ورزش جهان / شناسه خبر: 72853 / تاریخ انتشار : 1395/10/21 15:10
|

همه چیز درباره جام جهانی با 48 تیم

شورای فیفا تصویب کرد که این مسابقات از سال 2026 با 48 تیم برگزار شود. اینفانتینو، رئیس فیفا حامی اصلی این طرح بود.

ایران ورزشی آنلاین / اکثریت 33 عضو حاضر در شورای فیفا به پیشنهاد برگزاری جام جهانی با 48 تیم رای مثبت دادند. اعضای این شورا باید به این سوال پاسخ می‌دادند که جام جهانی با فرمول فعلی یا یکی از چهار فرمول جدید پیشنهادی برگزار شود.

این اولین بار از زمان جام جهانی 1998 است که روش برگزاری جام جهانی تغییر می‌کند. فرمول جدید قرار است از سال 2026 اعمال شود و بازی‌ها در 16 گروه سه تیمی برگزار خواهد شد. از هر گروه دو تیم به دور بعد صعود خواهد کرد و 32 تیم باقی‌مانده تا فینال به صورت حذفی بازی خواهند کرد.

اینفانتینو، رئیس فیفا حامی اصلی این طرح بود که بر اساس آن تعداد مسابقات از 64 به 80 می‌رسد، ولی بازه 32 روزه مسابقات تغییر نمی‌کند. همچنین دو پیشنهاد برای برگزاری جام جهانی با 40 تیم وجود داشت که تیم‌ها در 10 گروه 4 تیمی یا 8 گروه 5 تیمی قرار بگیرند. پیشنهاد دیگری هم برای برگزاری جام جهانی با 48 تیم وجود داشت که مرحله اول بین 32 تیم به صورت حذفی برگزار شود و 16 تیم صعود کرده به 16 تیم برتر بپیوندند.

رئیس سوئیسی فیفا انگیزه‌اش از افزایش تیم‌ها را حضور کشورهای بیشتر در دور نهایی جام جهانی عنوان کرده است که می‌تواند به گسترش فوتبال در بازارهای جدید کمک کند.

اینفانتینو پیش‌تر گفته بود که کفندراسیون‌ها ازاین طرح حمایت می‌کنند، با این حال رینهارت گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان پیش از رای‌گیری گفته بود که «طرح جدید ضعف‌های اساسی دارد» و آنها «مدافع برگزاری جام جهانی با فرمول فعلی» هستند. فدراسیون‌های ملی دیگر هنوز با این پیشنهاد موافقت یا مخالفت نکرده‌اند.

تحقیقات فیفا نشان می‌دهد که با فرمول جدید درآمد مسابقات یک میلیارد دلار بیشتر می‌شود و به حدود 3/5 میلیارد دلار می‌رسد. هنوز مشخص نیست سهمیه‌های جدید چگونه توزیع خواهد شد، ولی انتظار می‌رود کنفدراسیون‌های آسیا و آفریقا بیش از دیگران مشتاق به گرفتن سهمیه جدید باشند.

جام جهانی اولین بار در سال 1930 با 13 تیم برگزار شد و چهار سال بعد تعداد تیم‌ها به 16 رسید. در سال 1982 فیفا تعداد تیم‌ها را به 24 رساند تا اینکه در جام جهانی 1998 این عدد به 32 رسید. این پنجمین بار است که فیفا تصمیم به افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی گرفته است.

 

captcha
تازه ها
بیشتر