فوتبال ایران / شناسه خبر: 72580 / تاریخ انتشار : 1395/10/13 12:32
|

مشت برانکو روی میز: کی‌روش به من یاد داد با چه رفتاری حرفم را پیش ببرم

برانکو ایوانکوویچ آنچنان در این مصاحبه عصبانی بود که با مشت پی‌در‌پی روی میز می‌کوبید، رفتاری که هرگز از برانکو ندیده‌ایم.

ایران ورزشی آنلاین / برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس به شدت عصبانی است، هم از تشکیلات تیم ملی و کارلوس کی‌روش و هم از باشگاه پرسپولیس و روند نقل و انتقالات. مصاحبه برانکو که صبح امروز رودررو با خبرنگاران انجام شد، نشان می‌داد که حوصله او سر رفته و تحملش به پایان رسیده است. تیتر یک امروز روزنامه ایران ورزشی و گزارشی با تیتر «وضعیت قرمز در پرسپولیس / برانکو: حتی نمی‌توانید یک بازیکن جذب کنید» نشان می‌داد که او دیگر محافظه‌کاری همیشگی‌اش در گفت‌و‌گو‌ها را هم کنار گذاشته.

برانکو ایوانکوویچ در حاشیه تمرین روز دوشنبه پرسپولیس درباره وضعیت و برنامه تمرینی تیمش گفت: تمام بازیکنان سالم هستند و فقط محسن ربیع‌خواه و ولادیمیر پریموف مشکل کوچکی دارند که تا آخر هفته به آمادگی کامل می‌رسند. امروز تمرینات‌مان فقط در سالن وزنه صورت می‌گیرد و فردا در زمین شماره ۲ آزادی ساعت ۱۱ تمرین داریم. قرار بود روز چهارشنبه یک بازی دوستانه داشته باشیم که متاسفانه لغو شد ولی به احتمال زیاد یک بازی دوستانه شنبه یا یکشنبه انجام خواهیم داد.

برانکو سپس رفت سراغ بحث نقل و انتقالات: هنوز هیچ بازیکنی را جذب نکرده‌ایم اما با توجه به اینکه نیم فصل دوم کارمان بسیار سخت است نیاز داریم که چند بازیکن جذب کنیم. دوره نقل و انتقالات کوتاه است و ۱۰ روز دیگر هم دوباره لیگ برتر شروع می‌شود. بازیکنانی را که می‌خواهیم بگیریم در اردوی تیم ملی هستند و وقتی بازی‌ها دوباره شروع شود مذاکره سخت‌تر می‌شود. اکنون در دو مسیر تلاش می‌کنیم. یکی بازیکنانی که اکنون می‌خواهیم و یکی هم بازیکنانی که برای فصل بعد لازم داریم.

برنامه لیگ وحشتناک است

سرمربی پرسپولیس درباره مصاحبه دیروزش درباره اردوی تیم ملی گفت: دیروز درباره اردو صحبت نکردم چون نمی‌دانستم که تیم ملی به امارات می‌رود یا نه. اکنون که تیم ملی به دبی رفته برای اعضای آن آرزوی اوقات خوشی را دارم. همین‌طور امیدوارم که خوب کار کنند. تیم ملی بزرگسالان مهمترین بخش فدراسیون فوتبال است. ما به عنوان پرسپولیس و من به عنوان سرمربی سابق تیم ملی و فعلی پرسپولیس برای تیم ملی کار و زندگی می‌کنیم و افتخار می‌کنیم که هفت ملی‌پوش داریم اما فوتبال ایران فقط تیم ملی بزرگسالان نیست بلکه رده‌های دیگر هم هستند و همین‌طور فوتسال، فوتبال بانوان و نیز باشگاه‌ها که تیم ملی حیات خود را مدیون آنها است.

برانکو سپس با لحنی تند گفت: اگر پرسپولیس در لیگ برتر قهرمان نشود و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا موفق نشوند که به مرحله بعد صعود کنند مقصر اصلی‌اش آقای کی‌روش، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که چنین برنامه‌ای را تدوین کرده و پذیرفته است. برنامه تهیه شده برای بازیکنان سخت است چون بازیکنان در این هفت ماه ۱۰۰ روز با تیم ملی بودند و فقط ۱۰۰ روز باشگاهشان آنها را در اختیار داشت. باشگاه وقتی برای آماده کردن این بازیکنان نداشت و ما مجبور شدیم در طول این نیم فصل چهار بار از نو استارت بزنیم. برنامه لیگ وحشتناک است.

