فوتبال ایران / شناسه خبر: 71291 / تاریخ انتشار : 1395/8/3 04:44
|
غیبت احمدزاده، چشم بستن روی عالیشاه، کنار گذاشتن ربیع‌خواه

رضاییان چگونه به ترکیب اصلی می‌رسد؟

برانکو همه کارهایش را بر اساس منطق پیش می‌برد؛ وقتی او با ترکیب قبلی‌اش نتیجه می‌گرفت و خط دفاعی‌اش خوب کار می‌کرد نیازی به تغییر نمی‌دید اما نخستین باری که تا آستانه شکست رفت از رامین استفاده کرد.

ایران ورزشی آنلاین / برخی می‌گویند برانکو در دقایق پایانی بازی با استقلال خوزستان وقتی به رضاییان بازی داد که تیمش تا باخت فاصله‌ای کوتاه داشت و چون مستاصل و شکست خورده به نظر می‌رسید مجبور به استفاده از رامین شد. این عده معتقدند اگر پرسپولیس این بازی را واگذار می‌کرد و رامین مثل بازی‌های قبل در حین گرم کردن خشک می‌شد هجمه‌ای همه جانبه به سوی مرد کروات آغاز می‌شد که چرا از رضاییان استفاده نکردی و... ؟ اما گروه دیگری به منطق برانکو اشاره می‌کنند و اینکه این مربی همه کارهایش را بر اساس منطق و اصول پیش می‌برد؛ اینکه وقتی او با ترکیب قبلی‌اش نتیجه می‌گرفت و خط دفاعی‌اش خوب کار می‌کرد نیازی به تغییر نمی‌دید اما نخستین باری که تا آستانه شکست رفت از پتانسیل تهاجمی رضاییان استفاده کرد و حالا انتظار می‌رود روند بازی دادن‌های او بر اساس منطق و شرایط بازی پیش برود.
بحث استفاده توامان ماهینی و رضاییان اما وقتی پیش کشیده می‌شود که بدانیم رضاییان در فاز حمله به مراتب بازیکن بهتری نسبت به فاز دفاع است و اصلا بازیکن موفقی در نیمه زمین حریف به حساب می‌آید. در نقطه مقابل حسین ماهینی در فاز دفاعی بازیکن فوق‌العاده‌ای در جناح راست به حساب می‌آید و نسبت به رامین کمتر نفوذ می‌کند و البته در جمع شدن‌ها و پوشش دادن‌ها بازیکن به مراتب بهتری است.
با در نظر گرفتن این مساله می‌توان تاکید کرد ماهینی و رضاییان می‌توانند زوج فوق‌العاده‌ای در جناح راست پرسپولیس تشکیل دهند و با یک بازیکن متخصص در دفاع و یک چهره ویژه در حمله راست پرسپولیس مهارنشدنی و رسوخ‌ناپذیر خواهد شد. برای این تغییر مهم – که بارها به برانکو پیشنهاد شده و البته قطعا به ذهن پروفسور هم رسیده – یک مانع بزرگ به نام فرشاد احمدزاده وجود دارد. فرشاد بازیکن مورد علاقه برانکو است و اگر مصدوم یا محروم نباشد حتما در ترکیب اصلی قرار می‌گیرد. البته برانکو با توجه به تاکتیک تیمش در فاز حمله روی توانایی‌های احمدزاده حساب باز کرده است. احمدزاده هم سرعت بالایی دارد هم از تکنیک مناسبی بهره می‌برد و در کارهای ترکیبی و فضاهای تنگ می‌تواند گره‌گشا باشد. بنابراین تا زمانی که احمدزاده دچار افت محسوس نشود یا کارآیی‌‌اش را در زمین از دست ندهد نمی‌توان منتظر بازی کردن رضاییان در پست هافبک راست و به عنوان بازیکن اصلی بود.
اما در جناح دیگر خط میانی پرسپولیس امید عالیشاه به عنوان هافبک چپ مورد استفاده قرار می‌گیرد که با وجود همه توانایی‌هایش اخیرا از چشم برانکو افتاده است. عالیشاه که بهترین گل‌ساز لیگ و یکی از بهترین‌های پرسپولیس در فصل گذشته بود بعد از اینکه در بیشتر مسابقه‌ها تعویض می‌شد و دقایق آخر بیرون می‌رفت مقابل نفت در دقیقه 60 تعویض شد و مقابل استقلال خوزستان به کلی از ترکیب بیرون رفت. شرایط در مورد نگاه برانکو به عالیشاه طوری شده که گفته می‌شود شاید عالیشاه بازی با نفت آبادان را هم از دست بدهد که اگر اینطور باشد شانس بازی کردن رضاییان در پست هافبک راست بیشتر خواهد شد و احمدزاده یا امیری به جناح مقابل می‌روند.
اما حالت سومی هم برای بازی کردن رامین وجود دارد که این حالت همکاری رضاییان – ماهینی را باعث نخواهد شد. انتقال ماهینی به دفاع چپ و بازی کردن جای ربیع خواه بعید است مشکلی برای خط دفاعی منسجم پرسپولیس به وجود بیاورد چرا که ماهینی با وجود چپ پا نبودن  بازیکن توانمندتری نسبت به ربیع‌خواه است. با این حال تنها مشکلی که احتمالا مانع از این جابجایی خواهد شد(غیر از اصرار عجیب به بازی کردن ربیع خواه) احتمال دعوت از ماهینی به تیم ملی به عنوان مدافع راست است و همین باعث شده خود ماهینی هم تمایلی به تغییر پستش نداشته باشد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر