فوتبال ایران / شناسه خبر: 72764 / تاریخ انتشار : 1395/10/18 23:20
|

گزارش ویژه ایران ورزشی / ساعت به ساعت با استعفای کی‌روش

اردوی تیم ملی در دبی را مرموزترین اردوی تاریخ فوتبال ایران باید دانست. هیچ وقت جریان دستیاران تیم ملی را ندانستیم، فلسفه بازی با تیم آفریقایی‌های دبی را ندانستیم و الان هم هیچ‌چیز از استعفا نمی‌دانیم.

ایران ورزشی آنلاین / این شاید بدیهی‌ترین اتفاق ممکن بود. اتفاقی که انتظارش را می‌کشیدیم. بعد از واکنش پرخاشگرایانه و بی‌سابقه برانکو ایوانکوویچ و اظهارنظر تند و تیز درباره اردوی تیم ملی و بعد از اینکه کی‌روش در یک عمل تلافی جویانه 7 بازیکن پرسپولیس را از اردوی دبی ترخیص کرد و به تهران فرستاد. همان زمان نشانه‌های یک اتفاق بزرگتر ملموس و قابل پیش‌بینی بود. اتفاقی که دیروز و بعد از پایان اردوی بی‌خاصیت امارات سرانجام رسانه‌ای شد تا بحرانی بزرگ فوتبال ایران را فرا بگیرد؛ بحرانی به نام استعفای کارلوس کی روش. استعفایی که البته با دفعات قبلی متفاوت است و باید آن را جدی گرفت. مرور اتفاقات 24 ساعت گذشته این امکان را می‌دهد که جزییات بیشتری از این استعفا بدانیم.

27: 9 - اخراج نه، ترخیص
اول صبح با اظهارات محمدرضا ساکت آغاز شد. مدیر محافظه‌کار تیم‌های ملی به جای صحبت درباره اردو و شرایط آن ترجیح داد درباره موضوع سوخته بازگشت پرسپولیسی‌ها از اردوی تیم ملی صحبت کند: «به هیچ عنوان لفظ اخراج درباره بازیکنان پرسپولیس استفاده نشد و به دلیل احترام به هواداران این تیم بازیکنان آن از تیم ملی ترخیص شدند تا خدای نکرده به این تیم لطمه‌ای وارد نشود. اینکه تمام موفقیت‌های پرسپولیس به این 5 روز وابسته باشد نگران‌کننده بود. به همین خاطر کی‌روش هوشمندانه تصمیم گرفت بازیکنان پرسپولیس را به جمع تیم بازگرداند.»

08: 10- تعطیلی آخرین تمرین
اولین نشانه‌های اتفاق بزرگ صبح دیروز عیان شد وقتی که کارلوس کی‌روش در یک تصمیم غیرمنتظره آخرین جلسه تمرینی تیم ملی در باشگاه ایرانیان را لغو کرد و به ملی‌پوشان استراحت داد. تصمیمی ناگهانی که سر میز صبحانه به بازیکنان ابلاغ شد. با تصمیم کی‌روش قرار شد اعضای تیم ملی پس از صرف ناهار در دبی، ساعت ۱۵ این شهر را ترک کنند و به تهران بازگردند تا به این ترتیب اردوی پرحاشیه امارات به پایان برسد.

13: 11- اعتراف زیرپوستی کفاشیان

در حاشیه کلاس دانش افزایی مربیان لیگ برتری، علی کفاشیان درباره اختلاف کارلوس کی‌روش با برانکو ایوانکوویچ یک اعتراف زیرپوستی و ملایم داشت: «ان‌شاءا... فدراسیون با تدبیر این مورد و موردهای دیگر را حل کند. باید همیشه منافع ملی را ببینیم. اگر تعامل مربیان لیگ برتری با تیم‌ ‌ملی بیشتر شود و نشست‌های بیشتری داشته باشند این مشکلات کمتر می‌شود. از زمان حضور من تاکنون نتوانسته‌ایم این جلسات را به خوبی برگزار کنیم. اگر تعامل نباشد هر مربی می‌گوید آنچه او می‌گوید انجام شود. اگر قرار باشد از دور به هم پرخاش کنند، این تعامل صورت نمی‌گیرد.» او درباره سفر تاج به امارات و بازگشت زود هنگام تیم‌ ‌ملی از امارات هم گفت‌: «خود آقای تاج درباره دلیل این مساله توضیح خواهند داد.»

04: 12- آغاز شایعه استعفا
در حالی‌که از صبح زمزمه‌هایی مبنی بر عدم بازگشت کی‌روش و نارضایتی شدید او به گوش می‌رسید، ناگهان خبر استعفای او رسانه‌ای شد و تمامی شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری را پر کرد.

01: 14- بازگشت تیم ملی بدون کی‌روش
ساعاتی بعد از رسانه‌ای شدن شایعه استعفای کارلوس کی‌روش از تیم ملی، هواپیمای حامل بازیکنان تیم ملی در حالی فرودگاه دبی را به مقصد تهران ترک کرد که هیچ خبری از آقای سرمربی در میان مسافرین پرواز امارات نبود. اتفاقی که از همان فرودگاه دبی به تهران مخابره شد تا مسجل شود که استعفای کی‌روش جدی است.

