ورزش ایران / شناسه خبر: 70873 / تاریخ انتشار : 1395/7/3 00:57
|
فرصت دوساله فدراسیون جهانی بسکتبال تمام شد

هیچ کاری نکردیم

ایران ورزشی آنلاین / تاریخ دقیقش یادمان نبود، چون خیلی برایش تلاش نکرده بودیم. کار اصلی را دیگران انجام داده بودند و حالا از قضا نتیجه بیش از همه به سود ما بود. نتیجه ای که فرصت دو ساله ای را در اختیارمان قرار میداد تا نظر فدراسیون جهانی در این باره جلب کند. دو سال زمان از سوی خود فیبا به کشورهایی که بسکتبالیست های محجبه دارند، داده شده بود تا با برگزاری تورنمنت های مختلف، دیدارهای دوستانه و اردوهای مشترک، نظر این کنفدراسیون را جلب کنند تا حضور زنان بسکتبالیست با حجاب اسلامی را در مسابقات رسمی آزاد کند. دو سالی که مثل برق و باد گذشت و ما که نمی دانیم آنهایی که این فرصت را گرفتند چه کردند، اما ما که تمام بازیکنانمان مسلمان هستند و باید در زمین با حجاب حضور پیدا کنند، عملا هیچ کاری نکردیم.

دوسال پیش همین روزها بود که با تلاش برخی کشورها و بسکتبالیست های مسلمان کشورهایی که هیچ ارتباطی با اسلام هم ندارند، فدراسیون جهانی وادار شد تا فرصت دو ساله ای را در اختیار تیم ها و بازیکنان متقاضی قرار دهد تا نشان دهند می شود با حجاب کامل در رقابت های رسمی بسکتبال شرکت کرد.

در دو سالی که گذشت، بسکتبال بانوان ایران انگار نه انگار که در دوره مهمی قرار دارد، مثل همیشه لیگ بی سر و صدایش را برگزار می کرد و ناله ها و اعتراض های گذشته هم به طور متناوب ادامه داشت. چیزی به عنوان تلاش برای برگزاری تورنمنت های بین المللی و یا حضور در چنین رقابت های دیده نشد تا فرصت مثل برق و باد بیاید و بگذرد و برود.

تنها کاری که در تمام این دوسال انجام شد، یک اردوی مشترک در ترکیه بود که آن هم خیلی مورد توجه قرار نگرفت. دو سال زمان تنها یک اردوی مشترک را برای بانوان ایران به ارمغان آورد و همین. حالا هم که دو سال تمام شده و باید بنشینیم ببینیم نتیجه کاری که نکردیم چه خواهد شد!

  • تلاش کمیته بین المللی المپیک به نفع بانوان بسکتبال

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک هم چندی پیش در گفت و گو با ایران ورزشی گفته بود که نظر این کمیته راجب این اتفاق بسیار مثبت است. باخ در این باره گفته بود:"ما حسن نیت مان در این موضوع را با مذاکره با فیبا انجام دادیم. ما خوشحال می شویم که ورزشکاران بیشتری بتوانند در میدان های ورزشی حاضر شوند و مسلمان و غیر مسلمانش برای ما تفاوتی ندارد. نتیجه آن جلسات و گفت و گو ها هم همین فرصت دو ساله شده. ما قدرت دیگری در این زمینه نداریم و نقش ما تنها در همین جایگاه مشورتی است. باقی این ماجرا دیگر دست ما نیست و تصمیم نهایی با خود فیباست."

  • تلاش برای تغییر قوانین!

این طور که به نظر می رسد، از سطور بالا این طور استنباط می شود که باخ بیگانه، از مدیران ورزش و فدراسیون خودمان برای بانوان دلسوز ترند و به دنبال حضور بانوان محجه در دیدارهای رسمی است. با این حال طبق اعلام او و اظهار نظر مدیران فیبا در این باره، بحث اصلی و مخالفت اصلی مدیران فدراسیون جهانی با این اتفاق، مغایرت پوشش اسلامی با قوانین فدراسیون است. یعنی کشورها و بازیکنان مسلمان باید آنقدر نظر فیبا را جلب کنند که تصمیم بگیرد برای قوانین خود استثنا در نظر بگیرد و یا حتی بخشی از آن ها نیز تغییر دهد.

تمام این ها را که می گویم مدام این جمله در گوش مان تکرار می شود که "ما هیچ کاری نکردیم". ما حتی کاری نکردیم که توجه نهاد بالا دستی مان یعنی فیبا جلب شود، چه رسد به این که وادارشان کنیم تا قوانین شان را برای ما و امثال ما تغییر دهند!

 

captcha
تازه ها
بیشتر