فوتبال ایران / شناسه خبر: 71852 / تاریخ انتشار : 1395/9/20 11:01
|
اشکان به چین هم نمی رود

پشت پرده بدون تیم ماندن دژاگه: قرارداد 10 میلیاردی

امیر اسدی / دژاگه می‌داند حتی بدون تیم، جایگاه ویژه‌ در ترکیب تیم ملی دارد و به این روند خود ادامه خواهد داد تا اینکه اتفاقی خاص رخ بدهد. اتفاقی چون بازگشت به العربی یا یک تیم تازه با قرارداد آنچنانی.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / ابتدای فصل 15-2014 لیگ ستارگان قطر بود که باشگاه العربی یکی از بزرگترین نقل و انتقالات خود را انجام داد. اشکان دژاگه که در لیگ برتر انگلیس و باشگاه فولام بازی‌های درخشانی را ارائه می‌داد تصمیم گرفت به خاور میانه کوچ کند و پیراهن العربی را بپوشد. دژاگه فوتبال خود را با هرتابرلین آغاز کرد، سه فصل برای این تیم به میدان رفت و سپس راهی ولفسبورگ شد تا شش فصل با پیراهن این تیم بازی کند.
حاصل حضور دژاگه در ولفسبورگ، 132 بازی و به ثمر رساندن 18 گل بود. او که در آخرین فصل حضور خود در ولفسبورگ تنها 67 دقیقه به میدان رفت، در سال 2012 از این تیم جدا شد تا به لیگ برتر برود و پیراهن فولام را بر تن کند.
دژاگه دو فصل هم برای فولام به میدان رفت. او در این تیم نیز مثل ولفسبورگ، شاگرد فیلیکس ماگات بود. 43 بازی و 5 گل کارنامه موفق اشکان را در لیگ جزیره رقم زد. او در حالی که فولام و برخی دیگر از تیم‌های انگلیسی را خواهان خود می‌دید تصمیمی عجیب اتخاذ کرد. دژاگه در 27 سالگی و در حالی که می‌توانست چند فصل دیگر در فوتبال اروپا بماند، با رقمی نجومی به لیگ ستارگان قطر رفت تا برای العربی بازی کند.
حضور در العربی برای دژاگه بازگشت به عقب بود. البته نه از نظر مالی که از لحاظ فنی. او قراردادی نجومی با العربی امضا کرد و از ابتدای فصل 15-2014 برای این تیم به میدان رفت تا یکی از گران‌ترین بازیکنان لیگ قطر لقب بگیرد. دژاگه در دو فصل بازی برای العربی 45 بار به میدان رفت و 9 گل به ثمر رساند. یعنی هر 5 بازی یک گل که آماری مناسب برای یک هافبک نفوذی بود.
برای فصل 17-2016 اما تغییراتی در کادر فنی و مدیریتی العربی به‌وجود آمد تا ادامه حضور دژاگه در العربی غیرممکن شود. سرمربی العربی تغییر کرد و زولا جای خود را به ادیسون آگیره برزیلی داد. این مربی هم به خواست باشگاه تن داد و دژاگه را از لیست بازیکنان این تیم خارج کرد.
اشکان که نمی‌خواست از قرارداد سه میلیون دلاری‌اش با العربی به راحتی بگذرد، با مدیران این باشگاه برای فسخ قرارداد و حضور در تیمی دیگر به مشکل خورد. مسوولان العربی با پرداخت بخشی از قرارداد دژاگه خواهان فسخ قرارداد او بودند اما اشکان این شرایط را نپذیرفت و از مدیران باشگاه خواست تا تمام حق و حقوق او را بپردازند. خواسته‌ای که با مخالفت مدیران العربی همراه شد.
تا امروز که حدود 10 هفته از لیگ ستارگان قطر گذشته، دژاگه همچنان بدون تیم است و با باشگاهی جدید برای بازی به توافق نرسیده است. او همچنان قصد ندارد از قرارداد سه میلیون دلاری‌اش به راحتی عبور کند و به همین دلیل تن به موافقت با درخواست مدیران العربی نداده است.
دژاگه همچنان بازیکن العربی محسوب می‌شود، چون قراردادش با این باشگاه فسخ نشده است. به همین دلیل مدیران العربی از او خواسته‌اند با حضور در دوحه، تمرینات انفرادی‌اش را انجام بدهد و جلوی چشم آنها باشد. دژاگه هم برخی اوقات انفرادی تمرین می‌کند و گاهی هم همراه با تیم دوم العربی تا در نهایت پول قرارداد نجومی‌اش را دریافت کند.
اشکان در این مدت از چند تیم چینی پیشنهاد بازی دریافت کرده اما هر بار بنا به دلایلی با آنها به توافق نرسیده است. مدیر برنامه‌های دژاگه در محفلی دوستانه مدعی شده دژاگه برای حضور در لیگ چین مبلغی در حدود 25 میلیون دلار می‌خواهد که همین باعث شده تا هیچ یک از تیم‌های چینی مذاکره با کاپیتان تیم ملی ایران را ادامه ندهند.
اشکان دژاگه البته پیشنهادهایی از لیگ ایران نیز دریافت کرد اما به هیچ یک از آنها پاسخ مثبت نداد. تنها به این دلیل که هیچ تیمی در ایران نمی‌تواند حقوق 10 میلیاردی او در العربی را پرداخت کند. تیم‌های اروپایی نیز برای جذب دژاگه با این مشکل بزرگ مواجه هستند. آنها هم نمی‌توانند برای جذب دژاگه چنین مبلغ هنگفتی را هزینه کنند و به همین دلیل حضور اشکان در قاره سبز نیز منتفی شده است.
دژاگه در مقطع فعلی دو راهکار پیش رو دارد. یکی اینکه بدون تیم بماند و تا پایان فصل با هیچ باشگاهی قرارداد امضا نکند. این مساله باعث می‌شود تا او مبلغ سه میلیون دلاری قرارداد با العربی را تا دلار آخر دریافت کند و از نظر مالی متضرر نشود.
دومین راهکار دژاگه، فسخ قرارداد با العربی و حضور در تیمی جدید است. تیمی که بتواند خواسته‌های مالی او را برآورده کند. به نظر می‌رسد دژاگه راهکار اول را انتخاب کرده و به ادامه آن اصرار دارد. او که می‌داند حتی اگر بدون تیم باشد جایگاه ویژه‌ای در ترکیب تیم ملی ایران دارد، به این روند خود ادامه خواهد داد تا اینکه اتفاقی خاص رخ بدهد. اتفاقی چون بازگشت به العربی- اگر مدیران باشگاه صلاح ببینند- و یا حضور در تیمی جدید که با خواسته‌های مالی او موافقت کند.
 

 

کلیدواژه
اشكان دژاگه
captcha
تازه ها
بیشتر