یادداشت / شناسه خبر: 72601 / تاریخ انتشار : 1395/10/13 21:07
|
سرمقاله روزنامه ایران ورزشی

آنها که در جدل برانکو و کی‌روش پنهان شده‌اند

فرشاد کاس‌نژاد / برانکو نه با کی‌روش بلکه با مدیرانی جدل دارد که کار کی‌روش را به اینجا رسانده‌اند. ما شما را می‌بینیم، شما که از بحث در فوتبال، احضار به کمیته انضباطی را فهمیده‌اید.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / فوتبال ایران بحث‌محور نیست. خبرگزاری‌ها با خبرهای دم به دم، با پیش کشیدن لحظه به لحظه‌ی موضوعات پیش پا افتاده، فوتبال را فرا گرفته‌اند. بحث روزنامه‌ای در فوتبال به احتضار رسیده و خبر جای دیدگاه  و گزارش را گرفته و چیزی جز خبر از فوتبال باقی نمانده. در خبر، در این خط‌خطی‌های چند خطی، زیبایی‌های فوتبال، جدل‌هایش و احساسش را چگونه می‌توان جا داد؟

فوتبال ایران، مدیران و مربیان و بازیکنانش خود را در خبرها می‌یابند، در چند خطی‌های بی‌مایه و بی‌حرف و بی‌نگاه، در جوسازی با خبر، در بزرگ‌نمایی با خبر، در مصاحبه‌های خبری، در یک فوتبال خبرمحور. بحث که دربگیرد، انگار یکی گلوی فوتبال را فشرده است. فوتبال انگار سواد بحث را ندارد.

واکنش سازمان لیگ به مصاحبه برانکو ایوانکوویچ و تشکیل دو پرونده برای او در کمیته اخلاق و کمیته انضباطی را به حساب این بند و تبصره‌های آیین‌نامه‌ای که یک مربی نباید علیه تشکیلات فدراسیون مصاحبه کند، نگذارید. مسئله این است که فوتبال ایران چهار جمله بحث را تاب نمی‌آورد، جا می‌زند و شتابزده آن‌کس را که بحثی راه انداخته به دادگاه انضباطی و اخلاق می‌کشد.

این جملات را در مصاحبه برانکو ایوانکوویچ بازخوانی کنیم: «من حق دارم که عقیده‌ام را بگویم. مسن‌ترین مربی لیگ هستم و تجربه زیادی دارم. در سه کشور مختلف قهرمان شدم. در بوسان اول شدم، مدال برنز جهان را دارم و با ایران به جام جهانی رفته‌ام، پس حق دارم که حرفم را بزنم. من با کسی جنگ سرد ندارم. اتفاقا به کی‌روش غبطه می‌خورم چون به من یاد داد چگونه باید رفتار کنم تا کارم پیش برود و او برایم یک سمبل شده است.»

در فوتبال ایران درجه کارشناسی را به چه کسی می‌توانید بدهید که صلاحیت‌اش از برانکو ایوانکوویچ بیشتر باشد؟ بی‌تردید منافع تیم باشگاهی‌ او در نگاهش اثر گذاشته اما  او حرف نزند که چه کسانی در فدراسیون حرف بزنند و تصمیم بگیرند؟ او حرف نزند که فوتبال ایران تولید خبر کند و از محتوا در بحث و گفت‌‌وگو خبری نباشد؟ او حرف نزند که سرمربی تیم ملی در فدراسیون با لشکری از بله قربان گوها مواجه باشد و راه خودش را برود و برنامه خودش را با اهدافی نامعلوم که توضیحی برایش ندارد اجرا کند؟

البته کارلوس کی‌روش اگر مفهوم لیگ را با این تصمیماتش خدشه دار می‌کند یا اگر وقعی به انتقادات درباره تعطیلی‌ها نمی‌گذارد، بیراه نمی‌رود و بیراه هم نمی‌گوید. او اعتماد خود را از همه چیز از دست داده، به واسطه رویارویی‌اش با مدیرانی که کیفیت نازل مدیریت‌شان در فدراسیون و باشگاهها کار سرمربی تیم ملی را به جایی می‌رساند که بازیکن مصدوم تیم ملی را هم با خود به اردو ببرد و او را برای درمان در اختیار باشگاهش نگذارد. او ساز و کار مناسبی در باشگاهها نمی‌یابد که کار فوتبال را به آنها واگذارد، بلکه خود به میدان می‌آید، اردو می‌خواهد و از تعطیلی لیگ هم ملالی ندارد.

برانکو نه با کی‌روش بلکه با مدیرانی جدل دارد که کار کی‌روش را به اینجا رسانده‌اند. حواس‌تان باشد که تمام انتقادات برانکو از کی‌روش همان حرفهایی است که باید خطاب به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ گفت که در مدیریت اردوهای تیم ملی و ایجاد شرایط ایده‌آل برای کی‌روش وامانده‌اند و همین اردوی امارات را با هزار اما و اگر برگزار کرده‌اند. مدیران فدراسیون فوتبال خود را در جدل برانکو و کی‌روش پنهان نکنند. ما شما را می‌بینیم، شما که از بحث در فوتبال، احضار به کمیته اخلاق و کمیته انضباطی را فهمیده‌اید.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر