فوتبال ایران / شناسه خبر: 71771 / تاریخ انتشار : 1395/9/12 11:15
|

سفر به بایرن مونیخ، همراه با عباس رضوی

دیدار از باشگاه بایرن مونیخ، همراه با این یقین که چگونه کاشته‌اند و چه نیکو برمی‌دارند. در این سفر عباس رضوی، سرمربی سابق تیم ملی ایران کوشش می‌کند تا نکته‌های ظریفی را به فوتبال ایران یادآوری کند.

ایران ورزشی آنلاین / عباس رضوی / در این باشگاه بزرگ از خشت دیوارها تا خاک چمن‌ها تا رنگ‌ها و یادبودها و خاطره‌های حفظ شده در موزه این باشگاه و بالاخره سازندگی تیم‌ها و نتایج بازی‌ها همه و همه نشان‌دهنده نظمی برنامه‌ریزی شده است که پنداری چون عقربه‌های ساعت بی‌وقفه زمان در پیش را شمارش و باشگاه را با برنامه‌ریزی‌ دراز مدت و حساب شده پیش می‌برند.

بایرن مونیخ همچون یک واحد صنعتی بزرگ و یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین باشگاهای جهان است. گزینش آدمها برای اداره این باشگاه چه به‌عنوان مدیر فنی یا اجرایی سببی و نصبی نیست. شایستگی و توانمندی و تجربه حرفه‌ای معیاری برای کار کردن در این باشگاه است .
یکی از کارهای مهم فدراسیون فوتبال آلمان ارزیابی عملکرد باشگاه ها از نقطه نظر سازندگی و کسب نتایج آن در فوتبال است که ارزیابی آن با دادن لوحی است که دراین لوح با نشان دادن تعداد ستاره کیفیت کار در باشگاه را نشان می‌دهند و این لوحه در تمام باشگاهها وجود دارد و لوحه باشگاه بایرن از ۵ ستاره برخوردار است، یعنی بالاترین اندازه ارزش گذاری در فوتبال آلمان. (در دیدار دیگری که از باشگاه اینتراخت فرانکفورت داشتم این ارزش گذاری با لوحی ۳ ستاره بر دیواره ورودی باشگاه مشخص شده بود.)
اقتصاد متحول و موفق این باشگاه روی ستون‌های با ارزش سازندگی و تعداد فراوان هواداران این باشگاه بنیان شده است .اخیرا با ورشکست شدن تیم ۱۸۶۰مونیخ، بایرن مونیخ اقدام به خرید استادیوم این باشگاه ورشکسته کرده و باترمیم و نوسازی، این استادیوم را تبدیل به یکی از زیباترین و مجهزترین باشگاه های جهان کرده است. با افزایش سکوهای این استادیوم ظرفیت تماشاچی آن به ۷۵۰۰۰ نفر افزایش داده شده. پس از فروش این استادیوم، باشگاه مونیخ ۱۸۶۰ کماکان اجازه یافت که ضمن حفظ دفتر و رختکن خود مسابقات خود را هم در استادیوم قدیمی خود انجام دهد. بخشی از سکوهای این استادیوم با ظرفیت ۲۰۰۰۰ نفر اختصاص به فروش بلیت‌های ارزان قیمت دارد که بلیت این جایگاهها بسیار ارزان و برای دیدن تمام مسابقاتی است که در طول سال انجام می‌شود. استقبال مردم از این بلیت‌ها چنان بی‌سابقه بوده که پیش رزرو این بلیت‌ها تا ۳۰ سال آینده مشخص شده است.

سازندگی و آموزش فوتبال پایه در این باشگاه در سطحی بسیار بالا و حرفه ای انجام می‌گیرد که این خود یکی از بزرگترین منابع درآمد باشگاه است. هر ساله ۲-۳ بازیکن از این بخش سازندگی راهی تیم اول بایرن می‌شوند و مابقی یا به‌صورت موقت یا دائم جذب باشگاه‌های دیگر آلمان و فوتبال اروپا می‌شوند که در بخش بعدی مقاله در مورد آن گفت‌وگو خواهد شد. تبلیغات و جذب اسپانسر هم در این باشگاه با برنامه‌ریزی حساب شده بسیار موفق نشان می‌دهد. تولید و فروش کالاهای ورزشی با آرم‌ها و یادبودها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مشتریان فراوانی را از آلمان و گوشه و کنار جهان به خود اختصاص داده است.