بیشتر وقت بازیکنان در هواپیما می‌گذرد

برانکو ادامه داد: به جای اینکه بازیکنان به تعطیلات بین دو نیم فصل بروند و استراحت کنند باید در اختیار تیم ملی باشند. همانطور که خود آقای کی‌روش اصرار داشت در تابستان بازیکنان باید استراحت داشته باشند در بین دو نیم فصل نیز که فقط ۱۵ روز بین دور رفت و دور برگشت مسابقات فاصله است بازیکنان وقت استراحت ندارند و نمی‌توانند آماده شوند آن هم در نیم فصلی که فاصله بین هر بازی چهار پنج روز است و بیشتر وقت بازیکنان به جای تمرین و زمین بازی در هواپیما سپری می‌شود.

برانکو گفت: من با این وضعیت نمی‌توانم تیمم را رهبری کنم و فقط می‌توانم با آنها تمرینات ریکاوری را انجام دهم. چیزی که مقدس و مهم است سلامتی بازیکنان است و با این کار سلامتی بازیکنان در ریسک بزرگی قرار خواهد گرفت و اینها به خاطر برنامه چیده شده است. بازیکنان در نیم فصل دوم تعطیلی نخواهند داشت و اگر تعطیلی هم باشد حداکثر دو یا سه روز آن هم در تعطیلات نوروز است.

یکی با دلیل و مدرک بگوید اردوی دوبی درست است یا نه

سرمربی پرسپولیس درباره اردوی تیم ملی گفت: در این فصل نقل و انتقالات که الان صحبت کردم من چگونه می‌توانم با بازیکنی که می‌خواهم صحبت کنم و او را با اهداف تیم آشنا کنم در حالیکه وقتی برای آماده کردن بازیکنان ندارم؟ من دوست دارم یکی با دلیل و مدرک به من جواب دهد که آیا اردوی دبی درست است یا نه و یا عاقلانه است؟ آن هم بدون برگزاری بازی دوستانه زیرا سایت‌های مراکشی گفتند بازی تیم ملی لغو شده است. حالا اگر هم بازی باشد باز هم باید این سوال را پرسید عاقلانه است یا خیر؟

برانکو درباره پیش‌بینی این اردو نیز گفت: می‌گفتند اگر تیم ملی جایی نرود مقصر من هستم اما من درباره این اردوی تیم ملی از دو ماه پیش اطلاع داشتم زیرا ما در باشگاه ایرانیان که بودیم مدیر تیم ملی به من گفت تیم ملی اینجا را رزرو کرده است بنابراین آنها از سه ماه قبل برای چنین اردویی برنامه‌ریزی کرده بودند ولی به کسی نگفتند زیرا خودشان می‌دانند که چه کرده‌اند.

با کسی مشکل ندارم، واقعیت‌ها را می‌گویم

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با کی‌روش مشکلی دارد؟ گفت: من با هیچ کس مشکلی ندارم و فقط آنچه را فکر می‌کنم واقعیت است بیان کردم. کارشناسان بیایند و مرا قانع کنند که آیا این کار درست است که بازیکنانم را بدون آماده‌سازی در اختیار بگیرم؟ اول صحبت‌هایم هم گفتم که از تیم ملی حمایت می‌کنیم اما اگر یادتان باشد در سال ۲۰۰۶ در حالی که ۱۵ روز تا آغاز جام جهانی باقی مانده بود باشگاه صباباتری، دایی و گل‌محمدی و بختیاری‌زاده را به اردوی تیم ملی نداد چون یک بازی نه چندان مهم در آسیا داشت.

برانکو درباره اینکه به جز او مربیان دیگری هم از برنامه‌ریزی لیگ ناراضی هستند، گفت: به خاطر همین گفتم که مقصر کی‌روش، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که این برنامه را نوشته و پذیرفته‌اند.

