فوتبال ایران / شناسه خبر: 72312 / تاریخ انتشار : 1395/10/5 01:40
|

آنچه پرسپولیس می‌خواهد

اینها مواردی است که حتی تیم‌های ثروتمند به آن نیاز مبرم دارند وگرنه در گردنه‌های بعدی این راه طولانی و جانکاه به توقف‌هایی خسران‌ساز تن خواهند داد.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / کمال کامیابی‌نیا که جمعه گل اول پرسپولیس را در دروازه سیاه‌جامگان جای داد و به گونه‌ای پایه‌گذار برد قاطع 3 بر صفر تیمش و قهرمانی نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال کشور به سرخ‌های تهرانی شد، از جمله ذخایر پنهان آنها بوده است. او البته همین حالا هم سابقه حدود 10 بازی ملی رسمی و دوستانه را در دوران زمامداری کارلوس کی‌روش و به واقع در یک و نیم سال اخیر دارد اما همیشه به گونه‌ای از نظر‌ها دور مانده و «ستاره» نشده است.

فرشاد احمدزاده نیز همینطور و حتی محسن مسلمان و امید عالیشاه و احمد نوراللهی نیز تمجیدهایی را شامل حال خود ندیده‌اند که بازی‌های آنان در دو فصل اخیر آنها را سزاوار دریافت‌شان کرده است.
جدایی موقتی دو نفر آخر (عالیشاه و نوراللهی) از پرسپولیسی‌ها نه به خاطر نرسیدن‌شان به حق خود، بلکه به سبب الزام گذراندن دوران خدمت در تیم‌های نظامی است. اما میزان وحدت و یکدستی در پرسپولیس و سطح تقریبا برابر بازی نفراتش این باور را نزد برخی به وجود آورده که حتی اگر سرخ‌ها در نیم‌فصل به جبران کوچ این نیروها، دو سه مهره جدید نگیرند از عهده کارها برمی‌آیند. استدلال معتقدان به این فرضیه بر این پایه استوار است که وقتی بازیکنانی بی‌منت و فداکار مثل حسین ماهینی، محسن ربیع‌خواه و البته سیدجلال حسینی دارید و نفر ذخیره‌تان در برخی روزها در حد و اندازه‌های رامین رضاییان است و درون دروازه تیم‌ علیرضا بیرانوند می‌ایستد، چه نیازی به سایر نفرات دارید؟ با محمد انصاری که به یک شکل و سطح قادر به سرویس دادن به هر دو پست دفاع میانی و چپ است، می‌توان مقابل هر رقیبی ایستاد و اگر بازی وحید امیری از سمت چپ بگیرد، می‌توان هر حریفی را ویران کرد.
با این حال در ادامه فصلی که پرسپولیس مجبور به حضور همزمان در لیگ قهرمانان آسیا هم هست و مولفه‌های آن مسابقات به کلی با لیگ داخلی فرق می‌کند، سرخ‌ها به هر نیروی بالقوه‌ای نیاز دارند تا چیزی بشوند که از آنها توقع آن می‌رود. از اوایل اسفند ماه 1395 که فصل جدید جام باشگاه‌های آسیا شروع می‌شود تا اواسط اردیبهشت 1396 که تکلیف لیگ برتر تعیین می‌شود پرسپولیس منهای تعطیلات عید نوروز تقریبا هر چهار، پنج روز یک بار باید به میدان آید و این کار نیرویی عظیم و نفراتی پرتعداد را می‌طلبد تا برانکو ایوانکوویچ بتواند با تغییر دایمی آنها و یا استفاده از سیستم چرخشی از فرسوده شدن آنان جلوگیری کند و همگی را تا حد ممکن سر حال نگه دارد.
کاهش کارآیی مهدی طارمی در نوک حمله در قیاس با فصل پیش و کم بودن شمار گزینه‌های برانکو در مرکز دفاع حتی در صورت نرفتن انصاری به لیگ چین مواردی است که پرسپولیس را وادار به خرید یک مهاجم نوک جدید و یک مدافع وسط تازه می‌کند و اگر سرخ‌ها حداقل یک هافبک جدید برای پر کردن جای نوراللهی و عالیشاه بگیرند، قطعا به خود در ادامه راه طولانی مسابقات فصل 96- 1395 خدمت کرده‌اند.
اینها مواردی است که حتی تیم‌های ثروتمند (به لحاظ داشتن نفرات جوان و یکدست و همسطح و فاقد غرور مفرط) به آن نیاز مبرم دارند وگرنه در گردنه‌های بعدی این راه طولانی و جانکاه به توقف‌هایی خسران‌ساز تن خواهند داد.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر