ورزش ایران / شناسه خبر: 73037 / تاریخ انتشار : 1395/10/27 17:45
|
پست شاهین طبع چرا به حاتمی رسید؟

آرامش موقت در نیمکت بستکبال ایران / از مهران اول به مهران دوم

خیلی ها فکرش را نمی کردند که هر کدام از مربیان ایرانی چنین پیشنهادی را رد کنند. خصوصا شاهین طبع که در دوران بچیروویچ و بائرمن در کنار تیم ملی کار کرد و مشخص بود که او را برای چنین روزی آماده می‌کنند.

ایران ورزشی آنلاین / رفتن بائرمن و چگونگی افتادن آن اتفاق خیلی هنوز برای بسکتبالی ها هضم نشده بود که دو نام پیاپی برای نشستن روی نیمکت مربی گری مطرح شد. همان روزهای اول از سپردن تیم به مهران شاهین طبع صحبت به میان آمد. منطقی هم به نظر می رسید که مربی که دو دوره در کنار تیم بوده، در این فرصت کم می تواند بهترین گزینه برای هدایت تیم در رقابت های غرب آسیا باشد. با این حال شاهین طبع بعد از چند سال همکاری نزدیک، دست فدراسیون را خالی گذاشت و پترو را بهانه نیامدن کرد. فدراسیون هم بعد از بررسی گزینه های محدودش به مهران حاتمی رسید و او را که مدتی از حلقه نزدیک به فدراسیون دور بود، به عنوان سرمربی موقت تیم ملی انتخاب کرد.

فدراسیون بسکتبال خیلی تلاش کرد تا عنوان موقت را از روی سرمربی خود بردارد اما همچنان اعلام کرد که به دنبال یک مربی خارجی می گردد تا تیم ایران را در راه رقابت های جهانی 2019 و المپیک بعدی هدایت کند. این دقیقا همان عنوان موقت بود و شرایطی که کسی مثل شاهین طبع را از پذیرفتن هدایت تیم ایران بازداشت.

  • مهران اول چرا نپذیرفت؟

خیلی ها فکرش را نمی کردند که هر کدام از مربیان ایرانی چنین موقعیت و پیشنهادی را رد کنند. خصوصا مهران شاهین طبع که در دوران بچیروویچ و بائرمن در کنار تیم ملی کار کرد و مشخص بود که هم خودش و هم فدراسیون او را برای چنین روزی آماده می کنند. با این حال شاهین این پیشنهاد را نپذیرفت. چرا؟

ماجرای اختلاف و دعوای شاهین طبع با مشحون و فدراسیون آنقدر دور نیست که از یادها رفته باشد. با این حال رابطه این دو طرف بعد از چند سال مسکوت ماندن، در دو- سه سال اخیر رو به بهبود رفت و مهران شاهین طبع تبدیل شد به یکی از نزدیک ترین و تاثیر گذارترین اشخاص در بسکتبال و تصمیم گیری هایش. او به عنوان نفر دوم کادر فنی تیم ملی از دوران بچیروویچ تا پایان کار بائرمن در تیم ملی حضور داشت و از دید مخالف هایش هم در شرایط کنونی بهترین گزینه بود. بازهم این سوال را می پرسیم. شاهین طبع چرا این پیشنهاد را پذیرفت؟

رابطه مشحون وشاهین طبع خیلی هم یک طرفه نبود. حضور پررنگ او در تیم ملی را نمی شود بی ارتباط به کمک های او به بازگشت مشحون به فدراسیون بی ارتباط دانست. بده بستان ها و رابطه ای که قطعا بلند مدت تر و گسترده از دستیاری مربیان خارجی بوده. حضور در رقابت های جهانی و رقابت های انتخابی المپیک قطعا تجربه خوب و بزرگی برای شاهین طبع بود و جایگاه بسیار بالاتری را برای این مربی به ارمغان آورد. او تمام این راه را آمد پس چرا هدایت تیم ملی را نپذیرفت؟

پاسخ اینطور به نظر می رسد که شاهین طبع نخواست از این ارتفاع پایین ببرد و در اطلاح بلیبطش را در چنین شرایطی بسوزاند. او با این که دید می تواند همین حالا سرمربی تیم ملی شود اما همین نا مطمئن بودن شرایط، چه جایگاه خودش و چه رئیس فدراسیون باعث شد تا چنین خطری را به جان نخرد. روی نیمکت بهترین تیم لیگ بنشیند و اندوخته های سال های اخیر را در جیب هایش نگه دارد. پس همان طور که خیلی ها فکر می کنند، ماجرای عدم موافقت پتروشیمی در چنین شرایطی خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

  • مهران دوم چرا پذیرفت؟

بعد از رد پیشنهاد مهران اول، فدراسیون پیشنهادش را به مهران دوم داد و حاتمی با کمال میل هدایت تیم ملی در رقابت های غرب آسیا را پذیرفت. در چنین ماجرای و تصمیمی معمولا قبول نکردن و نپذیرفتن بیشتر بحث برانگیز است و چرا دارد. با این حال می شود چرایی هم پشت پذیرفتن این مسئولیت از جانب مهران حاتمی بگذاریم. مربی که در سال های گذشته هر چقد شاهین طبع به موفق رسید و به مشحون نزدیک تر شد، حاتمی نیمکت پتروشیمی را از دست داد و هدایت تیم ملی جوانان هم به فرد دیگری داده شد. این اتفاق آخری حاتمی را از فدراسیون دور کرد و از طرف دیگر هم شاهین طبع به تیم ملی بزرگسالان رفته بود و دیگر جایی برای این مربی نبود. به عبارتی این دو مربی جایگاهشان را در این سال های اخیر با هم عوض کرده اند و حالا شاید دوباره نوبت جابجایی باشد. شاید این اتفاق فرصت دوباره ای باشد برای حاتمی که اگر شرایط مدیریت فدراسیون همین طور پیش برود، در سال آینده و سال های بعدش شرایط  بهتری رقم بخورد. شاید هم همه چیز در کمک به تیم ملی خلاصه می شود که یکی از مهران ها آن را نپذیرفته و دیگری چرا. خدا می داند!

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر