ورزش ایران / شناسه خبر: 72286 / تاریخ انتشار : 1395/10/4 04:07
|

پیشنهاد ایران برای کشتی زنان

در پیشنهاد ایران به اتحادیه جهانی کشتی با توجه به اینکه پوشش کنونی زنان باعث شده قشر زیادی از بانوان نتوانند در این رشته حضور داشته باشند، پیشنهاد برگزاری این شیوه با رعایت کامل پوشش مطرح شده.

ایران ورزشی آنلاین / فدراسیون کشتی ایران برای توسعه کشتی در میان زنان پیشنهاد جدیدی را به اتحادیه جهانی کشتی ارائه کرده است. رسول خادم که در ماه‌های اخیر بسیار فعال در هیات رییسه نشان داده و چند پیشنهاد را برای ایجاد تغییرات در کشتی دنیا ارائه کرده این بار به سراغ کشتی بانوان رفته و در راستای مسابقات بانوان پیشنهادهای جدیدی را ارائه کرده است.

در پیشنهاد ارسالی ایران به اتحادیه جهانی کشتی با توجه به اینکه پوشش کنونی زنان باعث شده است قشر زیادی از بانوان نتوانند در این رشته حضور داشته باشند، پیشنهاد برگزاری این شیوه جدید را با رعایت کامل پوشش با عنوان cover- singlet wrestling به اتحادیه جهانی کشتی ارائه داده است.
قرار است این پیشنهاد در نشست آتی کمیسیون سایر کشتی‌های وابسته به اتحادیه جهانی کشتی که مقر آن در استانبول ترکیه است، مطرح شود و فدراسیون کشتی ایران در این زمینه گزارش ارائه ‌کند.
بخشی از متن پیشنهاد ارسالی فدراسیون ایران به نناد لالوویچ رییس اتحادیه جهانی کشتی به شرح زیر است: «بسیاری از زنان به دلیل شرایط متفاوت و خاص فیزیکی نسبت به مردان یا ملاحظات فرهنگی خاصی که دارند، علاقه‌مند نیستند در رشته‌ای فعالیت کنند که چنین پوششی دارد. این ممانعت فرهنگی فقط مربوط به گرایش‌های مذهبی خاص نیست، بلکه این پوشش مورد تایید بسیاری از زنان اروپایی و آمریکایی و حتی زنان فعال و صاحب مدال المپیک و جهان حال حاضر در کشتی بانوان نیز نیست و این عامل می‌تواند مساله‌ای بازدارنده برای جذب بخش قابل توجهی از زنان دنیا برای حضور و فعالیت در رشته کشتی باشد.»
در ادامه این نامه آمده است: «از طرف دیگر همانطور که در گزارش‌های داوری المپیک نیز اعلام شده بود، یکی از تخلفات بالا در کشتی زنان کشیده شدن موی سر هنگام مبارزه بوده است. این پیشنهاد با حفظ سلامت زنان که به لحاظ فیزیکی طبیعتا از ظرافت ظاهری متفاوتی نسبت به مردان برخوردار هستند و باید آسیب کمتری به سر و صورت آنها وارد شود نیز ارتباط مستقیمی دارد، یعنی ضرورت دارد برای نحوه پوشش مو در زنان هنگام مبارزه در کشتی تمهیداتی اندیشید. پوشش مناسبی که بتواند هم از آن به‌عنوان محافظت مو استفاده شود و هم گوش بند، که از فک و صورت زنان نیز محافظت کند.»
 قوانین و مقررات این کشتی کاملاً مشابه قوانین کشتی آزاد بانوان است اما اوزان آن در وضعیتی ساده‌تر و شفاف‌تر نسبت به کشتی آزاد بانوان یعنی ٥٠-٥٥-٦٠-٦٥-٧٠-٧٥ کیلوگرم است.
نوع دوبنده این زنان علاقه‌مند به کشتی، لباسی مناسب و در دسترس برای همگان است که از موی سر تا کف پا را پوشش داده و محافظت می‌کند. همچنین مو و سر بانوان کشتی‌گیر در این نوع از کشتی، با کلاهی مخصوص و گوش بند محافظت می‌شود. مطمئن باشید این نوع پوشش و محافظت، توسعه کشتی بانوان را در بین زنان علاقه‌مند به کشتی تسریع می‌کند.
با توجه به مذاکرات صورت گرفته، فدراسیون کشتی ایران با همکاری نهادهای متخصص نسبت به تهیه طرحی در این باره اقدام کرده است. بدیهی است این شیوه از کشتی بانوان، می‌تواند در مجموعه یکی از کمیته‌های مرتبط با شیوه‌های کشتی وابسته به اتحادیه جهانی کشتی، فعالیت خود را آغاز کند.

---
captcha
تازه ها
بیشتر