ورزش ایران / شناسه خبر: 70887 / تاریخ انتشار : 1395/7/3 07:59
|
ابهام‌های نامه نگاری کمیته بین المللی المپیک با 5 فدراسیون

چند خط دردسرساز

ایران ورزشی آنلاین /  همه چیز آرام پیش می‌رود که به یکباره خبری روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد با این محور که کمیته بین المللی المپیک به چند فدراسیون ایران نامه‌ای نوشته و خواسته که درباره استقلال شان توضیحاتی بدهند. گویا کشتی، بسکتبال، والیبال، تیراندازی و دوومیدانی، فدراسیون‌هایی هستند که این نامه‌ها به آنها ارسال شده که البته از بین این فدراسیون‌ها فعلا (ظهر روز شنبه) تنها فدراسیون تیراندازی دریافت این نامه را تایید کرده و بقیه در این مورد اظهار نظری نداشته‌اند. مضمون نامه‌ها هم به این صورت است که " درباره دخالت مسوولان دولتی در فدراسیون‌تان توضیح دهید."

ارسال این نامه از سوی کمیته بین المللی المپیک که مدت‌هاست روی ورود دولت‌ها به مسائل ورزشی کشورهای مختلف حساس است، چیز غریبی نیست اما این حساسیت باید به گونه‌ای برنگیخته شود تا بعد مسوولان کمیته بین المللی المپیک نامه نگاری کنند؛ مثل اتفاقی که در کشورهای دیگر افتاده و یک دعوای داخلی و بعد رسانه ای شدن این موضوع، واکنش ساکنان مقر IOC در لوزان را در پی داشته است؛ مثل چیزی که ورزش ایران هم تجربه اش را دارد. تجربه ای تلخ از چند سال قبل. وقتی که در دولت قبل بی توجه به ضوابط، چند رییس فدراسیون برکنار شدند. این موضوع در آن زمان محتمل بود و دیدیم که در آستانه المپیک لندن، ورزش ایران در آستانه تعلیق قرار گرفت تا اینکه موضوع اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک و البته فدراسیون‌های ورزشی، احتمال تعلیق را کمرنگ کرد و در نهایت به فراموشی سپرد. آن زمان و بعد از برخی نامه نگاری هایی که از داخل انجام شد، ورود کمیته بین المللی المپیک که دستش در اعمال قانون باز است، قابل پیش بینی بود اما این نامه جدید که به یکباره رسانه‌ای شده، آنقدر عجیب است که برای بررسی دلایل ارسالش نیاز است با افراد متعدد صحبت کرد. چرا بعد از المپیک و در شرایطی که تقریبا دخالتی از سوی دولت در مدیریت ورزش اعمال نمی‌شود، این نامه ارسال شده است؟ نکته قابل تامل ارسال نامه به فدراسیون هایی است که جز والیبال، بقیه تقریبا با وزارت ورزش مشکلاتی دارند. برای مثال در ارتباط با بسکتبال، موضوع بازنشسته ها و ممنوعیت مدیران دو تابعیتی مطرح است. در دوومیدانی این خبر خیلی قوی شنیده می شود که عملکرد این فدراسیون مورد تایید وزارت ورزش نیست. در کشتی، اختلاف سلیقه‌ها علنی است و در تیراندازی هم که همه چیز روشن است. رییس فدراسیون معتقد است که حمایت نمی شود و ماه‌هاست که این نقد را مطرح می‌کند. وقتی به این فدراسیون ها نگاه می شود این شائبه جدی تر مطرح می‌ شود که مبادا به خاطر این مسائل که البته قابل حل هستند و از این رو که برخی از این افراد موقعیت خود را در فدراسیون شان متزلزل می‌دیدند، نامه نگاری با  کمیته بین المللی المپیک انجام شده است؟ مسئله‌ای که قابل اثبات نیست و بیشتر در حد یک فرضیه است؛ مگر اینکه در روزهای آینده بتوان به مستندات دقیق‌تری رسید.

به هر حال اتفاقی که افتاده، بعید است تهدید جدی برای ورزش باشد اما موضوع خوشایندی نیست چراکه بار دیگر شاهد این هستیم که مسائل داخلی به بیرون برده می‌شود و هیچ کسی این رویه را نمی‌پسندد. کسانیکه حوزه مدیریت ورزش را می شناسند، می دانند که در موضوع انتخابات نفر اول فدراسیون‌ها، بنا به دلایل مختلف، کمترین دخالت نسبت به دوره‌های مختلف در ورزش صورت گرفته است؛ البته در حوزه های دیگر از سوی برخی افراد که در زیر مجموعه وزارت ورزش هستند، مسائلی رقم خورده اما در بخشی که کمیته بین المللی المپیک حساس است، موضوع جدی پیش نیامده و همین موضوع دلیلی است برای اینکه به این نامه نگاری با شک و تردید نگاه شود.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/70887
captcha
تازه ها
بیشتر