یادداشت دوم:

با خرید استادیوم تیم ۱۸۶۰ مونیخ توسط بایرن مونیخ، اقدامی اساسی در ترمیم و تعمیرات سکوهای استادیوم انجام شد. استادیوم به‌خاطر شکل دایره‌ای خود در هنگام تشویق تماشاچیان با طنین انعکاس صدا در بطن استادیوم بی نظیر است و باشگاه بایرن با توجه به این خاصیت با تغییراتی محاسبه شده در سکوها و صندلی‌ها به افزایش بیشتر این طنین صدا اقدام کرد، به‌ طوری‌که در هر گوشه‌ای از این استادیوم فریادها حتی با تعدادی کم‌شمار تماشاچی انعکاسی چرخشی در کل این دایره ایجاد می‌کند و این شور پرطنین در مسابقات خانگی می‌تواند یکی از فاکتورهای پیروزی بایرن باشد.
از روی کنجکاوی به راهنمائی که برای تعدادی توریست صحبت می‌کرد نزدیک شدم و صحت این موضوع را پرسیدم و او پس از سخنی کوتاه از گروه توریستی خود خواست که هم صدا حرفی را فریاد کنند و آنان که تعدادشان از ۱۵ نفر تجاوز نمی‌کرد یک صدا آن حرف را فریاد زدند که صدایشان در همه استادیوم انعکاس عجیب یافت و بعد راهنما ادامه داد: «این حرفی است که همیشه طرفداران بایرن در مسابقات فریاد می‌کنند. آن قسمت طبقه بالای استادیوم جایگاه طرفداران تیم‌های حریف است و آن سکوها طوری ساخته شده است که صدای تشویق طرفداران تیم‌های مقابل به پایین انعکاس نمی‌یابد.» من آن را به پای شیطنت طبقاتی معماران استادیوم گذاشتم که در صدارسانی تبعیض قائل شده بودند.
وقتی گواردیولا، مربی بایرن بود بنا بر پیشنهاد او چمن استادیوم ترکیبی از چمن مصنوعی و چمن طبیعی بود که این به طرز بسیار دقیق و حساب شده از یک نشاء چمن طبیعی در کنارساقه‌ی چمن مصنوعی به‌خصوص تشکیل شده بود که می‌توانست به استحکام و کیفیت چمن کمک کند. در حال حاضر گروه کارشناسی و تحقیقی بایرن روی نمونه چمنی که با الیاف مصنوعی ترکیب شده است و یک چمن طبیعی با رشد کوتاه مشغول مطالعه هستند که کدامیک برای بازی مناسب‌تر است و در این تحقیق نوع چمن‌ها و کفش‌های فوتبال و اندازه پل کفش‌ها همراه با آگاهی از میزان خستگی ساق‌های بازیکنان مورد بررسی قرار می‌گیرد. نور این استادیوم در شبها بسیار مناسب برای بازی و فیلم برداری‌ست و هرگز مزاحمتی برای دید بازیکنان در بازی هوایی ندارد. در تصویر زیر که با تلفن همراه من گرفته شده و برای وضوح بیشتر عکس حرفه‌ای نیست، ما ۳ نور را در سطح روی چمن مشاهده می‌کنیم که یکی از آنها به رنگ بنفش و دیگری رنگ سفید روشن و سومی رنگی‌ست که به زردی گرایش دارد. این نورها با چراغ‌هایی متصل به داربست‌هایی بود با ارتفاع ۲ متر که روی سطح زمین چمن نصب شده بودند.

---

پس از اخذ اجازه و نزدیکی به زمین از مسئولش علت وجود این داربست‌ها و نورهای مختلف سوال شد و جواب این بود که به خاطر فصل زمستان که هوا ابری و سرد است و نور خورشید و گرما برای رشد چمن کافی نیست این نورها برای تسریع رشد چمن در نظر گرفته شده، ضمن اینکه زیرسازی حساب شده چمن حرارت مناسب را برای رشد چمن ایجاد می‌کند. علت وجود این نورها هم تستی است که ببینیم کدامیک از این ۳ نور در تسریع رشد چمن موثرتر است. برای حفظ و آمادگی این چمن ۳۰ نفر متخصص و کارشناس امور چمن برای بهتر شدن کیفیت زمین بازی در این مجموعه کار می‌کنند.

در گوشه‌ای از این استادیوم موزه باشگاه وجود دارد که من با کنجکاوی در ویترین عکسهای گذشته تیم، تصویری از تیم بایرن مونیخ را دیدم که اسم و عکس علی دایی در آن خودنمایی می‌کرد و این افتخاری‌ست برای فوتبال ایران.

