ورزش ایران / شناسه خبر: 72981 / تاریخ انتشار : 1395/10/25 18:18
|

کاپیتان تا اطلاع ثانوی محروم شد / لغو مصونیت معروف

رفتارهای معروف به دیروز و امروز برنمی‌گردد. بالا و پایین پریدن‌های او وقتی در تیم ملی گاهی با فشارآوردن به داورها همراه شد، خیلی‌هایمان با تمجید او را به شدت بخشیدن به رفتارش تشویق کردیم.

ایران ورزشی آنلاین / یکی از حساس ترین دیدارهای هفته هفدهم لیگ برتر والیبال بین پیکان و شهرداری تبریز برگزار شد. دیداری که البته پیش‌بینی‌ها نتیجه دیگری را برایش متصور می‌شد اما پیکان مقابل حریف خود به مشکل برخورد و در نهایت هم بازی را 3 بر 2 به حریف واگذار کرد. نتیجه غیر منتظره تنها نکته این دیدار نبود و طبق معمول سعید معروف در بازی‌هایی که کار تیمش گره می‌خورد، اعتراض به تصمیم‌های داور را آغاز کرد و وقتی به نتیجه نرسید، اعتراض خود را با بی‌احترامی و الفاظ نامناسب همراه کرد. کاری که پیش از این هم از او دیده بودیم اما برخورد متقابل کمیته انضباطی را نه! این بار اما فدراسیون بالاخره قید مماشات را زد و روز گذشته معروف را تا اطلاع ثانوی از حضور در لیگ محروم کرد.

بیست و چهار ساعت مانده به آغاز دیدارهای هفته هجدهم، فدراسیون والیبال در خبری کوتاه، سعید معروف را محروم کرد. در خبر سایت فدراسیون والیبال آمده: با توجه به گزارش ناظر مسابقه روز چهارشنبه (22 دی‌ماه) پیکان تهران و شهرداری تبریز، سعید معروف کاپیتان تیم والیبال پیکان به علت رفتار غیر اخلاقی؛ تا اطلاع ثانوی و تشکیل کمیته انضباطی از حضور در مسابقات لیگ برتر والیبال مردان باشگاه‌های کشور محروم شد.

ناظری که در این خبر از او یاد شده حسین پورکاشیان است. داوری که همین دو سال پیش و در فینال لیگ بیست و هشتم از دنیای داوری خداحافظی کرد و حالا کار نظارت را انجام می‌دهد. پورکاشیان پس از این بازی در مصاحبه‌اش اعلام کرد که تمام بی‌احترامی‌ها و حرف‌هایی که از سعید معروف شنیده به کمیته انضباطی گزارش می‌کند و همه را به اطلاع مسوولان این کمیته خواهد رساند.

همان موقع هم شاید خیلی‌ها این صحبت پورکاشیان را جدی نگرفتند و انگار قرار بود مثل دفعات قبلی که معروف زمین و زمان را به هم دوخته بود و داد و فریاد‌هایش را سر تمام داورها و ناظران زده بود، اتفاقی نیفتد. تا دیروز و بیست و چهار ساعت پیش از بازی هم خبری نبود که تصمیم ناگهانی کمیته انضباطی روی خروجی سایت فدراسیون قرار گرفت و سعید معروف تا اطلاع ثانوی از حضور در لیگ برتر محروم شد تا نتواند در دیدارهای امروز پیکان را همراهی کند. اینطور که شنیده می‌شود قرار است جلسه دیگری برای بررسی گزارش ناظر و شاید با حضور خود معروف و ناظر برگزار شود تا تصمیم قطعی در این باره گرفته شود.

تصمیم کارساز

تصمیم نهایی کمیته انضباطی درباره معروف می‌تواند تاثیر مستقیمی در رفتار بازیکنان در ادامه لیگ برتر داشته باشد. مخصوصا که بازی‌های دور برگشت هم رفته رفته رو به اتمام است و دیدارهای حساس پلی‌آف در پیش خواهد بود. سلسله رفتار‌های غیر اخلاقی و حاشیه ساز معروف در لیگ حالا بعد از هفده هفته با واکنش فدراسیون مواجه شده. آن هم در شرایطی که ناظر به صراحت اعلام کرده که همه چیز اعم از بی‌احترامی‌های معروف را در گزارشش خواهد نوشت. پس یعنی دیگر راه مماشات را بر فدراسیون بست. از طرفی طبق سال‌های گذشته به هیچ وجه بعید نیست که دیگر ناظران هیچ کدام از حرف‌های شنیده یا رفتارهای دیده خود را در گزارش‌های خود نیاورند.

به هر شکلی که هست، هر حلقه‌ای که کارش این بار استثنائا درست انجام داده، باعث تصمیمی شده که خیلی پیش از اینها اهالی والیبال منتظرش بودند تا ببینند که فدراسیون ترسی از احضار بازیکنان بزرگ و ملی‌پوش به کمیته انضباطی و محروم کردن آنها ندارد. بدون شک معروف بزرگترین والیبالیست ایران است و دیدن برخورد با او آن هم در چنین شرایط حساسی، می‌تواند حساب کار را به دست دیگر ملی‌پوشان و بازیکنان کم سن و سال دهد.

رفتارهای سعید معروف به دیروز و امروز برنمی‌گردد. بالا و پایین پریدن‌های او وقتی در تیم ملی گاهی با گرفتن حق تیم و فشارآوردن به داورها همراه شد، خیلی‌هایمان با تعریف و تمجید او را به شدت بخشیدن به رفتارش تشویق کردیم و کار او به جایی رسید که در بسیاری از دیدارها دیگر بازیکنان باید کاپیتانشان را آرام می‌کردند تا بازی از حالت عادی خارج نشود یا مربی باید او را به بیرون می‌کشید تا تیمش آرام‌تر بماند!

اینجا می‌تواند تلنگری باشد برای معروف که حداقل از تخت گاز رفتن دست بردارد و به رفتارهایش در چند سال اخیر نگاه کند.

کار سخت پیکان بدون معروف

پیکان هفته گذشته با باخت برابر شهرداری تبریز صدر جدول را به بانک سرمایه پس داد و با یک برد کمتر دوم شد. فاصله پیکان با تیم سوم آنقدری هست که خیلی نگران جایگاه دومی اش نباشد اما از دست دادن یک بازی دیگر می‌تواند آنها را از صدرنشینی در پایان دور برگشت نا امید کند. پیکانی‌ها در این هفته البته کار خیلی سختی پیش رو ندارند و در خانه میزبان شهرداری اراک هستند اما نبود معروف آن هم در شرایطی که بازی کردن غفور هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، شاگردان پیمان اکبری را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد. اینطور که به نظر می‌رسد محرومیت معروف به همین یک جلسه محدود نمی‌شود و حکم کمیته انضباطی بازی‌های بیشتری برای نبود او در نظر خواهد گرفت.

کلیدواژه
سعيد معروف
captcha
تازه ها
بیشتر