اهمیت است؟ یا شرایط دیگری آنها را مجبور به این تصمیم گیری کرده؟ در این روزها که حرف از آلودگی هوا و محدودیت ورزش کردن در هوای آلوده است، متخصصان روی رشته هایی مثل دوومیدانی  و دوچرخه سواری بیشتر دست می‌گذارند و انجام این رشته ها در هوای آزاد را بیشتر منع می‌‌کنند اما می بینیم که اردوی رکابزنان دقیقا به محیطی کشانده می‌شود که همه این نگرانی‌ها در موردش وجود دارد. البته ملی پوشان حاضر در اردو از شرایط اردو رضایت دارند و وقتی با آنها تماس می‌گیریم، می‌گویند مشکل جدی ندارند. تاکید رکابزنان روی شرایط خوب میزبانی عسلویه است و گویا رضایت‌شان ریشه در این بخش دارد اگرچه چایچی، مدیر تیم های ملی دوچرخه سواری طور دیگری به موضوع نگاه می‌کند. او مشکل آلودگی هوا را تایید می‌کند اما بحث را به اینجا می‌کشاند که فدراسیون چاره دیگری نداشته:« ما هم به مشکل آلودگی هوا این شهر آگاه هستیم اما همه چیز فقط موضوع شرایط آب و هوایی نیست. ما مجبوریم همه عوامل را کنار هم بچینیم و سپس بهترین تصمیم را بگیریم. برای اینکه ورزشکاران از مسئله آلودگی هوا کمتر آسیب ببینند، تمرینات را کمی دورتر از سایت عسلویه برگزار می‌کنیم به طوریکه ملی پوشان در شهرستان جم، تمرین می‌کنند.»

او نمی گوید که این منطقه هیچ آلودگی ندارد اما می گوید شرایط نسبت به عسلویه بهتر است. با این توضیح، این پرسش پیش می‌آید که این امکان وجود ندارد که منطقه گرم دیگری مثل ماهشهر انتخاب شود؟ چایچی تاکید دارد که به شهرهای مختلف فکر شده اما موضوع اصلی جایی است که رکابزنان باید در آن تمرین کنند؛ نکته‌ای قابل توجه در دوچرخه‌سواری؛ چه وقتی بحث پیست پیش می‌آید یا جاده؛ همیشه این مشکل هست. چایچی درباره این موضوع توضیحات بیشتری می‌دهد:« ما هم به شهرهایی مثل ماهشهر، کیش یا اهواز فکر کرده‌ایم، اما اینها هم مشکلاتی دارند که مسئله اصلی برخورداری از جاده‌ایست که ما به آن نیاز داریم. اگر اردو را در کیش برگزار می‌کردیم، برای ما کم هزینه‌ تر تمام می‌شد اما مشکل این منطقه اینست که کیش کلا 40 کیلومتر جاده دارد و امکان انجام تمرینات متنوع در این منطقه وجود ندارد. جاده های ماهشهر هم کفی است و اگر این مشکل وجود نداشت، بهترین منطقه برای برگزاری جاده ماهشهر بود اما در شرایط فعلی اگر قرار باشد، اردو را در این منطقه برگزار کنیم، مجبوریم ورزشکاران را صبح سوار ماشین کنیم؛ چند ساعت برویم تا به نقطه ای برسیم که بتوانیم تمرینات در سطوح مختلف را انجام دهیم. اهواز هم علاوه بر جاده کفی، مشکل آلودگی هوا را دارد. بنابراین چاره‌ای نداریم جز اینکه در عسلویه اردوها را بگذاریم. ما برای تعیین مکان یک اردو باید عوامل مختلف را در نظر بگیریم. در این منطقه هم اسکان و هم تغذیه، شرایط بسیار خوبی دارد. ضمن اینکه تنها منطقه ای که انواع جاده را دارد، این محدوده است. هر نوع تمرینی که بخواهیم، اینجا قابل انجام دادن است، بنابراین مجبوریم اردوهای جاده را به عسلویه ببریم. ضمن اینکه شرایط این منطقه از نظر جاده با بحرین که میزبان رقابت‌های جاده است، بسیار نزدیک است.»

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/73075
captcha
تازه ها
بیشتر