ارتباط بین باشگاه‌ها و تیم ملی سالم نیست

یک خبرنگار در پرسشی عجیب به برانکو گفت که آیا این شایعه را قبول دارد که کی‌روش تلاش می‌کند پرسپولیس زمین بخورد تا تیمی که او با آن رابطه نزدیکی دارد موفق شود؟ برانکو پاسخ داد: من به این حرف‌ها کاری ندارم. فقط می‌دانم که هماهنگی خوبی بین کادرفنی تیم ملی و مربیان لیگ وجود ندارد. بازیکن مصدوم را به اردوی تیم ملی دعوت می‌کنند که این‌طور به نظر بیاید در باشگاه برای این بازیکن هیچ کاری انجام نمی‌شود. ارتباط سالمی بین باشگاه‌ها و تیم ملی نیست.

برانکو سپس به امیر قلعه‌نویی اشاره می‌کند: من با قلعه‌نویی خیلی خوبم اما هر دو برای قهرمانی می‌جنگیم. او مثل من برای موفقیت تیمش کار می‌کند. ما قبل از بازی و بعد از آن با هم دوست هستیم اما در بازی هر کس برای تیم خود تلاش می‌کند و این قشنگ‌ترین رابطه ورزشی است. اینکه بازیکنی قبل از مسابقه برای مربی سابقش گل می‌آورد و به او احترام می‌گذارد رسم بسیار زیبایی است که در ایران جاری است.

اگر بازیکنان زیر 22 سال دعوت می‌شدند بهتر بود

برانکو درباره بازیکنان دعوت شده به تیم ملی گفت: اگر بازیکنان زیر ۲۲ سال دعوت می‌شدند که بعدا بتوانند برای بازی در جام جهانی روسیه نامزد شوند می‌شد گفت مربی این تیم کار خوبی را انجام داده و من می‌توانستم این را بپذیرم اما باید گفت که تا جام جهانی بسیاری از این بازیکنان ریزش خواهند داشت پس این غیرقابل قبول خواهد بود و به همین دلیل من مخالف دعوت این بازیکنان هستم.

برانکو درباره اینکه باشگاه‌ها حق برگزار کردن اردو در کشورهای عربی را ندارند ولی تیم ملی در امارات اردو برپا کرده، با کنایه گفت: الان در سال نو میلادی هستیم و آب و هوای آنجا بسیار خوب است!

با این وضعیت سلامتی بازیکنان به خطر می‌افتد

برانکو درباره حریفان دوستانه رقیبان پرسپولیس در آسیا نیز گفت: الهلال با رئال مادرید بازی می‌کند زیرا وقت دارد اما چون وقت نداریم نمی‌توانیم بازی کنیم. باید بین دو نیم فصل ۲۰ روز الی یک ماه استراحت باشد تا بتوانیم تیم را آماده و تکمیل کنیم و باید در چهار پنج بازی اول نیم فصل دوم بین هر بازی هفت روز فاصله باشد تا بتوان تیم را تکمیل کرد و بازیکنان جدید را با شرایط تیم تطبیق داد. ما هر پنج روز یک بازی داریم و فقط مقابل استقلال هفت روز وقت داریم تا آماده این دیدار شویم بنابراین من نمی‌توانم تیمم را آماده کنم و آن را تکمیل کنم.

برانکو ادامه داد: مخصوصا زمانی که دو نفر از بازیکنان مهم ما به خدمت سربازی رفتند پس حتما به مشکل برخواهیم خورد. بازیکنان تحت فشار خواهند بود و امکان مصدومیت آنها بالا خواهد رفت و سلامتی بازیکنان که مهمترین نکته است به خطر می‌افتد و دود آن در چشم تیم ملی می‌رود زیرا تیم ملی بازیکنان آماده‌ای نخواهد داشت. من نمی‌خواهم بگویم که بعد از اردوی تیم ملی هر بازیکن دو الی سه کیلو اضافه وزن پیدا می‌کند.

خبرنگاری از برانکو خواست تا درباره سبک کار کی‌روش و اینکه شخصا برای انتخاب کمپ تمرینی و لباس تیم ملی فعالیت می‌کند صحبت کند، سرمربی پرسپولیس گفت: درباره انتخاب کمپ بگویم که خودم هم دوست دارم قبل از اردو زمین تمرین تیمم را ببینم. علاقه‌ای ندارم که درباره روش کار کی‌روش صحبت کنم. هر مربی روش کار خود را دارد. ما همه اینجاییم که از دانش و تجربه خود برای پیشرفت فوتبال ایران استفاده کنیم. تیم ملی بزرگسالان مهمترین بخش فوتبال ایران است اما باشگاه‌ها و سایر رده‌ها هم هستند.

