فوتبال ایران / شناسه خبر: 71452 / تاریخ انتشار : 1395/8/12 16:57
|

تیم ملی، منهای ۵

سابقه نشان داده نه فیفا چنین امتیازهایی را به فوتبال ایران می‌دهد و نه فدراسیون فوتبال ایران از چنین قدرتی بهره می‌برد که بتواند حکم قطعی فیفا را تغییردهد.

ایران ورزشی آنلاین / فیفا حکمی را علیه خاطیان ایرانی بازی با قطر صادر کرده که اگر با مصدومیت 3 بازیکن کلیدی توام نبود بحرانی تلقی نمی‌شد اما وقتی حکم محرومیت سردار و احسان در کنار مصدومانی همچون منتظری، امیری و بیرانوند قرار می‌گیرد نمی‌توان به آن بی‌تفاوت بود. تیم ملی در بازی با سوریه 5 بازیکن کلیدی خود را در اختیار ندارد و کارلوس کی‌روش برای انتخاب ترکیب ایده‌آل خود با مشکلاتی مواجه خواهد بود و ناچار است بازیکنانی را وارد ترکیب اصلی تیم ملی کند که در بازی‌های اخیر به آنها میدان نمی‌داد.


در اطلاعیه‌ای که فدراسیون فوتبال روی سایت خود قرار داده می‌خوانیم: «پس از دیدار ایران برابر قطر که با پیروزی 2 بر صفر تیم ملی همراه شد، فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران آرای صادره خود را درباره این بازی به این شرح اعلام کرد:
1- یک جلسه محرومیت تایید شده برای سردار آزمون.
2- یک جلسه محرومیت تایید شده برای احسان حاجی‌صفی.
 3- سه جلسه محرومیت تایید شده برای جواد نکونام.
به سایر اعضای کادر فنی و بازیکنان شامل پژمان منتظری که نامش در گزارش‌های اولیه ارسالی ناظر بازی به مقامات فیفا و ‌ای اف سی اشاره‌های متعدد شده بود، محرومیتی تعلق نگرفت.
البته فدراسیون فوتبال ایران اطلاعی از نامه محرومیت‌های احتمالی ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال قطر در خصوص حوادث این دیدار ندارد، از این رو ضمن تاکید بر این نکته که این اطلاعیه صادر شده تنها مرجع مورد قبول فدراسیون در اطلاع رسانی احکام صادره به حساب می‌آید اعلام می‌دارد سایر اظهارنظرها در این خصوص وجاهت نداشته و پس از بررسی و تحلیل‌های لازم، طی نشستی خبری با حضور مقامات فدراسیون فوتبال، اطلاعات مرتبط در اختیار رسانه‌های محترم قرار خواهد گرفت.»

بدون شک اگر ملی‌پوشان در بازی با قطر از خود سعه‌صدر نشان می‌دادند هرگز فیفا مجبور به صدور چنین احکامی نمی‌شد اما رفتارهای نسنجیده و دور از عقلانیت بازیکنان و مربی تیم ملی در نهایت فیفا را به صدور چنین حکمی مجبور کرد.

 بی‌شک ناظر این بازی اتفاقات را رصد کرده و مواردی را گزارش داده که فیفا چنین احکامی را صادر کرده است.
البته برای فدراسیون فوتبال ایران جای اعتراض به این حکم وجود دارد و می‌توان در روزهای منتهی به بازی با سوریه در این باره رایزنی‌هایی داشت اما سابقه نشان داده نه فیفا چنین امتیازهایی را به فوتبال ایران می‌دهد و نه فدراسیون فوتبال ایران از چنین قدرتی بهره می‌برد که بتواند حکم قطعی فیفا را تغییردهد.
بنابر این باید حکم را صادرشده و بدون تغییر دانست و از همین امروز به دنبال یافتن راهی بود تا جای خالی این بازیکنان در تیم ملی پر شود.
پیش‌تر کی‌روش گزینه مناسبی را به جای پژمان منتظری در خط دفاع قرارداد و از چالش مصدومیت این بازیکن به خوبی عبور کرد اما مصدومیت بیرانوند و امیری می‌تواند دردسرهای سرمربی تیم ملی را برای انتخاب جانشین‌های مناسب در تیم ملی افزایش دهد.
بیرانوند مدت‌ها است شماره یک تیم ملی را تن می‌کند و شاید به واسطه حضور پی در پی او در چارچوب دروازه دیگر دروازه‌بان‌ها -حتی حقیقی - روحیه چندان مناسبی نداشته باشند.
از سویی حقیقی مدت‌ها است در هیچ تیمی به میدان نمی‌رود که دوری این دروازه‌بان از شرایط مسابقه کار انتخاب جانشین او را در تیم ملی سخت‌تر می‌کند. شاید کی‌روش نیم نگاهی هم به اخباری داشته باشد. دروازه‌بانی که در تراکتورسازی نمایش نسبتا خوبی داشته اما درتیم ملی بی‌تجربه است.
احتمالا کی‌روش به جای امیری از آندرانیک تیموریان بهره می‌گیرد که انتخاب خوبی است و آندو به واسطه تجربه‌ای که طی این سال‌ها اندوخته می‌تواند در پست امیری بازی کند اما غیبت حاجی‌صفی ممکن است کی‌روش را با دردسر بیشتری مواجه کند.
حاجی‌صفی در بازی‌های اخیر تیم ملی نمایش تحسین برانگیزی داشته و یکی از بهترین‌ها بوده است. دور از ذهن نیست که کی‌روش برای پرکردن جای خالی او از ترابی بهره بگیرد اما مساله دیگری که ذهن سرمربی تیم ملی را آزار خواهد داد یافتن بازیکنی برای قرار گرفتن در راس خط حمله است.
 سردار آزمون که گل 3 امتیازی بازی با کره را به ثمر رساند و دو شب پیش هم دروازه اتلتیکومادرید را باز کرد می‌توانست در بازی با سوریه گره‌گشا باشد اما او هم غایب است تا احتمالا یکی از میان قوچان‌نژاد یا طارمی در پست او قرار بگیرد.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/71452
captcha
تازه ها
بیشتر