32: 14- استعفای کتبی
بالاخره بمب بزرگ رسما ترکید و تایید شد. استعفای کارلوس کی‌روش تایید شد. کی‌روش رسما استعفایش را به تاج تحویل داد تا نشان دهد که قضیه جدی است و شاید جدی‌تر از همیشه. قضیه‌ای که این بار استعفای کی‌روش را با دفعات گذشته متفاوت می‌کند، کتبی بودن آن است. پیش از این سرمربی تیم ملی به صورت شفاهی و در مصاحبه‌هایش و صحبت با مسوولان فدراسیون اعلام کرده بود که استعفا می‌دهد و می‌رود. آنچه بیشتر شبیه تهدید بود تا تصمیم. این‌بار اما قضیه کمی فرق می‌‌کرد. او استعفایش را به صورت کتبی به فدراسیون ارائه داده و همراه تیم ملی به ایران بازنگشت. استعفای کتبی کی‌روش از کار در ایران، یعنی او این بار ریسک قبول کردن این استعفا و مشکلات حقوقی آن را هم پذیرفته است.

56: 14- عابدینی تایید کرد
در حالی‌که همه اهالی فدراسیون فوتبال خود را از دسترس خارج کرده بودند، امیر عابدینی سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال استعفای کی‌روش را تایید کرد و گفت: «بر اساس خبری که دارم کی‌روش به صورت کتبی استعفا داد. کی‌روش همیشه مشکلاتی با زمین تمرین، البسه و امکانات تیم ملی داشت. مشکلاتی که بعضی اوقات به استعفای او منجر می‌شد. استعفای شفاهی که برای گرفتن امتیاز بود. این بار اما شرایط کاملا فرق می‌‌کند. کی‌روش برای حفظ شخصیتش استعفا داده است. او اعتقاد داشته که شخصیتش زیر سوال رفته. نمی‌‌تواند اختیار اردوهای تیمش را داشته باشد و فکر می‌کند که این مشکلات با رفتن او حل خواهد شد.»

08: 15 - اصفهانیان: استعفایی به ما نرسیده
فریدون اصفهانیان عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال با انتقاد از اینکه امیر عابدینی استعفای کارلوس کی‌روش را مطرح کرده، اظهار داشت: «استعفای سرمربی تیم ملی را که آقای عابدینی نباید اعلام کند. اگر استعفایی وجود دارد باید به هیات رییسه بیاید و رییس فدراسیون و یا یک نفر از اعضای رسمی هیات رییسه آن را اعلام کنند. هنوز چیزی از استعفای کی‌روش به دست ما نرسیده و هیچ خبر رسمی هم در این خصوص وجود ندارد.»
عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال ادامه داد: «اگر استعفایی مطرح شده باشد، یک نفر نمی‌تواند در این خصوص تصمیم بگیرد یا نظر بدهد. باید این موضوع به هیات رییسه بیاید، کی‌روش در هیات رییسه دلایل خود را اعلام کند و بگوید به چه‌دلیل این استعفا را داده است.»

31: 15- جلسه اضطراری هیات رییسه
هیات رییسه فدراسیون فوتبال برای بررسی حاشیه‌های به وجود آمده اخیر در تیم ملی و استعفای کارلوس کی‌روش امروز تشکیل جلسه می‌دهد. هدایت‌ا... ممبینی دیگر عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال با اعلام این خبر گفت: «هیات رییسه فدراسیون فوتبال به منظور بررسی این اتفاقات تشکیل جلسه می‌دهد. این موضوع را بررسی می‌کنیم و اعضا نظرات خودشان را بیان می‌کنند اما به نظر من در این مقطع جدایی کی‌روش بزرگترین ضربه را به تیم ما می‌زند و دلیلی برای جدایی او وجود ندارد.»


48: 15- جلسه 5 ساعته تاج و کی روش
کارلوس کی‌روش در جلسه ای طولانی با مهدی تاج در دبی، او را در جریان تصمیم خود قرار داد. آنچه که باعث اتخاذ این تصمیم از سوی کی‌روش شده، دلخوری او از انتقادها و حملات کاربران در فضای مجازی است.
کی‌روش در دبی به مهدی تاج رییس فدراسیون گفته با توجه به فضای پیش آمده و برای اینکه فدراسیون را زیرفشار بیشتری نگذارد از سمت خود استعفا می‌دهد اما تاج با رد این استعفا از کی‌روش خواسته با قدرت کار خود را ادامه دهد.
البته تاج نیز انتقادهایی جدی به برخی اتفاقات این هفته داشته و خطاب به کی‌روش اعلام کرده که از او انتظار تدبیر بیشتری در این ماجرا داشته است. جلسه طولانی و 5 ساعته رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی که در دقایقی به تندی هم کشیده شد در نهایت با عدم پذیرش استعفای کارلوس کی‌روش به اتمام رسید.
***
اردوی تیم ملی در دبی را مرموزترین اردوی تاریخ فوتبال ایران باید دانست. هیچ وقت جریان دستیاران تیم ملی و عدم حضورشان در تمرینات را ندانستیم، فلسفه بازی با تیم آفریقایی‌های دبی را ندانستیم و الان هم هیچ چیز در مورد استعفای کی‌روش نمی‌دانیم. اینکه این استعفا واقعا کتبی است یا نه. اینکه چرا به جای رییس یا دبیرکل فدراسیون، سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال آن را اعلام می‌کند و اینکه چرا تاج بدون حضور کی‌روش به تهران بازگشته و در نهایت چه اتفاقی رخ خواهد داد. دنیایی از علامت سوال‌های بی جواب در اطراف تیم ملی.

 

captcha
تازه ها
بیشتر