ورزش ایران / شناسه خبر: 72478 / تاریخ انتشار : 1395/10/9 02:36
|
چهارمین کشتی‌گیر دوپینگی در کمتر از 4 سال

دوپینگی جدید کشتی؛ قربانی یا خاطی؟

سنگین وزن‌های کشتی در جهان از پودرهای مختلف خوراکی استفاده می‌کنند و ممکن است یکی از این پودرها باعث دوپینگ باباجان‌زاده شده باشد.

ایران ورزشی آنلاین / کشتی ایران این روزها با انواع و اقسام اخبار مواجه بود که حالا خبر دوپینگ یکی از کشتی‌گیران هم یک خبر جدید در این رشته را منتشر کرد. پدیده شومی که در سال‌های اخیر کم دامن کشتی ایران را نگرفته است. بشیر باباجان‌زاده که حالا بعد از هشت ماه اعلام می‌شود در مسابقات جام جهانی شیراز از مواد نیروزا استفاده کرده بود، چهارمین کشتی‌گیر مطرح ایران در چهار سال گذشته بوده که به دلیل استفاده از مواد نیروزا محروم می‌شود؛ چهار کشتی‌گیری که از سوی نهادهای بین‌المللی مبارزه با دوپینگ با محرومیت سنگینی روبه‌رو شدند اما این همه حقیقت‌های دوپینگ در کشتی ایران نیست.

فدراسیون کشتی که مدت‌هاست از دوپینگ، این پدیده شوم احساس خطر می‌کند در سال‌های اخیر روند پیشگیری را در دستور کار خود قرار داده است. با این برنامه‌ریزی فدراسیون کشتی، هر ورزشکاری که در اردوهای تیم ملی مشکوک به نظر برسد با آزمایشات پزشکی تست می‌شود و اگر ماده مشکوک در خون این ورزشکار پیدا شود آنگاه با محرومیت از سوی فدراسیون مواجه خواهد شد.
امیر علی اکبری بعد از مسابقات جهانی 2013 دوپینگی شد و بعد از او هم طالب نعمت پور و محمد حسین محمدیان در سال‌های 2014 و 2015 پیش از این دوپینگی شده بودند. چهار کشتی‌گیر در کمتر از چهار سال آمار رسمی و در واقع بین‌المللی است. کشتی‌گیرانی چه در رده جوانان و چه در رده بزرگسالان هم هستند که با مشکوک شدن فدراسیون کشتی به آنها در استفاده از مواد نیروزا فدراسیون آنها را با محرومیت روبه‌رو کرده است. این اقدام فدراسیون کشتی پیشگیرانه بوده و برای جلوگیری از مثبت شدن دوپینگ کشتی‌گیران در رقابت‌های بین‌المللی رخ داده است. اقدامی که به نظر می‌رسد اگر انجام نمی‌شد الان کشتی ایران را با فاجعه‌ای بزرگ روبه‌رو کرده بود. با وجود همه این تلاش‌ها یک کشتی‌گیر دیگر دوپینگی می‌شود که البته دوپینگ این کشتی‌گیر سوالات زیادی را به وجود آورده است. اولین سوال به این مربوط است که چرا بعد از هشت ماه اعلام می‌شود بشیر باباجان‌زاده دوپینگ کرده است. سوالی که برای آن تورج ملک محمدی رییس کمیته پزشکی فدراسیون پاسخ دارد: «این دوپینگ هیچ ارتباطی با المپیک ریو ندارد و حتی در روزی که باباجان‌زاده وارد ریو شد از او تست گرفتند که جوابش منفی بود. در غیر این صورت اصلا نمی‌گذاشتند او در المپیک 2016 کشتی بگیرد.»

او با اشاره به علت تاخیر هشت ماهه در اعلام دوپینگ باباجان‌زاده، ادامه داد: «این موضوع در دست فدراسیون یا نادو نیست، بلکه مدیریت آن بر عهده آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ است. نمونه‌گیری انجام شده از باباجان‌زاده در جریان جام جهانی شیراز و توسط ماموران ایرانی نادو که معتمد آژانس جهانی هستند گرفته شد و نمونه‌ها به خارج از کشور ارسال شد. حال آنها می‌توانند نتایج را هر زمان که قطعی شد اعلام کنند. بنابراین این موضوع در دست ما
نبوده است.»
سوال دیگری که در این باره مطرح است، اینکه فدراسیون کشتی اعلام کرده خبر دوپینگ باباجان‌زاده شهریور به فدراسیون اعلام شده است اما اگر شهریور این خبر اعلام شده چرا الان فدراسیون آن را رسانه‌ای کرده است؟ برای این سوال هم تورج ملک محمدی جواب دارد: «شهریورماه امسال به فدراسیون کشتی اعلام شد باباجان‌زاده دوپینگ کرده است اما بر اساس قانون تا زمانی که رای قطعی صادر نشود ما نمی‌توانستیم آن را اعلام کنیم. در حال‌ حاضر رای قطعی اعلام شده و او به دلیل ارتکاب به دوپینگ با محرومیت چهار ساله از حضور در کشتی مواجه شده است. بر همین اساس نیز ما این رای را اعلام کرده‌ایم!»
اما یک سوال دیگر هم وجود دارد که چطور دوپینگ باباجان‌زاده در آزمایشات پزشکی مشخص نشده است؟ آزمایشاتی که فدراسیون کشتی می‌گیرد. البته برای این سوال پاسخ شفاف و مشخصی وجود ندارد اما ملک محمدی درباره علت این اتفاق گفت: «سنگین وزن‌های کشتی در جهان از پودرهای مختلف خوراکی استفاده می‌کنند و ممکن است یکی از این پودرها باعث دوپینگ باباجان‌زاده شده باشد. پس نمی‌توان با قطعیت گفت‌ که او با قصد و نیت چنین کاری را انجام داده است. من شب و روز با باباجان‌زاده در اردوهای تیم‌ ‌ملی حضور داشتم و مطمئن باشید که او ناخواسته مرتکب دوپینگ شده است.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر