ورزش ایران / شناسه خبر: 70777 / تاریخ انتشار : 1395/6/20 00:19
|
وکیلی: می‌خواهیم برای دهه بعدی بازیکن بسازیم

برای تیمم دنبال بازیکن نیستم

ایران ورزشی آنلاینمحسن آجرلو

فدراسیون والیبال هفته گذشته یک بار دیگر محمد وکیلی را در راس کادر فنی تیم ملی نوجوانان قرار داد. وکیلی بعد از موفقیت‌هایی که با نسل قبلی نوجوانان داشت و بعد از سومی جهان، عملا در حدود یک سال مسوولیتی نداشت. حالا اما یک بار دیگر فدراسیون به این نتیجه رسیده که بهترین گزینه برای این پست، خود وکیلی است. مربی که قرار است یک بار دیگر نسلی دیگر از نو بسازد و به والیبال ایران تحویل دهد. نسلی که بنا بر درخواست فدراسیون و برنامه خود وکیلی باید در سال‌های قبل و بعد از المپیک بعدی به سطح اول والیبال ایران برسند.
 

چطور شد که محمد وکیلی یک بار دیگر سرمربی تیم نوجوانان شد؟
 خب تصمیم فدراسیون بود. اینطور که به نظر می‌رسد فدراسیون یک بار دیگر به این جمع بندی رسیده که با توجه به تجربیاتم در بخش پایه و بخصوص تیم نوجوانان، من را به‌عنوان سرمربی تیم نوجوانان انتخاب کند.
از پایان کار دوره قبلی تا امروز زمان زیادی گذشته و از دستش داده‌ایم. اینطور نیست؟
 بله دقیقا. من زمانی که سرمربی آن تیم شدم 18 ماه تا رقابت‌های جهانی زمان داشتم. این زمان حالا شش ماه کمتر شده و تنها یک سال زمان داریم. ضمن اینکه این دوره برای نخستین بار بعد از 2006، رقابت‌های جهانی و آسیایی در یک سال و با فاصله بسیار کمی برگزار می‌شود. ما بین این دو رویداد تنها 70 روز زمان داریم.
خب خیلی‌ها حاضر نیستند بعد از یک تجربه موفق، چنین کاری را در شرایطی دشوار‌تر بپذیرند. ریسک کردید که دوباره پذیرفتید؟
 نمی‌شود گفت ریسک اما اگر می‌خواستم احتیاط کنم نباید این پیشنهاد را می‌پذیرفتم اما توکل به خدا کردم و روی حمایت‌ها و کمک‌های تمام اهالی والیبال حساب کردم و یک بار دیگر پذیرفتم یک تیم کاملا جدید را از نو بسازم.
فدراسیون که شما را انتخاب کرد هدفگذاری‌اش برای این دوره چه بود؟
 در این دوره هم مثل دوره گذشته هدف اصلی مان بازیکن سازی است. اینکه همانطور که گفتم بازیکنانی را بسازیم که حداکثر بعد از المپیک بعدی وارد تیم ملی بزرگسالان شوند. کما اینکه بسته به کیفیتشان می‌توانند حتی در المپیک 2020 هم به تیم ملی برسند. در کل هدف اصلی بازیکن سازی و تحویل یک نسل با کیفیت به والیبال ایران است. اگر هدف این باشد و به درستی حرکت کنیم، در لابه‌لای آن به سکوهای آسیایی و جهانی هم می‌رسیم و نتیجه هم به دست خواهد آمد.
مقداری درباره تیم قبلی صحبت کنیم. فکر می‌کنم آن بچه‌ها برای شما یک چیز دیگر بودند. اینطور نیست؟
 دقیقا همینطور است. رابطه عاطفی که من طی چندین ماه با هم بودنمان ایجاد شد که خب مشخص است و هنوز هم خیلی جدی و نزدیک ادامه دارد. با این حال به عقیده من این بچه‌ها نسبت به نسل‌های گذشته هم یک سر و گردن بالاترند. این نسل خیلی فوق‌العاده بود و من واقعا می‌بینم که این بچه‌ها را همه جا قبولشان دارند.
پس در این دوره فکر می‌کنید بتوانید یک تیم دیگر مثل همان‌ها و شاید بهتر بسازید؟
 خود بچه‌ها به شوخی به من می‌گویند که نروی بازیکنانی بسازی که پشت سر ما بیایند و ما را دنبال کنند. اینها که شوخی است اما هدف من دقیقا همان است. تیم قبلی ما میانگین قدی‌اش 5/198سانتیمتر بود! در بازی‌های جهانی‌اش هم شاید فقط روسیه می‌توانست با ما برابری کند. این میانگین سنی فوق‌العاده را می‌خواهیم در این دوره حداقل حفظ کنیم و یا بهترش کنیم. سایز و قد بازیکنان یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای ما برای انتخاب بازیکنان است.
این سوال بعدی بود. اینکه در نوجوانان باید از صفر یک تیم کامل بسازید. برنامه چطور خواهد بود؟
 من تمام بازی‌های دسته اول و دوم و آموزشگاه‌ها را دیده ام. 112 بازیکن از این طریق انتخاب شده‌اند و 100 بازیکن هم خارج از بازی و از طریق هیات‌ها و مربیان دیگر معرفی شده‌اند که همگی می‌آیند در اردوهای ما. به محض اینکه سالن در اختیارمان قرار بگیرد کار را شروع کنیم.
معیار انتخاب هم فعلا فقط قد و قامت خواهد بود؟
 این فاکتور اهمیت بسیار زیادی دارد و در کنار آن هم سن درست و واقعی بازیکنان. از مهارت‌های والیبال 20 درصدش را هم یک بازیکن داشته باشد برای ما کافی است. من مربی نوجوانان شده‌ام که بازیکن بسازم. پس اصلا دنبال بازیکن نیستم. دنبال استعداد‌هایی هستم که فیزیک و قد خوبی داشته باشند تا وظیفه‌ام یعنی آموزش‌های تکنیکی و تاکتیکی را با آنها آغاز کنم.
نظرات بسیاری بر این بود که محمد وکیلی با تیم قبلی بماند و با آنها به جوانان برود و شاید هم رده‌های بعدی. چرا این اتفاق نیفتاد؟
 خودم جزو همان‌ها بودم و خیلی دوست داشتم با آن بچه‌ها بمانم چون با هم خیلی خوب بودیم و کاملا موفق. با این حال سیاست فدراسیون این بود که با توجه به موفقیت‌های من در عرصه نوجوانان، من را در همین بخش حفظ کنند تا بازهم تیم دیگری بسازم.
این بچه‌ها قرار نیست مثل دوره قبل در قالب یک تیم در لیگ شرکت کنند؟
 زمانش را نداریم. یا باید به فکر ساختن و آموزش باشیم و یا کسب تجربه در لیگ. پس منطقی‌تر است که فکر آموزششان باشیم و تجربه را بگذاریم برای ماه‌های پایانی و دیدارهای تدارکاتی.
 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/70777
captcha
تازه ها
بیشتر