یادداشت سوم:

پس از دیدار از استادیوم بایرن، راهی خود باشگاه شدم که این خود مجموعه‌ای‌ست که می‌تواند باشگاه و هویت باشگاهی را معنی کند. رستوران‌ها، سالن‌های متعدد بدنسازی، استخرها و دفاتر اداری، زمینهای چمن باکیفیت بسیاربالا و امکانات آموزشی مجهز و... که حکایتی از مثنوی و هفتاد من کاغذ است. دوست داشتم از یک جلسه تمرینی تیم بایرن دیدن کنم ولی آن روز تمرین بایرن به بازی والیبال و البته با پا اختصاص داشت و من از این تمرین بی‌انگیزه گذشتم و راهی زمینی دیگر شدم که گویا تیم دوم بایرن تمرین می‌کرد. تیم دوم بایرن بیشتر ترکیبی بود از تیم جوانان زیر۲۰ سال و تعدادی بازیکن که از تیم اول برای تمرین به این تیم آمده بودند. من وقتی به تمرین رسیدم که بخش سوم تمرین که بازی بود انجام می‌شد.
در این فرصت کوتاه سعی کردم رابطه نحوه بازی این تیم را با تیم اول بایرن مونیخ پیدا کنم و پس از دقایقی دریافتم که بازی تمرینی آنان به شکلی هدفمند و در چهارچوبی نزدیک به بازی‌های تیم بایرن انجام و تکرار می‌شود و این نشان دهنده کارایی و توانمندی گروه فنی این باشگاه بزرگ است. تاکید بر سرعت هر چه بیشتر، بازی با تکیه بر منطق بازی، بازی روی زمین، دادن پاس‌هایی با طول بیش از ۱۵متر، ۱-۲ کردن در تمرکز دفاعی حریف، تغییر جای متوالی مهاجمین با درک حرکتی یکدیگر و بازی درعمق، حفظ توپ در مثلث‌هایی با ضلع بیش از ۱۵ متر و حمایت همیشگی نفر چهارم از این مثلث‌ها که گاهی مورد استفاده قرار می‌گرفت، بازی روبه جلو و سرانجام توانایی حفظ توپ و انگیزه بالای حرفه‌ای نشان دهنده سطح بالای فوتبال این تیم بود.

پس از خاتمه تمرین درخواست صحبت با یکی از مربیان را کردم و چون این کار برنامه‌ریزی شده نبود، سرمربی یکی از دستیاران خود را نزد من فرستاد و من پس از معرفی خود این سوال را مطرح کردم که هر ساله چند بازیکن از این تیم راهی تیم اول می‌شوند. او جواب داد: «چون تیم ما یک تیم بزرگ و بین‌المللی است ۲-۳ بازیکن بیشتر جذب تیم اول نمی‌شوند ولی بطور کلی فروش و ارسال این بازیکنان به دیگر باشگاهای آلمان و اروپا یکی از منابع بزرگ اقتصادی باشگاه است.» دیدار از رختکن بایرن نیز می‌توانست برای خود گفتنی باشد. باشگاه بایرن دارای یک گروه بزرگ تهیه فیلم با دوربین‌های مجهز و فیلم برداران کارآزموده و حرفه‌ای است که جدا از فعالیت در امر آموزش، در وقت مسابقات هم نقشی مهم بر عهده دارند. وقتی گواردیولا مربی بود ۳ آنالیزور با تجربه را موظف می‌کرد که همراه فیلم‌برداران ضمن ضبط تمام بازی، بخش ‌های مهم را با آنالیز دقیق نقاط قوت و ضعف بازی جداگانه و درحین بازی آماده کنند و به تابلوی الکترونیکی تاکتیکی داخل رختکن ارسال دارند، تا مربی بتواند در فاصله کوتاه دو نیمه بازی از روی این تابلو به بازیکنان نکات لازم را یادآوری کند و در صورت نیاز به تغییر آهنگ، تیم را آگاهانه‌تر برای نیمه دوم به زمین بفرستد. بازیکنان تیم گواردیولا قادر بودند که در صورت نیاز ۳ سیستم را در حین یک بازی تغییر دهند. در رختکن بایرن عکس هر بازیکنی که در ارنج آن روز تیم است، در بالای جایگاه خاص خودش همراه با وسائل مورد نیازش قرار می‌گیرد.

(ایران ورزشی آنلاین: این مجموعه یادداشت‌ها را عباس رضوی در اختیار ایران ورزشی گذاشته است. سپاس از ایشان.)

---

 

 

 

 

captcha
نظرات شما | 1 نظر
امیر عزیزی
1397/2/27 - 22:52
سلام من امیرحسینم میخاستم به تیم بایرمونیخ بپیوندم و سنمم نونهالانه ممنون میشم جوابی بدین اقای رضوی
rateup 0
 ratedown 0
تازه ها
بیشتر