کی‌روش تا حالا چه چیزی خواسته که باشگاه‌ها به او نداده‌اند؟

برانکو درباره مسائل تیم ملی یک مثال زد و خاطره‌ای را تعریف کرد: بعد از من، امیر قلعه‌نویی مربی ایران شد. از او بپرسید که وقتی در برلین همدیگر را دیدیم به او چه گفتم. من هر اطلاعاتی که داشتم در اختیار او قرار دادم چون هدف همه ما موفقیت تیم ملی است. از بازیکنانم بپرسید که آیا تاکنون شده که یک کلمه علیه تیم ملی حرف زده باشم؟ یا آیا شده که به آنها اجازه ندهم که به تیم ملی بروند؟ حتی همین الان که هفت ملی‌پوش داریم چند بازیکن دیگر تیمم استحقاق حضور در تیم ملی را دارند.

برانکو در ادامه گفت: تاکنون کی‌روش چه چیزی از باشگاه‌ها خواسته که به او نداده‌اند یا با آن مخالفت کرده‌اند؟ بازیکنان ۱۰۰ روز با تیم ملی بودند. در سایر تیم‌های ملی چقدر بازیکنان در اردوی تیم‌شان بودند شاید فقط در تیم سوریه این اتفاق افتاده که آن هم به خاطر این است که در کشورشان جنگ است و اصلا لیگ ندارند. بازیکنان سوریه هر آن منتظرند که به آنها خبر بدهند خانواده‌شان کشته شده‌اند. آن وقت کی‌روش با این تیم بدون گل مساوی کرد.

از کی‌روش یاد گرفتم چگونه کارم را پیش ببرم

برانکو درباره دعوای لفظی با کی‌روش نیز گفت: برایم مهم نیست. من با کسی دعوا ندارم. من حق دارم که عقیده‌ام را بگویم. من مسن‌ترین مربی لیگ هستم و تجربه زیادی دارم. من در سه کشور مختلف قهرمان شدم. در بوسان اول شدم، مدال برنز جهان را دارم و با ایران به جام جهانی رفته‌ام، پس حق دارم که حرفم را بزنم. من با کسی جنگ سرد ندارم. اتفاقا به کی‌روش غبطه می‌خورم چون به من یاد داد چگونه باید رفتار کنم تا کارم پیش برود و او برایم یک سمبل شده است.

برانکو ادامه داد: وظیفه من این است که با حداکثر حرفه‌ای‌گری‌ام کارم را انجام دهم و نوعی رفتار کنم که به نفع هواداران و باشگاهم باشد و این بزرگ‌ترین رضایت‌مندی من است و اگر هر اتفاقی بیفتد من خودم را درگیر نمی‌کنم.

6 ماه است با سروش رفیعی صحبت نکرده‌ام

سرمربی پرسپولیس درباره لیست نقل و انتقالات این تیم در نیم فصل گفت: هنوز لیستی اعلام نکرده‌ایم. مرحله به مرحله پیش می‌رویم اما فعلا نمی‌توانیم اعلام کنیم. اگر اینگونه باشد یک نفر باید برود دبی و با بازیکنان صحبت کند و باشگاه ایرانیان نیز اجازه ورود نمی‌دهد. مگر چکار می‌کنند که مجوز ورود نمی‌دهند؟ آیا ما به باشگاه ایرانیان رفتیم ورود خبرنگاران را ممنوع کردیم؟

برانکو درباره صحبت با سروش رفیعی مبنی بر پیوستنش به پرسپولیس گفت:‌ من آخرین باری که با سروش صحبت کردم شش ماه پیش در مراسم انتخاب بهترین‌های لیگ بود و بعد از آن هم چون با ذوب‌آهن بازی داشتند دیگر با او صحبت نکردم. من تا اینجا سعی کرده‌ام محترمانه برخورد کنم و احترام زیادی نسبت به سروش رفیعی و باشگاهش بگذارم. نخواستم که با او صحبتی داشته باشم زیرا بر این معتقدم که باید تا آخرین روزی که با باشگاهش قرارداد داشت به آن باشگاه خدمت کند. امروز هم با تیم ملی به دبی سفر کرده و نمی‌توانم با او صحبت کنم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر